REKLAMA

Premier: W pandemii trzeba zdecydowanych działań

2020-10-23 20:02, akt.2020-10-23 20:23
publikacja
2020-10-23 20:02
aktualizacja
2020-10-23 20:23
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Powaga sytuacji w pandemii wymaga szybkich zdecydowanych działań, dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą - powiedział w piątek w wystąpieniu telewizyjnym premier Mateusz Morawiecki.

Premier w wystąpieniu, wyemitowanym w piątek wieczorem w TVP, Polsat i TVN24, podkreślał, że sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna.

"Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku. Rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń" - mówił szef rządu.

Podkreślił, że "powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań".

"Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz. Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Ograniczenia dotyczą także naszych seniorów. Podejmując te decyzje – niełatwe zarówno od strony społecznej, jak i gospodarczej – kierujemy się opiniami najważniejszych polskich i zagranicznych autorytetów – epidemiologów i wirusologów" - podkreślił szef rządu.

Morawiecki do służb medycznych i mundurowych: Jesteście prawdziwymi bohaterami

Szczególnie chcę podziękować tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu – naszym służbom medycznym i mundurowym. Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca, jesteście prawdziwymi bohaterami - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu telewizyjnym.

W swoim wystąpieniu premier zaznaczył, że wszystko co się dzieje "nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania setek tysięcy ludzi".

"Szczególnie chcę podziękować tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu – naszym służbom medycznym i służbom mundurowym. Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami" - mówił szef rządu.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "dochodzi także do łamania obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych".

"Będziemy na takie zachowania reagować - bo stosowanie się do nakazów i wymaganych obostrzeń jest w interesie nas wszystkich" - powiedział premier.

Premier: Odłóżmy na bok polityczne spory, wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni

Odłóżmy na bok polityczne spory; wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni; życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze - zaapelował premier Mateusz Morawiecki w piątkowym telewizyjnym wystąpieniu.

Premier Morawiecki przedstawił w piątkowym wystąpieniu strategię działania rządu i przygotowania państwa do drugiej fali pandemii.

"Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: po pierwsze zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby; po drugie zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. I po trzecie otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore" - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił znaczenie doświadczenia zdobytego podczas pierwszej fali epidemii. "Wykorzystaliśmy ten czas. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny. Każdego dnia zasoby te trafiają do szpitali w całej Polsce, by służyć pacjentom. Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia" - przekonywał premier.

Podkreślił również, że dla rządu ważne jest utrzymanie miejsc pracy Polaków. "Dzięki sprawnie uruchomionej tarczy antykryzysowej i finansowej jesteśmy dziś w stanie mierzyć się z II falą epidemii" - powiedział szef rządu.

Podziękował "tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu" – służbom medycznym i służbom mundurowym. "Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami" - ocenił Morawiecki.

Zapowiedział jednocześnie, że państwo będzie reagować "na łamanie obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych".

"Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni" - podkreślił.

"Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać. Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie" - zaapelował premier. 

Premier: apeluję do wszystkich obywateli - nie lekceważmy zagrożenia

Apeluję do wszystkich obywateli - nie lekceważmy zagrożenia, wszędzie stosujmy żelazną zasadę: dystans, dezynfekcja, maseczki wszędzie tam, gdzie one obowiązują; bądźmy odpowiedzialni - dbając o siebie, dbamy też o innych - oświadczył w piątek w wystąpieniu telewizyjnym premier Mateusz Morawiecki.

"Zwracam się do państwa, do wszystkich obywateli, do wszystkich grup społecznych i zawodowych, do młodych i seniorów: proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę – dystans, dezynfekcja, maseczki wszędzie tam, gdzie one obowiązują" - zaapelował premier.

Wzywał, by zadbać o swoje bezpieczeństwo "korzystając na telefonie z aplikacji STOP COVID". "Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach" - podkreślił szef rządu.

"Bądźmy odpowiedzialni – dbając o siebie, dbamy też o innych. Każda nasza codzienna, nawet drobna decyzja ma dziś ogromne znaczenie. Stawką tej walki jest bowiem zdrowie i życie naszych bliskich. Naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, członków rodziny, wreszcie – być może każdego z nas. Musimy pokonać tę epidemię. Jako naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. Solidarni –zwyciężymy" - powiedział premier. 

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (29)

dodaj komentarz
carlito1
Zgadamm się! W końcu są potrzebne natychmiastowe działania. Mające na celu wprowadzenie kary śmierci za zdradę stanu, działanie na szkodę państwa w wielkich rozmiarach , oraz niegospodarność piastując stanowiskom urzędnicze do 5- 25 lat.
karbinadel
Jakim trzeba być (piiip), żeby jedną gębą wołać o poparcie i jedność społeczeństwa, a drugą pluć temu społeczeństwu w twarz?
and-owc
"Powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań" (też tak mówię do żony leżącej i czekającej na "zanętę"). Ta nie plaża - ruszać się powiedział "Jacek i Place" (film).
itso_konstytucja_nie_urzadza
Zgniła elita do wymiany !
rysiek58
do wymiany na kogo? na PO? może jeszcze nam Tuska przywieziesz do sejmu ? hehe
carlito1
Jesteście zdrajcami Polski! Sprzedaliście się .
lorelie
Polacy razem, reszta pluje na rząd...
pstrzezek
Już namawiałeś do zdecydowanych działań apelując do emerytów że wirusa już nie ma. Czego byś nie powiedział to nie zabrzmi to wiarygodnie oportunisto
atx
tak zdecydowanie działań!!! jeszcze można rolników, kulturystów ale po co było wam było drażnić kobiety polskie ...wam chyba oto chodzi żeby ta pisdemia się rozeszła na maxa ...
dziś była wasza ostatnia wieczerza bo jutro ....nie! dziś nadeszło jutro

czerwony_wiewior
Sorry gościu, ale po wczorajszym wyczynie tzw. trybunału konstytucyjnego, twoja formacja kompletnie straciła wiarygodność. Jedyne co was interesuje, to utrzymanie się przy korycie dzięki poparciu kleru i religijnych fanatyków. Właśnie zaczął się wasz koniec.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki