Premier Szydło przybyła z wizytą do Norwegii

Premier Beata Szydło przybyła we wtorek przed południem do Oslo, gdzie przeprowadzi rozmowy z szefową rządu Norwegii Erną Solberg, m.in. na temat współpracy w sferze energetyki. Polskiej premier towarzyszy szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

Według wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego celem wizyty Szydło jest zacieśnienie relacji w zakresie energetyki i wzmocnienie dialogu energetycznego. Jak powiedział PAP i IAR wiceszef MSZ, wizyta jest "powiązana z planami niektórych polskich firm, które myślą o rozwijaniu strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski" i stanowi próbę zarysowania planów w porozumieniu z Norwegią.

"Rząd jest zainteresowany wszystkimi instrumentami dywersyfikacji dostaw i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Norwegia może być tutaj dobrym partnerem" - mówił Szymański.

20 stycznia poinformowano, że PGNiG Upstream International, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, otrzymał udziały w czterech koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Dwie z pozyskanych koncesji zlokalizowane są na Morzu Norweskim, pozostałe na Morzu Północnym oraz na Morzu Barentsa.

Łącznie PGNiG Upstream International ma udziały w 19 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych zlokalizowanych na norweskim szelfie kontynentalnym. Produkcję węglowodorów prowadzi z czterech złóż (Skarv, Morvin, Vilje i Vale), dwa inne złoża znajdują się w fazie zagospodarowania (Snadd i Gina Krog). Jak poinformował PGNiG, spółka planuje też uczestniczyć w tegorocznych rundach koncesyjnych w celu pozyskania nowych obszarów do dalszych poszukiwań.

Z kolei szefujący od 11 grudnia PGNiG b. minister gospodarki Piotr Woźniak, który uczestniczy w delegacji premier Szydło do Norwegii, mówił niedawno PAP o powrocie do planów budowy rurociągu, umożliwiającego sprowadzanie gazu do Polski ze złóż na Morzu Północnym. Jego zdaniem należy wrócić do tego pomysłu.

"To jest rejon, który jest stabilnym źródłem dostaw gazu w Europie od wielu lat. Dodatkowo projekt budowy rurociągu dającego Polsce dostęp do gazu ze złóż na Morzu Północnym pozwoli GK PGNiG na wykorzystanie naturalnych synergii pomiędzy segmentami grupy. Mam na myśli sprowadzanie na polski rynek gazu, który PGNiG wydobywa na norweskim szelfie kontynentalnym. Taka możliwość byłaby kolejnym argumentem przemawiającym za rozwojem należącego do PGNiG portfela upstream w tym regionie, co zresztą dotychczas wpływało pozytywnie na wyniki firmy" - powiedział Woźniak.

Z Oslo Magdalena Cedro (PAP)

mce/ mmp/ ap/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Norek

Bo fjordy to konie norweskie, poczytaj w wikipedii a coza tym idzie , kawal niesmieszny. Bo norweskie fiordziki sa slodkie i jedza z reki, faktycznie, a fjordy czyli rozpadliny polodowcowe tez sa piekne!!!!
Norwegie trzeba omijac szerokim lukiem, maja zabetonowany rynek i nic od Polakow nie chca, tylko naszej niewolniczej pracy, trzeba poczekac i nic od nich nie kupowac jakies 10 lat , sami przyleca na dwoch lapkach i za marchewke kupimy tani gaz!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kawal

Taki kawal mi sie przypomnial. Rozmawia dwoch Polakow, jedem mieszka w UK, drugi w Norwegii. Ten z Norwegii pyta:
- jak sie zyje w UK?
- Super stary, praca ciezka, ale kraj piekny, zwiedzam co weekend- w koncu ciezko pracuje, to korzystam z zarobionych pieniazkow. A jak u Ciebie Norwegia, tez ponoc wspaniala?
- O tak- mowi ten z Norwegii- zjechalem ja juz wzdluz i wszerz.
- A fiordy widziales? pyta z UK
- Staryyy, fiordy to mi jadly z reki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 2 ~Qqq

To po co GAZOPORT budowano.

! Odpowiedz
2 8 ~mm

To się nazywa dywersyfikacja źródeł.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil