Premier Holandii: UE może upaść jak Imperium Rzymskie

Z powodu kryzysu migracyjnego Unia Europejska może upaść jak Imperium Rzymskie - powiedział premier Holandii Mark Rutte cytowany przez dziennik "Financial Times". Jego kraj obejmuje od stycznia przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

(ingimage)

"Pierwszym etapem powinno być zapewnienie, że granice są kontrolowane. Imperium Rzymskie nam pokazało coś, co wszyscy wiemy: wielkie imperia upadają, jeśli granice nie są dobrze chronione" - powiedział Rutte małej grupie dziennikarzy z Brukseli.

Holenderski rząd uczynił z tematu migracji jeden z priorytetów swojej unijnej prezydencji w pierwszym półroczu 2016 roku.

"Musimy powstrzymać napływ migrantów przybywających do Europy, nie możemy utrzymać aktualnego poziomu" - powiedział Rutte, cytowany przez portal o tematyce unijnej EUobserver.

Holenderski minister spraw zagranicznych Bert Koenders wezwał w środę do wysiłków, by utrzymać przy życiu strefę Schengen. Ale minister finansów i szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem przestrzegł brukselskich dziennikarzy, że mała grupa krajów z udziałem Holandii musi być zmuszona do uformowania ministrefy Schengen, jeśli kryzys migracyjny nie będzie mógł być rozwiązany.

Holenderskie media podały w listopadzie, że rząd tego kraju rozważa pomysł utworzenia ministrefy Schengen, złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii. Kraje należące do tej grupy miałyby wprowadzić na jej granicach zewnętrznych kontrole osób przyjeżdżających na ich terytoria, aby monitorować imigrantów i azylantów oraz zwiększyć bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia terroryzmem. (PAP)

kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 56 ~Jan

Imperium nie tyle upadło co zwyczajnie zbankrutowało. Tuż przed upadkiem srebrne monety zawierały 15 % srebra. Dzisiaj EBC kreuje pieniądz kompletnie bez pokrycia deprecjonując ten w obiegu. Jak do tego dodamy socjalizm, multikulti, tęczowe lewactwo i Islamistów to upadek jest już tuż za rogiem. Właściwie UE już jest trupem.

! Odpowiedz
15 5 ~Rozum

Starożytny Rzym rozpadał się kilkadziesiąt lat, więc na upadek UE trochę poczekamy. A tak na marginesie UE nie bardzo przypomina Rzym.

! Odpowiedz
0 17 ~Artur

UE sypie się już od pewnego czasu .

! Odpowiedz
1 26 ~Wody

Jak na ironię to właśnie plemiona germańskie rozpieprzyły Rzym.

A teraz same ulegną zagładzie przez swą politykę (Niemcy, Holandia, Belgia, Skandynawia).

! Odpowiedz
5 40 ~spostrzegawczy

Upadek Rzymu zaczął się od upadku cnót obywatelskich , potem nastąpiła rozwiązłość obyczajów i dekadencja , import obyczajow i bogów ze wschodu ,wydatki ponad stan , psucie pieniądza i mega podatki. Barbarzyńcy byli tylko dopelnieniem wcześniejszych przyczyn.

! Odpowiedz
37 13 ~yoyoyoyoyooyoy

Żadne imperium ani żaden kraj nigdy nie upadł i nie upadnie przez "upadek obyczajów", cokolwiek by to miało nie znaczyć. Rzym upadł przez idiotyczną politykę gospodarczą, a nie żadną rozwiązłość. Przy mądrze pomyślanym prawie ludzie mogą się pieprzyć z kim popadnie w centrum miasta, walić kupę na chodnikach, bekać przy stole a państwo i tak będzie prosperować i to bardzo dobrze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~silvio_gesell

Ekonomia Rzymu opierała się na ekspansji terytorialnej. Kiedy zaprzestano podbojów ziemia zaczęła być monopolizowania co doprowadziło do rozwarstwienia społecznego na latyfundystów i obywateli bez ziemi, co było bezpośrednią przyczyną upadku imperium.

Podobnie jest z UE, przy czym jest to ekspansja gospodarcza. Od kiedy łatwa ekspansja strefy euro została zatrzymana monopolizowany jest kapitał. To także prowadzi do rozwarstwienia na pożyczkodawców kapitału (Niemcy, Francja itd.), i pożyczkobiorców (PIIGS itd).

To jest tak jak przy grze w "monopoly" - następuje etap gry w którym plansza jest zajęta, a przewaga prowadzącego jest tak wielka, że trzeba zacząć grę od nowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 23 ~spostrzegawczy odpowiada ~yoyoyoyoyooyoy

Ciekawe co powie na takie pieprzenie twoja żoną. Rozwody podziały majątków , alimenty , a potem brakuje kasy to korupcja i oszustwa.Jak ktoś ma być wierny Ojczyźnie i honorowi jak łamie przysięgę małżeńską. Od rozpusty upadają imperia.

! Odpowiedz
0 11 ~ad

czyli dokładnie tak samo jak teraz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil