REKLAMA

Premier Nowej Zelandii: Wygraliśmy z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

2020-04-27 14:23
publikacja
2020-04-27 14:23

Nowozelandzka premier Jacinda Ardern powiedziała w poniedziałek, że jej kraj "wygrał ze społecznym rozwojem koronawirusa", a wieczorem przejdzie na niższy, trzeci stopień alertu, co oznacza między innymi zniesienie restrykcji wobec wielu przedsiębiorstw.

/ fot. Nicolaci da Costa / Reuters

"W Nowej Zelandii nie ma niewykrytej społecznej transmisji (wirusa) na dużą skalę - wygraliśmy tę bitwę. Ale musimy pozostać czujni" - powiedział Ardern.

Po blisko pięciu tygodniach surowych restrykcji stopień alertu - obecnie czwarty, czyli najwyższy - zostanie obniżony do stopnia trzeciego w poniedziałek o godz. 23.59.

Alert trzeciego stopnia zostanie utrzymany do 11 maja - zapowiedziała Ardern.

Poinformowała też, że dziennie wykonuje się 8 tys. testów i jest to jeden z najlepszych wyników per capita na świecie. Premier podkreśliła jednak, że należy dalej zachowywać odległość w kontaktach. "To nie jest i nie może być powrót do normalnego życia sprzed Covid-19. Ten dzień nadejdzie, ale jest jeszcze bardzo daleko" - dodała.

Około miliona osób wróci do pracy w Nowej Zelandii, otworzone zostaną przedszkola i szkoły, ale przy zachowaniu pewnych dodatkowych środków ostrożności.

Również w poniedziałek poinformowano o jednym nowym przypadku zakażenia oraz trzech przypadkach podejrzewanych infekcji; zmarła kolejna osoba. W sumie w Nowej Zelandii zmarło 19 chorych, a 1469 osób zostało zakażonych koronawirusem.

Tydzień wcześniej Ardern przedłużyła restrykcje związane z epidemią koronawirusa, ale zapowiedziała, że następnie będą one stopniowo rozluźniane.

Nowozelandczyków obowiązywała od pięciu tygodni bardzo ścisła kwarantanna; za wychodzenie z domu groziły wysokie grzywny, a nawet więzienie. (PAP)

fit/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
carlito1
Super! W końcu dociera że Chiny wygrały?
itsofunny
:) Brawo ! Powodzenia :) mieli łatwiej bo wyspy na końcu świata ale głupi rząd i taką przewagę potrafi zaprzepaścić nie wskazując palcem na żaden konkretny wyspiarski kraj :D
warszawyak
Tam za wyjście więzienie a w POlsce nikt nie zwraca uwagi na chodzących po ulicach bez maski ! Jeśli ma to na szyi w lewym ręku papieros w prawym komórka albo piwo ! W NZ zmarło 19 osób u nas dziennie 30 a w maju dojdziemy do 1000 !
cyklonb
W Polsce transmisji wirusa w społeczeństwie też nie ma za to jest wśród pielęgniarek które zarażają starych w DPS i szpitalach żeby wywołać panikę w społeczeństwie z przyczyn gospodarczych - kradzieże firm itp. No bo jak wyjaśnić sytuację że u nas prewencyjnie nie bada się na koronawirusa pielęgniarek a na W Polsce transmisji wirusa w społeczeństwie też nie ma za to jest wśród pielęgniarek które zarażają starych w DPS i szpitalach żeby wywołać panikę w społeczeństwie z przyczyn gospodarczych - kradzieże firm itp. No bo jak wyjaśnić sytuację że u nas prewencyjnie nie bada się na koronawirusa pielęgniarek a na przykład w takiej Rosji wszystkie raz na tydzień. Według dzisiejszej GazWyb w Polsce jest 500 chorych pielęgniarek które zarażają !!!
zenonn
Hmm. Chore bezobjawowe, pracujące, zarażające?
Normalny chory na grypę, jest słaby i kaszle, nie idzie do pracy, jak już dostanie zapalenia płuc prawie umiera.
Tu i teraz mamy dziwadło covid, od którego świat traci majątek, a część ludzi umrze z głodu
tomsonson
czlowieku sluzba zdrowia sie zaraza bo to zawod kontaktowy i dlatego taki fryzjer czy kosmetyczka nie moga pracowac a co sluzba zdrowia ma nie pracowac chcesz umierać po wypadku albo na zawal bez pomocy. Szanuj ze taka pielegniarka idzie do pracy narazajac siebie rodzine i innych postronnych za marna kasę-na swiecie juz sie pare czlowieku sluzba zdrowia sie zaraza bo to zawod kontaktowy i dlatego taki fryzjer czy kosmetyczka nie moga pracowac a co sluzba zdrowia ma nie pracowac chcesz umierać po wypadku albo na zawal bez pomocy. Szanuj ze taka pielegniarka idzie do pracy narazajac siebie rodzine i innych postronnych za marna kasę-na swiecie juz sie pare zabilo bo niewytrzymywaly presji przez takich buców jak Ty. Pociesze Cię że to że są takie podłe zachowania społeczne jakie reprezentujesz są szeroko opisywane w literaturze epidemiologicznej na przestrzeni lat podczas różnych epidemii-także historycznie rzecz ujmując nie jesteś jedynym dzwonem.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki