Premier zainauguruje program "Dostępność Plus"

Dziś zostanie zainaugurowany rządowy program "Dostępność Plus". W jego ramach władze chcą ułatwić korzystanie z publicznej infrastruktury i dostosować ją do potrzeb seniorów czy niepełnosprawnych. Konferencja rozpoczynająca działanie programu odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Zasady programu ujęto w "Pakcie na rzecz dostępności", który premier Mateusz Morawiecki podpisze dziś wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, samorządów terytorialnych, szkół i uczelni czy przedsiębiorców. Założenia dokumentu konsultowano do początku kwietnia, a zapowiedź jego powstania Mateusz Morawiecki ujął w swoim ubiegłorocznym expose.

Program będzie realizowany w takich obszarach jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Program ma mieć dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Chodzi na przykład o to, że nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych; przestrzeń publiczna będzie odpowiednio oznakowana; każdy nowo zakupiony środek transportu publicznego będzie przygotowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Drugi wymiar związany jest z inwestycjami budowlanymi, transportowymi i technologicznymi w już istniejącą infrastrukturę - dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pieniądze na realizację programu będą pochodziły z funduszy europejskich, tzw. funduszy norweskich, publicznych środków - na przykład z budżetu państwa czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Rada Ministrów zaplanowała działania w ramach nowego programu do 2025 roku. Na jego realizację przeznaczyła 23 miliardy złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne