REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech ze względu na wojnę na Ukrainie

2022-05-24 19:32
publikacja
2022-05-24 19:32
Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech ze względu na wojnę na Ukrainie
Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech ze względu na wojnę na Ukrainie
fot. Attila Volgyi / / Xinhua

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. "Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania" - oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

"Świat znajduje się na progu kryzysu gospodarczego" - powiedział Orban, cytowany przez agencję Reutera. Polityk ocenił, że rząd Węgier nie powinien angażować się w wojnę na Ukrainie, lecz "chronić bezpieczeństwo finansowe (węgierskich) rodzin".

Jak podkreślił Reuters, w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego węgierski gabinet uzyskał możliwość podejmowania decyzji przy pomocy dekretów. Orban ogłaszał już w przeszłości stan wyjątkowy z powodu wzmożonego napływu migrantów, a także pandemii Covid-19.

Gabinet Orbana ma za zadanie poradzić sobie z konsekwencjami wojny na Ukrainie, roczną inflacją na poziomie 9,5 proc. oraz deficytem budżetowym, który zwiększył się w pierwszym kwartale z powodu wzrostu wydatków przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi. Rząd w Budapeszcie musi także uniknąć nadmiernego spowolnienia gospodarki - zauważa Reuters.

Węgry, popierające dotychczas wszystkie pakiety sankcji przeciw Rosji, sprzeciwiają się przyjęciu szóstego pakietu w proponowanej przez Komisję Europejską postaci, twierdząc, że stanowiłby on "bombę atomową zrzuconą na węgierską gospodarkę". Rząd w Budapeszcie nie zgadza się na odejście od importu rosyjskiej ropy naftowej, podkreślając wysoki poziom uzależnienia gospodarki Węgier od surowca sprowadzanego z Rosji.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto wskazuje, że przyjęcie propozycji KE oznaczałoby dla Węgier konieczność wydania 500-550 mln euro na zakłady przetwórstwa ropy i kolejnych 200 mln na zwiększenie przepustowości rurociągu z Chorwacji na Węgry. Zaznacza również, że sankcje oznaczałyby wzrost cen ropy i gazu na Węgrzech o 55-60 proc., co odbiłoby się także na wszystkich innych cenach.

Orban sprawuje funkcję premiera od 2010 roku. 16 maja przewodniczący partii Fidesz został po raz czwarty zaprzysiężony na stanowisko szefa rządu. "Węgry dla dobra jedności europejskiej nie zablokują sankcji, o ile nie przekroczą one węgierskiej czerwonej linii samoobrony gospodarczej, czyli nie zagrożą bezpieczeństwu energetycznemu kraju" – oznajmił wówczas w parlamencie. (PAP)

szm/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (14)

dodaj komentarz
salad77
Orban będzie dekretami ustalał ceny nie tylko udźca wołowego ale i innych wyrobów, my to znamy z PRL kiedy podawali w TV ceny masła stołowego śmietankowego, sera żółtego twardego, smalcu, słoniny, mąki wrocławskiej, mąki poznańskiej, kaszy manny, herbaty popularnej, płatków owsianych, cukru białego kryształ ... ....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
powiemwamcomysle
Bedzie rzadzil dekratami tak jak putin. Wybory juz przekrecil lewa ordynacja pisana pod siebie ale widocznie bylo malo. Jak to powiedzial baron Acton wladza korumpuje w wladza absolutna...
grab
To jest konsekwencja niezdecydowanego postępowania UE wobec Węgier!
pozhoga
GWno prawda: małe Węgry importują od Ruskich 10% tego co Niemcy. To nie politycy z Węgier siedzieli we władzach ruskich koncernów, tylko z ostoi demokracji i tej, no, praworządności - Niemiec i Austrii. To nie Węgry sprzedawały Rosji broń po agresji na Krym w 2014 roku, i nie biznesy z tego kraju czekały do końca na ,,business as GWno prawda: małe Węgry importują od Ruskich 10% tego co Niemcy. To nie politycy z Węgier siedzieli we władzach ruskich koncernów, tylko z ostoi demokracji i tej, no, praworządności - Niemiec i Austrii. To nie Węgry sprzedawały Rosji broń po agresji na Krym w 2014 roku, i nie biznesy z tego kraju czekały do końca na ,,business as usual" tylko wzór wolności - Francja. I to nie Węgry blokują finansowanie pomocy uciekinierom z Ukrainy krajom, które dźwigają na sobie ten ciężar, tylko lewactwo z jewrokołchoza.
Kiedy przestaniecie kłamać i szczuć, towarzysze?
godojoshi
No tak, powinni w zasadzie odrazu ich wywalić - skoro Orban oświadcza, że sytuacja jest wyjątkowa (tym samym dając sobie niedemokratyczny wytrych w rządzeniu krajem), to UE powinna iśc tą samą drogą i wyj... ich na zbity pysk.
Czekam kiedy teraz Kaczor z przydupasami skopiuje ten ruch Orbana, bo jakoś nie chce mi się wierzyć,
No tak, powinni w zasadzie odrazu ich wywalić - skoro Orban oświadcza, że sytuacja jest wyjątkowa (tym samym dając sobie niedemokratyczny wytrych w rządzeniu krajem), to UE powinna iśc tą samą drogą i wyj... ich na zbity pysk.
Czekam kiedy teraz Kaczor z przydupasami skopiuje ten ruch Orbana, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie będą kombinować...
dziadekjarek odpowiada pozhoga
Buahahahaha......
To Węgry chciały budować south streem....
To Węgry blokują dostawy broni do Ukrainy.
To Węgry podpisały kontrakt z Rosją na Elektrownie.
Zapomniałeś do pisać że Ukraina też sprzedawała broń Rosji.
Gdyby nie zachód to Ukraina by już padła a Ruskie wojska stacjonowały by pod wschodnią granicą Polski...
godojoshi odpowiada pozhoga
A u nich murzynów bijom...znany argument z naszego ogródka...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dididif
znany bolszewik, cygan z węgier chce uderzyć na Ukrainę od zachodu.
bo się niezwyciężona armia radziecka obes rała.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki