REKLAMA

Premier Szydło wraz z ministrami przybyła do Londynu na konsultacje międzyrządowe

2016-11-28 12:42
publikacja
2016-11-28 12:42
Premier Szydło wraz z ministrami przybyła do Londynu na konsultacje międzyrządowe
Premier Szydło wraz z ministrami przybyła do Londynu na konsultacje międzyrządowe
fot. Grażyna Myślińska / / FORUM

Od oficjalnego powitania przez premier Wielkiej Brytanii Theresę May rozpoczęła się w poniedziałek w południe wizyta premier Beaty Szydło w Londynie. Szefowa polskiego rządu wraz z częścią gabinetu weźmie udział w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.

Z lotniska w bazie RAF w Northolt szefowe obu rządów udadzą się na uroczystość przed Pomnikiem Lotników Polskich, gdzie oddadzą hołd polskim pilotom biorącym udział w II wojnie światowej.

Szydło i May będą także uczestniczyć w spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Wyspach.

Wraz z szefową polskiego rządu do Londynu przybyli wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

To pierwsze konsultacje między rządami Polski i Wielkiej Brytanii. Poza Warszawą Londyn prowadzi rozmowy w tym formacie jedynie z Paryżem. Z inicjatywą zorganizowania konsultacji międzyrządowych wyszła szefowa polskiego rządu podczas wizyty premier May w Warszawie w lipcu.

Tematem poniedziałkowych rozmów ma być m.in. realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach. Ma nie być natomiast mowy o warunkach Brexitu; polskiemu rządowi zależy bowiem na tym, by jego oczekiwania były częścią wspólnego unijnego stanowiska.

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jeszcze się nie rozpoczął; stanie się to po oficjalnej notyfikacji zamiaru wyjścia z UE, co, jak zapowiada brytyjski rząd, nastąpi do marca 2017 r.

Podczas poniedziałkowych konsultacji ma być też mowa o zapobieganiu przestępstwom z nienawiści i kwestiach współpracy w dziedzinie edukacji. Rozmowy będą dotyczyć także tematów grudniowego szczytu unijnego, na którym szefowie państw i rządów państw członkowskich omówią kwestie migracji, sytuację na linii Rosja-Ukraina, problemy Partnerstwa Wschodniego oraz zagadnienia obronności i bezpieczeństwa w Europie.

Z Londynu Magdalena Cedro (PAP)

mce/ mmp/ mal/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Maciek
Gdyby to premier UK przyjechał do Polski to by było coś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki