REKLAMA

Prezes PGE: Spadek cen emisji CO2 pokazuje zależność rynku od spekulacji

2022-03-03 06:31
publikacja
2022-03-03 06:31
Prezes PGE: Spadek cen emisji CO2 pokazuje zależność rynku od spekulacji
Prezes PGE: Spadek cen emisji CO2 pokazuje zależność rynku od spekulacji
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Nagły spadek cen uprawnień do emisji CO2 w ostatnich dniach pokazuje, jak ten rynek jest zależny od spekulacji - ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jego zdaniem reforma systemu ETS jest konieczna. W ciągu ostatnich dni ceny uprawnień spadły o ok. 30 proc.

Dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę ceny uprawnień na rynku spot były na poziomie 95 euro, po niemal nieprzerwanych rocznych wzrostach z poziomu 40 euro wiosną 2021 r. W ciągu ostatniego tygodnia uprawnienia staniały do poziomu 68 euro.

"Nagły spadek cen uprawnień do emisji CO2, jaki obserwujemy po agresji Rosji na Ukrainę i po nałożeniu sankcji na Rosję, pokazuje, że rynek uprawnień do emisji jest silnie zależny od spekulacji i zdarzeń zachodzących na rynkach finansowych" - ocenił Wojciech Dąbrowski. "Nie ma przecież żadnego uzasadnienia, żeby z dnia na dzień cena uprawnień do emisji CO2 tak spadła. Stały za tym czynniki pozaekonomiczne - spekulacyjne i polityczne" - powiedział PAP prezes zarządu PGE. "Skoro te ceny podlegają takim czynnikom wahań, to jak planować transformację w dłuższym okresie?" - dodał.

Jego zdaniem reforma systemu ETS jest konieczna. "Mechanizm, który miał sprzyjać bezpiecznej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, nie może być bronią wymierzaną w europejską energetykę" - podkreślił Wojciech Dąbrowski.

Wśród zgłaszanych ostatnio przez polski rząd pomysłów na reformę ETS było np. wyłączenie możliwości nabywania uprawnień w systemie ETS wszystkim instytucjom finansowym i pozaprzemysłowym - takim, które nie potrzebują uprawnień do rozliczania swojej działalności. Innym pomysłem było również zawieszenie systemu handlu emisjami na czas kryzysu.

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (8)

dodaj komentarz
pozhoga
Ciekawe czy etatowa i ideowa targowica otrzeźwieje. Pytanie retoryczne...
men24a
Czy Ziobro już obniża cenę prądu ?

Zbigniew Ziobro: musimy odrzucić pakiet klimatyczny, wtedy prąd będzie tańszy o 60 proc.
wizytator
To niech Polska dokupi w dołku.
1984
Przecież całe to EU ETS zostanie zlikwidowane. Europa zaczęła mówić po polsku i jak się dobrze nauczy języka wyrzuci tego bubla do kosza. A wtedy EU ETS będą warte zero, okrągłe zero. Słowo "bubel" pewnie sprawia KE dużo problemów przy wymawianiu. Dlatego ślimak jest rybą lądową, a marchewka owocem...
men24a odpowiada 1984
Czyli już rozumiem. Polska przestała sprzedawać limity CO2 i nagle złotówka pada. Skończyło się darmowe ojro. A miało być ponad 300 mld zł w 10 lat. Oj pójdą nowe podatki dla naszego zdrowia
jas2 odpowiada men24a
"Skończyło się darmowe ojro"
Nienawiść do Polski cię już całkowicie zaślepiła.
znawca_wszystkiego
Brilliant! Co za celne spostrzeżenie. Pewnie trzeba mieć doktorat z ekonomii i MBA żeby na to wpaść!
1984
A co trzeba mieć aby nie dostrzegać spekulacji na CO2? Czy w różnych TVN-ach nie przekonywano o tym, że spekulantów niet i wysokie koszty to wina rzadu który "nie zreformował energetyki"? Poczekaj aż "Fit for 55" oficjalnie nie trafi do kosza, wtedy zobaczysz jaką papke pod deklem robiły totalniackie stacje.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki