Premier Rumunii rezygnuje ze stanowiska

Premier Rumunii Mihai Tudose zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska po utracie poparcia ze strony kierownictwa swojej rodzimej Partii Socjaldemokratycznej (PSD). Tudose jest drugim premierem w ciągu mniej niż siedmiu miesięcy, który utracił poparcie PSD.

Mihai Tudose
Mihai Tudose (fot. Octav Ganea / FORUM)

Kierownictwo socjaldemokratów podjęło decyzję o wycofaniu poparcia dla Tudosego ogromną większością głosów - podaje agencja Reutera.

Obowiązki premiera tymczasowo powierzono Paulowi Stanescu, jednemu z czołowych polityków PSD.

Siódmy pod względem liczby mieszkańców kraj Unii Europejskiej w trzecim kwartale 2017 r. zanotował wzrost PKB o 8,8 proc. (dane niewyrównane sezonowo, w wyrównanych wzrost wyniósł 8,6 proc.). To rezultat, który absolutnie zaskoczył ekonomistów – rynkowy konsensus zakładał wzrost o „jedynie” 5,8 proc., co miało być lekkim spowolnieniem względem odnotowanych w drugim kwartale 6,1 proc.

Roczna dynamika PKB powyżej 8 proc. stawia Rumunię w absolutnej światowej czołówce. Wiele krajów wciąż nie podało jeszcze danych za trzeci kwartał, a w gronie tych, które już to zrobiły, najwyższy wzrost zaraportował Wietnam (7,5 proc). Dla porównania, w Chinach wzrost PKB w trzecim kwartale wyniósł "zaledwie" 6,8 proc.

PAP/ami/ kar/ BPL/MŻ

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 3 wektorwg

Kolego to dlaczego ludzie wyszli na ulicę by protestować?

! Odpowiedz
17 49 jarekzbyszek

Obniżyli VAT i to wystarczyło. Nasz bajkopisarz podnosi podatki, płaci ludziom za nic nie robienie (500+, wcześniejsze emerytury, emerytury mundurowe dla celników) i twierdzi, że gospodarka pędzi... Chyba w przepaść, bo kasy na inwestycje zabrakło.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil