REKLAMA

Prezes Superfund TFI: Możliwa duża zmienność na rynku na złota

2021-01-12 17:35
publikacja
2021-01-12 17:35
NBP

Krótkoterminowe perspektywy wskazują na możliwość utrzymania się dużej zmienności i rozchwianych nastrojów na rynku złota - pisze we wtorkowym komentarzu prezes Superfund Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Paweł Grubiak.

Ekspert zauważa, że chociaż rok 2021 rozpoczął się od dwóch sesji zwyżkowych, co doprowadziło notowania złota do okolic 1960 dol. za uncję w połowie poprzedniego tygodnia, to później ton zaczęli dyktować sprzedający. Na uwagę - według Grubiaka - zasługuje szczególnie piątkowa sesja, która zakończyła się spadkiem cen o ponad 4 proc. do poziomu 1835 dol. za uncję, czyli do najniższego poziomu od połowy grudnia.

Według analityka, piątkowa przecena była na tyle duża, że rozbudziła pytania o możliwość ponownego zejścia cen złota poniżej poziomu 1800 dol. za uncję. "Krótkoterminowe perspektywy wskazują na możliwość utrzymania się dużej zmienności i rozchwianych nastrojów" - czytamy w komentarzu.

Zaznacza jednak, że inwestorzy nadal wierzą we wzrosty cen złota w dłuższej perspektywie. "Tąpnięcie notowań kruszcu w ostatnich dniach zostało zainicjowane w dużym stopniu przez odbicie w górę wartości amerykańskiego dolara, a ta korekta może okazać się tylko chwilowa. Długoterminowy trend na wykresie dolara pozostaje spadkowy" - pisze Grubiak.

Poza tym - jak wskazuje - w ostatnich dniach pojawiają się nowe, niezbyt pocieszające informacje dotyczące pandemii. "W Chiny uderzyła nowa fala koronawirusa, dotychczas nieznane mutacje są odkrywane w kolejnych krajach, a wiele państw (w tym także Polska) podtrzymuje wprowadzone wcześniej restrykcje". Zdaniem eksperta, o ile euforia wywołana wprowadzeniem szczepionek do obiegu szkodziła notowaniom złota, to obawy o przedłużenie pandemii mogą być zachętą dla kupujących na tym rynku.

Analityk wskazuje, że ważnymi czynnikami podtrzymującymi zainteresowanie złotem są luźna polityka monetarna banku centralnego Stanów Zjednoczonych (FED) oraz programy stymulacyjne amerykańskiego rządu, które wywierają presję na wartość amerykańskiego dolara, jednocześnie zwiększając atrakcyjność kruszcu jako dodatku do portfela inwestycyjnego. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
mike7979
Widzę, że ta informacja jeszcze się nie przebiła do mainstreamu. Złoto i srebro spadło ostro, ponieważ w czerwcu mają wejść w życie nowe przepisy bazylejskie odnośnie poziomu rezerwy cząstkowej (ilości złota zdeponowanego w skarbcach banków bulionowych będącego zabezpieczeniem papieru). Chodzi o to, żeby ukrócić Widzę, że ta informacja jeszcze się nie przebiła do mainstreamu. Złoto i srebro spadło ostro, ponieważ w czerwcu mają wejść w życie nowe przepisy bazylejskie odnośnie poziomu rezerwy cząstkowej (ilości złota zdeponowanego w skarbcach banków bulionowych będącego zabezpieczeniem papieru). Chodzi o to, żeby ukrócić handel papierowym złotem na Comexie praktycznie bez pokrycia. W obecnej sytuacji z Comexu będą uciekać krótkie pozycje, które mają przede wszystkim największe banki komercyjne. Przy okazji to idealna okazja do dokupienia fizyka, którego wypuszczą ,, słabe ręce ''. Dziwne, że Krzychu jeszcze o tym nie napisał.
Pozdrawiam wszystkich trzymających fizyka.
sel
97% złota jest papierowego i muszą z tych papierów wyjść a kupić prawdziwe złoto żeby dalej handlować.dlatego cena papierowego złota nie rośnie jak krypto śmieci pomimo mega dodruków wszystkich walut, ale tego prawdziwego nie ma gdzie kupić ,a marże stale rosną.. ..
dawcakapitalu
to czemu nie rośnie? nie powinna rosnąć cena przy zamykaniu krótkich?
piotr_malkontent
Skądinąd wiadomo, że złoto to relikt przeszłości i wykształcony świadomy obywatel, nie powinien się nim interesować. Obecnie jedynie Bitcoin pozostaje postępowym środkiem tezauryzacji. Najlepiej jednak zainwestować w przemysł rozrywkowy bo za chwilę całe rzesze bezrobotnych będą napędzać ten przemysł, siedząc Skądinąd wiadomo, że złoto to relikt przeszłości i wykształcony świadomy obywatel, nie powinien się nim interesować. Obecnie jedynie Bitcoin pozostaje postępowym środkiem tezauryzacji. Najlepiej jednak zainwestować w przemysł rozrywkowy bo za chwilę całe rzesze bezrobotnych będą napędzać ten przemysł, siedząc spokojnie w domach, oglądając filmy i grając w gry komputerowe.
dawcakapitalu
dokładnie, dlatego banki centralne kupują złoto a JP Morgan ma Największe zapasy srebra fizycznego. Kupujcie btc i czekajcie na blackout albo śledzenie waszych komputerów
liczygrosz odpowiada dawcakapitalu
...albo UFO
dawcakapitalu odpowiada liczygrosz
chciałeś być śmieszny ale nie wyszlo. UFO to jest wszzstko co lata a nie wiadomo co to z ang. unidentified flying object (niezidentyfikowany obiekt latający) czyli wszystko co lata i nie wiadomo co to.
holden7 odpowiada dawcakapitalu
To dlaczego złoto tanieje od sierpnia?
I to w warunkach ciągłego dodruku dolara i stóp procentowych w okolicach 0%.
karbinadel odpowiada holden7
Ano dlatego, że w obrocie znajdują się głównie puste "kontrakty", a nie złoto fizycznie istniejące. Gdyby było wymagane pokrycie tych"papierów", to ceny wyglądałyby zupełnie inaczej

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki