REKLAMA

Premier: Nie mam żadnych kont za granicą

2021-06-04 07:22, akt.2021-06-04 07:51
publikacja
2021-06-04 07:22
aktualizacja
2021-06-04 07:51
Premier: Nie mam żadnych kont za granicą
Premier: Nie mam żadnych kont za granicą
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Ani żona, ani ja nie mamy żadnych aktywów – żadnych środków, żadnych funduszy i żadnych kont za granicą. Żadnych zagranicznych inwestycji - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w "Fakcie".

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Szef rządu na pytanie "Faktu" o majątek, "formalnie majątek pana żony", powiedział, że nie ma żadnej części nieujawnionej.

"Przez około dwadzieścia lat pracowałem w bankowości. Od 2007 roku byłem prezesem trzeciego największego banku w Polsce. Rzeczywiście zarabiałem bardzo dużo pieniędzy i nigdy tego nie ukrywałem. Razem z żoną inwestowaliśmy w nieruchomości. Kiedy podejmowałem decyzję o przejściu do polityki, miałem propozycję pozostania w szeroko pojętym sektorze bankowym i zarabiania pieniędzy. Jednak to mnie nie interesowało" - powiedział Morawiecki.

Dodał, ten rozdział w jego historii jest zamknięty. "Ale przechodząc do polityki, nie chciałem, by wpływała na mnie działalność gospodarcza żony: sukcesy czy porażki. W związku z tym dokonaliśmy rozdzielności. Powiem dodatkowo, bo żona mnie do tego upoważniła, że ani ona, ani ja, nie mamy żadnych aktywów – żadnych środków, żadnych funduszy i żadnych kont za granicą. Żadnych zagranicznych inwestycji" - podkreślił w rozmowie z gazetą.

Morawiecki był pytany również o to, czy jako premier wyraża oczekiwanie, że ustawa o jawności majątków najbliższych członków rodzin polityków zostanie odmrożona (obecnie od ponad roku bada ją Trybunał Konstytucyjny – przyp. red.). "Absolutnie niczego nie zamrażamy i jesteśmy zwolennikami jawności" - zadeklarował Morawiecki.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

"Popieraliśmy ustawę o jawności majątku polityków, gdy była ona dyskutowana (jesień 2019 – przyp. red). I popieramy ją cały czas" - mówił w "Fakcie" premier.

Premier o Pałacu Saskim: Polskę stać na odbudowę pamiątek

Na pytanie o pomysł odbudowy Pałacu Saskiego, który znalazł się w założenia Polskiego Ładu, premier Mateusz Morawiecki wskazał w rozmowie z gazetą, że "to z jednej strony pomysł aspiracyjny: chcemy pokazać, że Polskę stać na odbudowę naszych najwspanialszych obiektów i pamiątek z przeszłości. A z drugiej strony jest to też pewien symbol sprawiedliwości historycznej, o którą się dopominamy i którą potrzebujemy zaznaczyć".

"Pałac Saski to było piękne miejsce, zniszczone z premedytacją przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jego odbudowa to wyraz odbudowy pamięci i ciągłości naszego państwa, na którą Polska powinna się już dawno zdobyć. Myślę, że wszyscy Polacy będą dumni z tego, jak to miejsce będzie wyglądać za kilka lat" - powiedział.

"Gdybyśmy na mapie spróbowali zaznaczyć każdy punkt, każde miejsce, gdzie inwestujemy i będziemy inwestować, to nawet małe kropeczki pokryłyby całą Polskę" - dodał.

Jak tłumaczył w rozmowie z dziennikiem, te inwestycje dotyczą każdej gminy. "Oczywiście jedna sprawa to te wielkie, symboliczne inwestycje – jak Pałac Saski. Druga – to przedsięwzięcia takie jak Centralny Port Komunikacyjny. Tunel średnicowy w Łodzi, tunel pod Świną czy przekop Mierzei Wiślanej ważny zwłaszcza dla Warmii i Mazur – to także symbol przełamania pewnego imposyblizmu, i to trzeci rodzaj inwestycji" - powiedział Morawiecki.

"Ale najważniejsze będą inwestycje w gminach, w powiatach, inwestycje na bezprecedensową skalę. Mówię tak z pełnym przekonaniem, ponieważ wiemy już dzisiaj, jakimi środkami dysponujemy i jak chcemy zorganizować proces inwestycyjny" - powiedział Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że cały Polski Ład ma na celu budowę bardziej sprawiedliwego systemu społecznego. "Dla 90 proc. społeczeństwa, czyli dla 9 na 10 Polaków, te zmiany będą pozytywne lub neutralne" - dodał.

Premier pytany był też o programy, które nie okazały się sukcesem, jak np. Mieszkanie Plus. W odpowiedzi podkreślił, że "nie ma ekipy politycznej, która byłaby tak wiarygodna jak my pod względem spełniania obietnic".

Wskazał, że mieszkania to dla niego jedna z kluczowych spraw. W 2020 roku oddanych zostało najwięcej nowych mieszkań w historii ostatnich 40 lat. "Ale też przyznaję, że sam ten wycinek programu mieszkaniowego, który nazwaliśmy Mieszkanie Plus, nie spełnił naszych oczekiwań. Dlatego szukaliśmy nowych rodzajów działań, które mogą pomóc budować mieszkania" - powiedział w rozmowie z "Faktem".

lgs/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (64)

dodaj komentarz
prawnuk
A ja bym sie chciał dowiedzieć od tego skazanego kłamcy jakie to tereny utracił kościół po IIWS w okolicach Wrocławia. Bo w majątku Morawieckiego nie bulwersuje jego praca dla okradania Polaków w bankach (narracja pis), tylko kupno gruntów, które prawem Kaduka kościół wyłudził od państwa. Na dawnych terenach niemieckich A ja bym sie chciał dowiedzieć od tego skazanego kłamcy jakie to tereny utracił kościół po IIWS w okolicach Wrocławia. Bo w majątku Morawieckiego nie bulwersuje jego praca dla okradania Polaków w bankach (narracja pis), tylko kupno gruntów, które prawem Kaduka kościół wyłudził od państwa. Na dawnych terenach niemieckich państwo po wojnie NICZEGO kościołowi nie zabrało, ba - bez dyskusji - przekazało w zasadzie wszystkie kościoły niszcząc na tych terenach (współónie - ramię w ramię - kościół i komuniści) protestantyzm.
W moim odczuciu kościół sięgnął po coś co mu sie nie należało
andregru
Tacy jak Morawiecki nie zarabiają oni dostają pieniądze bez względu na wyniki firmy.
lelo1949
Warszawa spalona do szczętu po powstaniu nie musieli tego robić 1 bilion euro za samą naszą stolicę .....co na to RPO i Czaskoś....słoikom nie zależy ,oni rozliczają się w swoich miasteczkach
lelo1949
Chińska choroba ,czerwonych oczu to gnębi czytelników GW
samsonn
a ze nikt nie drazy tego tematu dlaczego go powypieprzali Z TYCH STANOWISK. A prawda jest prawdopodobnie prosta- opowiadal bajdy akcjonariuszom bez skrepowania jak Polakom i to po pewnym czasie wychodzilo na jaw- NO TO DOSTAWAL DYME.
PSYCHOPACI W KORPO TO NORMA.
kris74keh
Halo wolnosciowcy i liberałowie!! Co was to obchodzi komu premier przepisał czesć majątku? Mógł przepisać komu chciał , co wam do tego.
aleks__
Nie rozumiem dlaczego to my mamy odbudowywać skoro zniszczyli Niemcy?
karbinadel
W sumie dobrze, jeśli do polityki nie idą gołodupce. Ale pan premier jest w PiS pod tym względem wyjątkiem, reszta chapie na potęgę dopiero przy korycie. Ale ponieważ plebsowi też od czasu do czasu rzucą jakiś ochłap z pańskiego stołu, będą przy władzy jeszcze jakiś czas
lelo1949
Popieram Cię mielony,wyjątkowo

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki