REKLAMA

Premier: Oddziały ARiMR i KOWR odkupią kwiaty i rośliny

2020-10-31 13:08, akt.2020-10-31 19:24
publikacja
2020-10-31 13:08
aktualizacja
2020-10-31 19:24
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

W związku z zamknięciem cmentarzy terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami; z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Uwaga, to bardzo ważne! Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje: Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję" - poinformował szef rządu w sobotę we wpisie na Facebooku.

Morawiecki apelował też we wpisie o "zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię".

Nie wiemy, co mamy robić. Potrzebujemy wsparcia miasta i rządu – mówili w sobotę rano producenci kwiatów, sprzedający przed Cmentarzem Centralnym w Szczecinie.

Skup kwiatów od poniedziałku

Od poniedziałku m.in. regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaoferują możliwość nabycia roślin, które nie zostały sprzedane w związku z zamknięciem cmentarzy. Na ten cel dla zostanie przekazane 180 mln zł - poinformowały na wspólnej konferencji wiceszefowe Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W sobotę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja wiceszefowej tego resortu Anny Gembiskiej i wiceszefowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk. Tematem była pomoc rządowa dla przedsiębiorców, który zanotują spadki sprzedaży przez zamknięcie cmentarzy.

"Chciałabym przede wszystkim powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, że nie pozostaną sami i państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym" – podkreśliła wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk.

Wskazała, że na pomoc dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zanotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy ministerstwo ma przygotowane 180 mln zł. "To jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiatów" – powiedziała Semeniuk.

Z kolei wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przypomniała, że zgodnie z piątkową zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego rząd przygotowuje system pomocy dla tych przedsiębiorców, którzy w związku z zamknięciem cmentarzy będą mieli mniejsze dochody i obroty.

"Mamy świadomość, że ta decyzja pociągnie dla nich niekorzystne skutki, w związku z tym od poniedziałku regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaoferują im możliwość nabycia kwiatów i roślin, które nie zostały sprzedane w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy" – zaznaczyła wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

"Oczywiście decyzję pozostawiamy producentom i sprzedawcom, jeśli będą oni chcieli dalej sprzedawać swoje produkty już po otwarciu cmentarzy, będą mieli taką możliwość, jeżeli jednak uznają, że chcą skorzystać z tej pomocy, będą mogli zgłosić się do regionalnych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które będą przyjmowały te informacje, a później będą mogły udzielać pomocy" – poinformowała.

Gembicka wyraziła nadzieję, że ta pomoc pozwoli przedsiębiorcom, dla których początek listopada jest okresem największej aktywności, w pewien sposób zrekompensować straty, które zostały poniesione w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy.

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podziękowała samorządom, które włączyły się w akcję pomocy i solidarności społeczności. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Olga Łozińska, Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

bf/ oloz/ gb/ joz/ rbk/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (197)

dodaj komentarz
jas2
Problem z tym, że kwiaty mogą być sprzedawane agencji wielokrotnie. Tylko natychmiastowe kompostowanie rozwiązywało by problem. Albo szczegółowa ewidencja.
demeryt_69
Czy to forum jest moderowane przez kogokolwiek?
open_mind
A ty byś chciał aby było, oczywiście przez lewicę. Pamiętaj Polska wścieka się że nie pozwala się na aborcję. Taki kraj zdany jest na upadek. Życie embriona ma znaczenie, ale tylko czarnego i LGBT tego byś chciał.?
meryt
demeryt_69 "Czy to forum jest moderowane przez kogokolwiek?"

Monitorujesz komentarze po artykułami, to nie forum :)
open_mind
News from Poland:
Catholic Poland Rocked By Largest Protests In Decades As Abortion Advocates Rage
Demanding complete freedom in killing embryos.
Katolicka Polska wstrząsnęła największymi protestami od dziesięcioleci, wściekają się zwolennicy aborcji. Żądajac całkowitej swobody w zabijaniu embrionów.
open_mind
Protestujący (Czytaj wściekłe baby i gówniarzeria domagająca się wolności w mordowaniu embrionów) zignorowali ograniczenia pandemiczne, które zakazują publicznych zgromadzeń więcej niż pięciu osób, i zignorowali wezwania rządu do pozostania w domu z powodu gwałtownie rosnących infekcji koronawirusem. 38-milionowy Protestujący (Czytaj wściekłe baby i gówniarzeria domagająca się wolności w mordowaniu embrionów) zignorowali ograniczenia pandemiczne, które zakazują publicznych zgromadzeń więcej niż pięciu osób, i zignorowali wezwania rządu do pozostania w domu z powodu gwałtownie rosnących infekcji koronawirusem. 38-milionowy kraj bije nowe rekordy potwierdzonych przypadków prawie codziennie w tym tygodniu, w tym 21 600 potwierdzonych przypadków zgłoszonych w piątek.
demeryt_69
Czy Otwarty ma dyżur razem z Merytem? To już drugi dzień z rzędu :)
open_mind
Embryo life matters.
Życie embrona ma znaczenie
jas2
Embrion, płód, noworodek, dziecko, dziadek, to różne nazwy tej samej istoty. Człowieka.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki