REKLAMA

Prezes NBP: Polska powinna mieć większe rezerwy złota

2021-04-09 16:40
publikacja
2021-04-09 16:40
fot. Adam Chelstowski / FORUM

NBP docelowo chce trzymać 20 proc. rezerw walutowych w złocie wobec 8 proc. obecnie - poinformował w trakcie konferencji prasowej online prezes NBP Adam Glapiński.

- My cały czas mamy ten poziom za niski. Dobrze, że mamy już 8 proc. (całości rezerw - PAP), chcieliśmy mieć 10 proc., czyli tyle, co średnio na świecie. (...) Docelowo powinniśmy dojść do 20 proc. posiadanych przez nas rezerw. To byłby przyzwoity standard, właściwy dla kraju wysokorozwiniętego - powiedział.

- Dlaczego złoto jest tak istotne jako składnik rezerw banków centralnych? To strategiczny element aktywów. Długookresowy. Ze względu na brak ryzyka kredytowego, brak bezpośredniego powiązania z polityką gospodarczą jakiegokolwiek kraju. Na świecie jest ograniczona liczba zasobów złota, ma ono odpowiednie cechy fizyczne i praktycznie jest niezniszczalne w normalnych warunkach. Ma ono wszystkie cechy bezpiecznej przystani. Gdy rośnie ryzyko na rynkach, rośnie cena złota. To bardzo korzystnie oddziałuje na dywersyfikację portfela rezerw - dodał Glapiński. Jego słowa korespondują z uzasadnieniem przedstawionym przez Narodowy Bank Węgier, który w tym tygodniu ogłosił potrojenie rezerw złota.

W marcu Glapiński poinformował, że NBP chce dokupić w niedługiej perspektywie 100 ton złota.

- NBP jest niezależny w ocenach tego, ile powinien mieć złota. Dalsze zakupy złota są uzależnione od dynamiki wzrostu aktywów NBP, ale i zależą od przyszłych uwarunkowaniach makroekonomicznych i rynkowych - dodał.

Narodowy Bank Polski posiada obecnie 228,7 tony złota, z czego 105 jest składowanych w skarbcach  NBP (po „repatriacji” części rezerw przechowywanych wcześniej w Banku Anglii). W latach 2018–2019 polskie rezerwy złota zostały zwiększone o 125,7 tony (wzrost o 122%), przy czym w 2018 roku NBP zakupił 25,7 tony, natomiast w 2019 roku kolejne 100 ton.

pap/mz

Źródło:Bankier24
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (49)

dodaj komentarz
ksawro
NBP dobrze robi , po cichu drukują banknoty złotówkowe, kupują za nie dolary (TEŻ DODRUKOWANE) i za dolary złoto. Gratulacje, tak trzymać
talmud
https://www.usgoldbureau.com/news/basel-iii-and-gold

go glapinski go.......
raf2004
Glapa, ja też powinnienem mieć większe rezerwy złota :-)))
raf2004
Glapa, ponieważ powinnienem mieć większe rezerwy złota, to może sprezentujesz mi, jako swojemu wiernemu wyznawcy i fanowi, kilka lub kilkanaście sztabek ze skarbca NBP ?
search
Profesor prezes bankow polskich mysli ze jego decyzja wplynie na cene zlota i wall street sie rzuci na zloto. Jak na razie ow profesor, kupowal po 1900-2000 $ za uncje a dzis 1750. Za defradacje powinien odpowiedziec
kyjo
Za to ty jestes profesorem od fake newsow. Jezeli w zeszlym roku w wakacje cena zlota ksztaltowala sie na poziomie 1600-1700 dolarów to jak mogli kupic za po cenie 2000. Jak klamsc i oczerniac to na calego, mogle napisac, ze placili ,20 milionow za uncje. No chyba, ze masz, wglad do umów i wyciągów bankowych. Ale pewnie nie masz.
liczygrosz
W jakim celu takie bzdury piszesz ?
henk54
Za to trzeba NBP pochwalić. Wszyscy drukują jak opętani. System walutowy może się rozchwiać, a złoto jest zawsze stabilizatorem. Z jakiegoś powodu wszystkie najważniejsze kraje posiadają tysiące ton w rezerwach.
Nie wiemy jak długo utrzyma się system petrodolara, oraz jaki dokładnie będzie kształt nowego systemu
Za to trzeba NBP pochwalić. Wszyscy drukują jak opętani. System walutowy może się rozchwiać, a złoto jest zawsze stabilizatorem. Z jakiegoś powodu wszystkie najważniejsze kraje posiadają tysiące ton w rezerwach.
Nie wiemy jak długo utrzyma się system petrodolara, oraz jaki dokładnie będzie kształt nowego systemu walutowego.
Dobry ostatnio był też timing, NBP kupił złoto po dobrej cenie w przeciwieństwie do np Gordona Browna.
Żeby jeszcze tylko nie ta ultraekspansywna polityka monetarna...
henk54
To trochę tak wygląda jakby z jednej strony dążyli do rozwalenia naszej waluty, a z drugiej szykowali się pod nowe rozdanie, żeby było na czym zbudować nowe zaufanie, po utracie starego.
zops odpowiada henk54
Tylko pieniądze i pieniądze... A nasz Książę z Potockich w Warszawie dobrze się miewa? http://wells24.com

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki