REKLAMA

Premier Słowenii Szarec podaje się do dymisji

2020-01-27 10:40, akt.2020-01-27 11:42
publikacja
2020-01-27 10:40
aktualizacja
2020-01-27 11:42

Centrolewicowy premier Słowenii Marjan Szarec poinformował w poniedziałek, że podaje się do dymisji i swoją rezygnację przesyła do parlamentu. Dodał, że jego rząd mniejszościowy nie może dalej sprawować władzy i konieczne są wcześniejsze wybory.

/ fot. Srdjan Zivulovic / FORUM

"Z ta koalicją, w tej sytuacji w parlamencie nie mogę spełnić oczekiwań ludzi. Byłbym w stanie je spełnić po wyborach" - oświadczył Szarec na konferencji prasowej.

Koalicja rządowa składająca się z pięciu centrolewicowych partii posiadała jedynie 43 spośród 90 miejsc w parlamencie i w listopadzie utraciła nieformalne poparcie ze strony opozycyjnej Lewicy, co jeszcze bardziej utrudniło jej forsowanie ustaw w izbie.

Tuż przed oświadczeniem Szareca, który został premierem w marcu 2018 roku, państwowa agencja prasowa STA poinformowała o dymisji ministra finansów Andreja Beroncelja. W piątek Bertoncelj wydał oświadczenie, w którym wyraził sprzeciw wobec nowych przepisów zaproponowanych przez partię Szareca - Listę Marjana Szareca - zgodnie z którymi budżet pokrywałby straty narodowego funduszu zdrowia.

Analitycy oceniają, że opozycyjna centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna, która jest największym ugrupowaniem w parlamencie, może spróbować utworzyć nowy rząd - pisze Reuters. Przedterminowe wybory odbędą się tylko jeśli ta próba się nie powiedzie. Zgodnie z kalendarzem kolejne wybory są zaplanowane na 2022 rok. (PAP)

ndz/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki