REKLAMA

Prezes Glapiński zaskoczył rynek. Ukraina ciąży złotemu

2022-01-24 11:02, akt.2022-01-24 12:00
publikacja
2022-01-24 11:02
aktualizacja
2022-01-24 12:00
Prezes Glapiński zaskoczył rynek. Ukraina ciąży złotemu
Prezes Glapiński zaskoczył rynek. Ukraina ciąży złotemu
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Piątkowa wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wywarła duże wrażenie na uczestników rynku finansowego. Mocno w górę poszły rentowności polskich obligacji skarbowych. Złoty po początkowym umocnieniu zaczął tracić względem euro.

- Stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć mocniej, niż obecnie oczekuje rynek, biorąc pod uwagę ostatnie dane makro – powiedział, cytowany przez agencję Bloomberg, prezes NBP Adam Glapiński. To bardzo zaskakująca wypowiedź prezesa Glapińskiego, który przez całą pierwszą kadencję jako szef NBP dał się poznać jako zwolennik jak najniższych stóp procentowych. Jeszcze we wrześniu prezes NBP mówił, że „wzrost inflacji jest przejściowy” i że podniesienie stóp procentowych byłoby „szkolnym błędem”.

Przed piątkową wypowiedzią Adama Glapińskiego rynek terminowy spodziewał się, że do końca roku Wibor dojdzie w pobliże 4%. W poniedziałek rano kontrakty FRA 6x9 implikowały wzrost stopy procentowej w Polsce w pobliże 4,40%. W rezultacie mocno wzrosły rentowności polskich obligacji skarbowych. Papiery 10-letnie znów płacą prawie 4%. Także rentowność obligacji 5-letnich znalazła się w okolicach 4%. Warto dodać, że te ostatnie jeszcze pół roku temu płaciły nieco ponad 2%.

- Na najbliższych dwóch posiedzeniach RPP zapewne podniesie stopę referencyjną do 3,25-3,50 proc. W wywiadzie prezes NBP A. Glapiński mówił nawet, że podwyżki mogą być mocniejsze niż wycenia to teraz rynek - napisali w Dzienniku Rynkowym stratedzy Banku PKO BP.

Wzrost oczekiwanych stóp procentowych w Polsce w teorii powinien być czynnikiem sprzyjającym umocnieniu złotego. I faktycznie tak było w piątek, gdy już po zakończeniu właściwego handlu na parze euro-złoty kurs euro spadł o ok. 3 grosze, schodząc w okolice 4,51 zł.

[Aktualizacja 11:50] Po 10:00 złoty zaczął wyraźnie tracić względem euro. Do południa kurs EUR/PLN wzrósł o przeszło 1,5 grosza, zbliżając się do poziomu 4,55 zł.

O ponad dwa grosze wzrosły notowania dolara amerykańskiego, za którego znów musimy płacić ponad 4 zł. Frank szwajcarski wyceniany był już na ponad 4,40 zł, czyli o niemal trzy grosze wyżej niż przed weekendem. Na parze z euro frank jest najmocniejszy od czerwca 2015 roku, Widać, że inwestorzy uciekają do „bezpiecznej przystani” w obliczu rosnącego napięcia geopolitycznego na wschodzie Europy.

Analitycy wskazują, że złotemu może ciążyć rosnące ryzyko wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą.  Złoty mógłby zostać bardziej dotknięty przez zawirowania geopolityczne niż inne waluty regionu - oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Dodają, że Rosja jest trzecim największym krajem pochodzenia importu. Pod tym względem Polska wyróżnia się na tle innych gospodarek regionu – dla Czech Rosja jest ósmym, a dla Węgier dziewiątym partnerem importowym. Zza wschodniej granicy sprowadzamy przede wszystkim ropę naftową oraz gaz ziemny – czyli towary absolutnie kluczowe dla funkcjonowania gospodarki, a zwłaszcza przemysłu.

Naszej walucie raczej nie pomogły też słabsze od oczekiwań statystyki grudniowej sprzedaży detalicznej. Z drugiej strony w danych tych widać, że inflacja jest coraz istotniejszym problemem dla całej gospodarki i sama z siebie generuje ryzyko recesji. NBP nie ma więc pola manewru i jest zmuszony podnosić stopy procentowe.

KK

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (36)

dodaj komentarz
piotr76
Z tą Ukrainą to też niejednoznaczna sprawa. Gdyby rzeczywiście zaczęły się tam jakieś niepokoje, to mamy w Polsce znaczny wzrost imigracji z Ukrainy, który gospodarczo ma dla nas więcej plusów niż minusów. Np. niweluje problem braku pracowników czyli trochę osłabi spiralę płacową, poprawi demografię, część z nich będzie chciała osiedlić Z tą Ukrainą to też niejednoznaczna sprawa. Gdyby rzeczywiście zaczęły się tam jakieś niepokoje, to mamy w Polsce znaczny wzrost imigracji z Ukrainy, który gospodarczo ma dla nas więcej plusów niż minusów. Np. niweluje problem braku pracowników czyli trochę osłabi spiralę płacową, poprawi demografię, część z nich będzie chciała osiedlić się na stałe i zainwestuje posiadany majątek (a wbrew pozorom nie wszyscy z nich to gołodupcy).
A ryzyko pełnoskalowej wojny NATO-Rosja jest minimalne, teraz to bardziej podgrzewanie sytuacji po obu stronach żeby odwrócić uwagę społeczeństw od problemów gospodarczych.
friedens
Rosną coraz szybciej ceny żywności. Np. Biedronka podniosła je dramatycznie wysoko wczoraj, w poniedziałek. Polskie sieci jak Lewiatan nie mają takiej mocy przetargowej z producentami oraz dostawcami i obawiają się bankructwa. Mogą nie sprostać konkurencji. Tragedia. Polityka gospodarcza i monetarna PiS doprowadziła do bankructwa Rosną coraz szybciej ceny żywności. Np. Biedronka podniosła je dramatycznie wysoko wczoraj, w poniedziałek. Polskie sieci jak Lewiatan nie mają takiej mocy przetargowej z producentami oraz dostawcami i obawiają się bankructwa. Mogą nie sprostać konkurencji. Tragedia. Polityka gospodarcza i monetarna PiS doprowadziła do bankructwa państwa i doprowadzi do strajków i marszy głodowych. To jest już PRL plus. Księżycowa ekonomia towarzyszy szmaciaków.. Konieczny jest, niestety, pilny powrót Balcerowicza, Tuska, Lewandowskiego, Rostowskiego, itd. Inaczej Polska PiS pogrąży się w nędzy, niepokojach społecznych, gigantycznej hiperinflacji i anarchii .
grzelew1972
Złotemu ciąży dodruk miliardów złotych bez pokrycia i zbolszewizowany rząd odpowiedzialny za zniszczenie gospodarki pod pretekstem walki z grypą.
men24a
Glapiński sądził że uda mu się dotrwać do konfliktu z Ukrainą a tu zonk, Putin się waha stąd biedny glapcio musi podnosić stopy procentowe powyżej konsensusu. Dziś WIBOR 3 mies 2.85 i ciągle rośnie więc w lutym 0.5 % się należy dodatkowej daniny za wymarzoną patodeweloperke.
dziadek55
Bardzo proszę Pana Prezesa aby uczciwie lutowe Obligacje Skarbowe /OTS/wycenił na 3 %.To się mim Rodakom należy......
m1410
Wiarygodność G ńskiego jest zerowa. Niezależnie od tego czy mówi o obniżkach stóp czy o podwyżkach. Nie warto go słuchać, nie należy oglądać jego konferencji ich wartosć merytoryczna i prognostyczna jest zerowa.
trolley
Tylko trzeba czekać o ile podniosą w lutym. Już za dwa tygodnie.
osiemgwiazd
Zestawienie wypowiedzi pana G., zestawienie nie jest moje, lecz znalezione w sieci:

1. 03-2020 "Jesteśmy doskonale przygotowani do obecnego kryzysu, złoty jest stabilny"
2. 04-2020 "W obecnych warunkach inflacja jest ostatnim problemem, a w oczy zagląda nam groźba deflacji."
3. 09-2020 "W przyszłym
Zestawienie wypowiedzi pana G., zestawienie nie jest moje, lecz znalezione w sieci:

1. 03-2020 "Jesteśmy doskonale przygotowani do obecnego kryzysu, złoty jest stabilny"
2. 04-2020 "W obecnych warunkach inflacja jest ostatnim problemem, a w oczy zagląda nam groźba deflacji."
3. 09-2020 "W przyszłym roku czeka nas prawdopodobnie dalszy spadek inflacji, co w obecnych uwarunkowaniach makroekonomicznych nie dziwi"
4. 01-2021 "Nie rozumiem, skąd ogromne zaniepokojenie obserwatorów rzekomą groźbą inflacji"
5. 04-2021 "Inflację podbijają czynniki, na które polityka NBP nie ma wpływu"
6. 07-2021 "Inflacja jest przejściowa, nie ma przesłanek do zmian stóp"
7. 10-2021 "My naprawdę, trzeba w to uwierzyć, jesteśmy taką średnią potęgą gospodarczą. Od czasów rozbiorów nie mieliśmy takich sukcesów" "My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy, jako kraj, ani jako Narodowy Bank Polski. Żadnej. To do nas przychodzi cały świat i chce od nas pożyczać"
8. 12-2021 "Zmieniam retorykę. Inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa"
9. 01-2022 "Inflacja jest przejściowa. Szczyt w połowie roku - powyżej 8 proc"
jas2
To zupełnie jak meteorolodzy. W lecie straszą upałami a potem za pół roku straszą mrozem. Oszuści.
dziadekjarek odpowiada jas2
Ciekawe porównanie.
PiSarze dostają takie wytyczne SMS-em?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki