REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Premier: Jeden dodatek węglowy na jeden adres

2022-09-15 16:37
publikacja
2022-09-15 16:37

Nie chcemy dopuścić do nieprawidłowości; niech najlepiej posłuży definicja: gospodarstwo domowe pod danym adresem, jako to, które jest uprawnione do dodatku węglowego - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Jeden dodatek węglowy na jeden adres
Premier: Jeden dodatek węglowy na jeden adres
fot. freestocks.org / / Pexels

Szef rządu proszony podczas czwartkowej konferencji o uściślenie, na jakich zasadach będzie przyznawany dodatek węglowy wskazał, że punktem odniesienia jest "definicja gospodarstwo domowe pod danym adresem".

"Nie chcemy dopuścić do nieprawidłowości. Niech najlepiej posłuży ta definicja: gospodarstwo domowe pod danym adresem, jako to, które jest uprawnione i wtedy, jeśli jest jeden piec i 10 gospodarstw domowych pod różnymi adresami, to wszystkie 10 mogą się ubiegać o ten dodatek" - wskazał.

Premier dał przykład kamienicy, "która ma jeden kocioł, jeden piec i z niego energię elektryczną czerpie nawet 6 czy 7 gospodarstw domowych, adresów i są to różne adresy, to każdy z tych adresów ma prawo do tego dodatku".

Dodał, że gdy w jednym mieszkaniu "żyje rodzina i teściowa" i są to odrębne gospodarstwa domowe, "to w takiej sytuacji, w takim mieszkaniu przysługuje jeden dodatek".

Do 30 listopada br. można składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, który przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. (PAP)

Premier: Uchronimy Polaków przed gwałtownym wzrostem cen prądu. Samorządy na oszczędności mają 2 tygodnie

Wszystkie gospodarstwa domowe bez wyjątku będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział także pomoc dla firm energochłonnych oraz ograniczenia dla samorządów.

W czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia „Tarczy Solidarności”.

autorka: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zoomek
Ale kuźwa zdziwienie!
A ile miało być?
ketevan
Najzabawniejsze w tym momencie są te fikcyjne separacje.

Ani honoru, ani kasy

<3

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki