REKLAMA

Prezes PFR: Restauracje, hotele i sprzedaż detaliczna to najwięksi beneficjenci tarczy 2.0

2021-03-01 12:19, akt.2021-03-01 13:09
publikacja
2021-03-01 12:19
aktualizacja
2021-03-01 13:09
Prezes PFR: Restauracje, hotele i sprzedaż detaliczna to najwięksi beneficjenci tarczy 2.0
Prezes PFR: Restauracje, hotele i sprzedaż detaliczna to najwięksi beneficjenci tarczy 2.0
fot. Piotr Guzik / / FORUM

Wypłaty pomocy dla firm w ramach tarczy PFR 2.0 będą w sumie rzędu 7 mld zł - ocenił prezes PFR Paweł Borys. Jak dodał, pomoc tę dostanie ok. 5 proc. wszystkich firm w Polsce, w których pracuje ok. 5 proc. zatrudnionych.

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej Borys, na podstawie zaakceptowanych wniosków o wypłatę do małych i mikrofirm powinno trafić 6,8 mld zł, a uwzględniając jeszcze efekty odwołań od decyzji odmownych, ostateczna kwota będzie rzędu 7 mld zł.

Borys przypomniał, że początkowo PFR szacował, że subwencje z tej tarczy wyniosą ok. 8 mld zł.

To 5-6 proc. kwoty wypłaconej w tarczy wiosennej, kiedy z pomocy skorzystała blisko połowa wszystkich firm w Polsce - podkreślił prezes PFR. Jak dodał, obecne szacunki wskazują, że szczególnie dotkniętych pandemią jest ok. 5 proc. wszystkich przedsiębiorstw.

Z tarczy PFR 2.0 skorzystały w sumie 46 242 firmy, czyli 5 proc. polskich przedsiębiorstw - poinformował w poniedziałek podczas telekonferencji prezes PFR Paweł Borys.

"W tej chwili liczba firm szczególnie dotkniętych pandemią koronawirusa, które objęła tarcza finansowa 2.0, to jest około 5 proc. przedsiębiorstw w Polsce i również około 5 proc. zatrudnienia ogółem” - powiedział Borys.

Borys dodał, że dzięki wsparciu z tarczy finansowej 2.0 chronionych jest w Polsce 352 tys. pracowników.

"Przedsiębiorcy dzięki subwencjom z tarczy finansowej 2.0 mogli zbudować sobie pewien bufor finansowy, szacujemy, że kilkumiesięczny, na to, żeby zapewnić sobie płynność w związku ze skutkami gospodarczymi koronawirusa” - dodał.

PFR spodziewa się zgody Komisji Europejskiej na pożyczki płynnościowe dla dużych firm w ramach Tarczy 2.0 „być może już w tym tygodniu” - powiedział w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

"Wniosek złożyliśmy w listopadzie, ale mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli uruchomić możliwość składania wniosków przez duże firmy” - powiedział Borys na konferencji prasowej.

Jak dodał, „cały czas pracujemy, działamy, aby minimalizować skutki gospodarcze drugiej i trzeciej fali pandemii”.

Restauracje, hotele i sprzedaż detaliczna to najwięksi beneficjenci tarczy 2.0

Restauracje i gastronomia, hotele i obiekty zakwaterowania oraz sklepy prowadzące sprzedaż detaliczną odzieży otrzymały najwyższe subwencje w tamach tarczy 2.0 PFR - wynika z przedstawionych w poniedziałek przez Fundusz danych.

Zgodnie z nimi niemal 13 tys. restauracji i placówek gastronomicznych otrzymało w sumie nieco ponad 2 mld zł, a ponad 2,8 tys. hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania dostało otrzymało 1,225 mld zł.

Działalność polegająca na sprzedaży detalicznej odzieży w wyspecjalizowanych sklepach otrzymała 475 mln zł. Z pomocy skorzystało prawie 4,9 tys. takich sklepów.

wkr/ pad/ pif/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
serina
Zgadzam sie w pełni ze taka pomoc bardzo pomogła przedsiębiorcom. Mój maz skorzystał z tarczy2.0, dosłownie w kilka dni otrzymał pieniądze, bardzo sprawnie wszystko zadziałało.
edwinn
Bo pandemia wraz z obostrzeniami, właśnie tym branżom zaszkodziły najbardziej. A tarcza 2.0 to jednak szybkie i konkretne finanse, co nie tylko mnie ocaliło działalność
siema123
Czyli przejadamy wsparcie. Jak kurek się zakręci, nic z tego nie zostanie. Bardzo słuszna koncepcja.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki