REKLAMA

Premier: Przemysł meblarski to nasza perła wśród wielu branż

2020-07-08 14:40
publikacja
2020-07-08 14:40
Kancelaria Premiera RP

Polski przemysł meblarski to nasza perła wśród wielu branż - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie "Fameg" w Radomsku. Dodał, że w całym powiecie radomszczańskim z tarczy finansowej skorzystało ponad tysiąc firm; udało się zachować 10 tys. miejsc pracy.

Z uznaniem odniósł się do połączenia rzemiosła z nowoczesną technologią, które zobaczył w "Famegu". Jak mówił, fabryka nie tylko kontynuuje tradycje rzemiosła jeszcze z XIX wieku, ale inspiruje się też nowoczesnymi wzorcami i potrafi sprzedać swoje wyroby do 60 krajów świata.

Morawiecki pogratulował prezesowi i pracownikom fabryki, bo – jak mówił – to, co zobaczył, jest naprawdę niesamowite. To technologia cięcia drewna pochodząca sprzed ponad stu lat, unikalna i stosowana do dzisiaj. "Technologia, w której Polska jest numerem jeden" – powiedział.

Przyznał, że umie rąbać drzewo, ale giąć drewna nie potrafi. "Tego nam dzisiaj potrzeba, czyli tej myśli, która pochodzi z przeszłości, tego fundamentu tradycji inżynierskiej, ale z tym, co dzisiaj jest tak bardzo mocno poszukiwane w Europie i na całym świecie, czyli nowoczesny design, ergonomia" – stwierdził.

Premier podkreślił, że firma skorzystała z pomocy rządu w związku z koronawirusem.

"Firma się rozwija. Cieszę się, że firma korzystała z naszej tarczy, że dzięki temu udało nam się ocalić miejsca pracy tutaj, a w całym powiecie radomszczańskim to ponad tysiąc firm, które skorzystały z tarczy finansowej i 10 tys. obronionych miejsc pracy" - powiedział.

Jak wskazał, "to pokazuje, jak ważne jest wsparcie państwa w najtrudniejszych momentach i jak ważna jest współpraca pomiędzy rządem, samorządem, Sejmem i prezydentem - bo to udało się tutaj już dokonać".

"Ocaliliśmy te miejsca pracy i dzisiaj z tymi miejscami pracy, z tymi pracownikami dokonujemy kontynuacji ekspansji na Europę. Polski przemysł meblarski - nasza perła, perła wśród wielu branż" - powiedział premier. Podkreślił, że doceniana jest polska myśl inżynierska i design.

Prezes „Famegu” Tadeusz Polanowski powiedział, że pomoc w postaci tarczy była bardzo potrzebna, bo w związku z koronawirusem mocno spadły zamówienia.

Fabryka mebli w Radomsku istnieje od 1881 r. Firma jest jednym z największych producentów drewnianych krzeseł giętych w Europie oraz należymy do liderów tej branży na świecie. (PAP)

autor: Jacek Walczak, Aneta Oksiuta

jaw/ aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki