REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Premier Orban: Musimy niezwłocznie wzmocnić armię

2022-05-25 19:01
publikacja
2022-05-25 19:01
Premier Orban: Musimy niezwłocznie wzmocnić armię
Premier Orban: Musimy niezwłocznie wzmocnić armię
fot. BERNADETT SZABO / / Reuters

Węgry muszą niezwłocznie wzmocnić swoją armię i w tym celu stworzą specjalny fundusz, na który część swoich zysków będą musiały wpłacać m.in. banki – oświadczył w środę premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

„Wojna (na Ukrainie) przeciąga się, brukselska polityka sankcji się nie poprawia i prowadzi to do drastycznych podwyżek cen. Dziś ochroną dla rodzin na Węgrzech są obniżone opłaty za media, ale cena energii wciąż rośnie i dlatego ochrona rodzin jest coraz trudniejsza i coraz droższa. W dodatku Węgry muszą niezwłocznie wzmocnić swoją armię” – oznajmił Oran po posiedzeniu rządu.

Ocenił, że banki i wielkie przedsiębiorstwa wielonarodowe korzystają na wzroście stóp procentowych i coraz wyższych cenach, czerpiąc dzięki temu dodatkowy zysk.

„Dlatego rząd zdecydował, że stworzy fundusz ochrony opłat za media i fundusz obronny. Będziemy z nich finansować (dalszą) niższą stawkę opłat za media i koszty wzmocnienia sił zbrojnych” – powiedział Orban. Od 2013 roku państwo węgierskie dotuje niższe stawki opłat za media dla gospodarstw domowych.

Premier podkreślił: „Zobowiążemy banki, ubezpieczycieli, wielkie sieci handlowe, przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego i handlu energią, firmy telekomunikacyjne oraz linie lotnicze, by wpłacały do tych dwóch funduszy dużą część swoich dodatkowych zysków”.

Zastrzegł, że są to posunięcia ograniczone czasowo i dotyczą 2022 i 2023 roku.

„Prosimy tych, którzy w sytuacji wojny czerpią dodatkową korzyść, i oczekujemy od nich tego, by pomogli ludziom i wnieśli swój wkład w wydatki obronne kraju” – oznajmił Orban.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (21)

dodaj komentarz
mkx
Ciekawe, dlaczego Węgry "nagle" obawiają się jakiejś wojny? Przyjaciel Węgrów - Putin, nie zaatakuje bratniego narodu, więc może neutralna Austria zaatakuje??
polonu
niech sobie kupią od Amerykanów Abramsy .i gaz LNG taniej wyjdzie .śmiać się z tego tylko , Niemcy i Francja patrzą na to z ubolewaniem . UE ma inne plany .
dididif
cygan z węgierskiej republiki ludowej pociągnie dwadzieścia tysięcy najnowszych t34 od swojego najdroższego przyjaciela z łubianki i uderzy Ukrainę od zachodu.
jjmm2u
Ciekawe jest że ci komunistyczni opozycjoniści jak Orban i Kaczyński to chętnie stosują komunistyczne metody coraz bardziej zmieniając gospodarkę rynkową na centralnie sterowana.
itso_zasob_ostateczny
cena energii rośnie to wydajmy pieniądze na zbrojenia to załatwi sprawę
itso_zasob_ostateczny
elity okradają ludzi a inne wysyłają na pewna śmierć
ehud
Wczoraj zapowiedział wprowadzenie stanu wyjątkowego - ciekawe czy to upoważnia do położenia łapy na oszczędnościach obywateli, które są zdeponowane w bankach?
ehud
Madziarzy to bardzo dzielni żołnierze :)
ehud
Niemal tak dzielni jak Czesi albo Słowacy :)

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki