REKLAMA

Premier: Deficyt budżetowy prawdopodobnie będzie niższy, niż zakładano

2020-11-04 14:42
publikacja
2020-11-04 14:42
Premier: Deficyt budżetowy prawdopodobnie będzie niższy, niż zakładano
Premier: Deficyt budżetowy prawdopodobnie będzie niższy, niż zakładano
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Deficyt budżetu na koniec 2020 r. będzie prawdopodobnie niższy niż przewidywaliśmy kilka tygodni temu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mają trafić na ratowanie miejsc pracy oraz przedsiębiorców.

Premier na środowej konferencji prasowej poinformował, że do ok. 25 branż, w tym hotelarskiej, gastronomicznej w ramach pomocy trafiło wniosą ok. 4 mld zł. "Znaczna część tych środków cały czas leży na kontach części przedsiębiorców" - powiedział.

Dodał, że według "naszych księgowych obliczeń" z pieniędzy z Tarczy Finansowej PFR, firmy będą korzystać do marca, a w niektórych przypadkach nawet do maja/czerwca 2021 roku.

Morawiecki przyznał, że "średnia nie pokazuje całej prawdy", ponieważ jedne branże cierpią z powodu obostrzeń wynikających z COVID-119 bardziej niż inne i są to np. gastronomia, hotelarstwo, turystyka, branża fitness.

Premier podkreślił, że pomoc państwa dla firm nie jest limitowana zdolnościami budżetu państwa, lecz bardziej obostrzeniami Komisji Europejskiej.

"Zdolność budżetu jest i będzie w lepszym stanie niż w nowelizacji przewidywaliśmy. Prawdopodobnie deficyt budżetowy będzie niższy na koniec tego roku niż kilka tygodni temu przewidywaliśmy i to jest dobra wiadomość" - przekazał na konferencji szef rządu.

Dodał, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną użyte do ratowania miejsc pracy oraz firm.

Według nowelizacji tegorocznego budżetu, deficyt na koniec 2020 r. został podniesiony z zerowego do 109,3 mld zł. Limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł w porównaniu do obowiązującej jeszcze ustawy budżetowej - do 508 mld zł. Dochody są szacowane na 398,7 mld zł. Założono, że dochody budżetu będą niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe.

Ustawa przewiduje, że spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec pierwotnie zakładanego wzrostu o 3,7 proc. Z kolei zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli wolniej niż w poprzednich latach.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, po wrześniu br. deficyt budżetu państwa wyniósł 13,8 mld zł.

"Ta pomoc jest limitowana zasadą de minimis stosowaną przez KE. Dlatego negocjujemy z KE, żeby można było inne instrumenty finansowe takie jak np., pokrywanie części bazy kosztów zastosować w stosunku do niektórych branż" - wskazał premier.

Szef rządu zwrócił uwagę, że zastosowane do tej pory np. postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS ograniczyły znacznie koszty funkcjonowania firm.

"Na przykład niektóre branże potrzebują długoterminowego refinansowania i finansowania zobowiązań płynności długoterminowej. Dostępne będą tego typu kredyty, pożyczki, ale także mikrodotacje i dotacje bezzwrotne podobnie do mechanizmu stosowanego wiosną znanego pod hasłem Tarczy Finansowej" - dodał.

Szef rządu przekonywał, że dzięki zastosowanym do tej pory zabiegom udało się doprowadzić do tego, że mamy drugie najniższe bezrobocie w UE. "Chcemy utrzymać tą pozycję" - zaznaczył. (PAP)

autor: Michał Boroń, Marcin Musiał

mick/ mmu/ je/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (24)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Granice zamknięte to i pis-robactwo nie ma dokąd wywozić kradzionej kasy
jas2
Jeśli deficyt budżetowy będzie niższy to pozycja się "pochlasta".
rob2005
Widzę ,że też dzisiaj świętujesz z merytem i Ryśkiem58... Niezły balet macie.
rob2005
Super. Cieszymy się. Słuszny kierunek ma nasza władza... Meryt z Ryśkiem58 piją dzisiaj szampana.Można to wywnioskować po wieczornych wklejkach meryta. (red.Meryt ma słabą głowę)
carlito1
Po co ratować? Skoro można było nie szkodzić?
meryt
carlito1 "Po co ratować? Skoro można było nie szkodzić?"

Aby nie szkodzić na polu zdrowia, trzeba wypłacać rekompensaty (tarcze antykryzysowe, finansowe).
minirekin
Morawiecki z doświadczeniem bankowym mówi o oszczędnościach, a to zwykły dług budżetu. To tak, jakbym zamiast 200 tys. zł kredytu wziął 120 i twierdził że mam 80 tys. oszczędności. Panie Morawiecki to co mówisz to totalna bzdura.
jo41
Bo on mówi do swoich wyborców... wiec mówi co chce, oni i tak mają to w d....
jo41
No pewnie że niższy, wyborów pocztowych za 70 baniek nie będzie, za respiratory których nie ma też nie zapłacicie. I deficyt mniejszy...

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki