REKLAMA

Premier Włoch Giuseppe Conte złożył dymisję na ręce prezydenta

2021-01-26 12:34, akt.2021-01-27 06:48
publikacja
2021-01-26 12:34
aktualizacja
2021-01-27 06:48
fot. Insidefoto / BACKGRID / BACKGRID UK

Premier Włoch Giuseppe Conte po posiedzeniu rządu udał się we wtorek do Pałacu Prezydenckiego, by złożyć dymisję na ręce szefa państwa Sergio Mattarelli. Tym samym formalnie zaczyna się kryzys rządowy, który może formalnie zakończyć się jego ponowną nominacją.

W mediach społecznościowych dotychczasowy premier napisał: „To moment, by wyłoniły się w parlamencie głosy, którym leżą na sercu losy Republiki. Moja dymisja ma służyć takiej możliwości; utworzenia nowego rządu, który zaoferuje perspektywę ocalenia narodowego”.

Conte dodał, że potrzebny jest sojusz, w którym będzie można w duchu - jak to ujął - „jasnej proeuropejskiej lojalności” realizować decyzje, jakie są konieczne. Wśród nich wymienił uchwalenie nowej ordynacji wyborczej oraz „reformy instytucjonalne i konstytucyjne”.

“Liczy się to, by nasz kraj podniósł się szybko i mógł zostawić za sobą pandemię oraz tragedie, jakie przyniosła i by mógł w pełni rozbłysnąć swym pięknem” - napisał Conte. Jak zaznaczył, jest to najważniejsze „niezależnie od tego”, kto będzie rządzić Włochami.

Wyraził przekonanie, że nowy rząd potrzebuje „szerszego i bezpiecznego” poparcia.

Conte zapewnił, że zawsze będzie „z siłą i pasją kibicował” krajowi.

Decyzja o złożeniu dymisji to rezultat osłabienia drugiego już rządu Contego, który utworzyły centrolewicowa Partia Demokratyczna i Ruch Pięciu Gwiazd. Stracił on część poparcia po tym, gdy z koalicji wyszło niewielkie ugrupowanie byłego premiera Matteo Renziego.

Ponieważ kryzys rządowy rozpoczyna się w nadzwyczaj trudnej sytuacji drugiej fali pandemii i w trakcie wielkiej kampanii szczepień, intencją prezydenta, a także koalicji jest, by trwał jak najkrócej. Mattarella chce, by był to "kryzys pilotowany", z wyraźnie znanym zakończeniem - podkreślają media.

Zauważają, że Conte udał się do Pałacu Prezydenckiego, by oficjalnie złożyć rezygnację i, jak wiele na to wskazuje, otrzymać ponowne zadanie powołania rządu, mającego szersze poparcie w parlamencie. W obecnym stanie gabinetowi brakowałoby głosów w Senacie.

Scenariusz powołania trzeciego rządu Contego jest wymieniany najczęściej i zdaniem większości komentatorów byłby najbezpieczniejszy dla kraju. Innego zdania jest centroprawicowa opozycja pod wodzą szefa Ligi Matteo Salviniego, domagająca się rozpisania przyspieszonych wyborów.

Następnym formalnym krokiem po złożeniu dymisji przez szefa rządu są konsultacje prowadzone przez prezydenta z ugrupowaniami parlamentarnymi w celu rozwiązania kryzysu. Zaczną się one zapewne w środę.

W dalszym ciągu nie wyklucza się też innego rozstrzygnięcia, czyli desygnowania innego kandydata na premiera.

Adwokat Giuseppe Conte wszedł nieoczekiwanie do polityki jako osoba całkowicie spoza niej i nieznana w czerwcu 2018 roku. Do sierpnia 2019 roku stał na czele rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, który rozpadł się po opuszczeniu go przez Salviniego.

We wrześniu 2019 roku powstał drugi rząd Contego, tworzony przez Ruch i centrolewicę. Rada Ministrów pracowała przez ponad 500 dni.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki