REKLAMA

Prawnicy: Trzy lata to za mało na zmianę sytuacji w sądownictwie

2025-02-17 07:16
publikacja
2025-02-17 07:16

Przywrócenie praworządności w sądownictwie nie odbędzie się błyskawicznie. Wymaga co najmniej trzech lat – tak uważa dwie trzecie uczestników panelu prawników „Rzeczpospolitej”.

Prawnicy: Trzy lata to za mało na zmianę sytuacji w sądownictwie
Prawnicy: Trzy lata to za mało na zmianę sytuacji w sądownictwie
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Jak podaje gazeta, na początku lutego przedstawiono w resorcie sprawiedliwości dwa projekty, które mają różnymi metodami, w ciągu kilku lat, rozwiązać problem neosędziów.

W związku z tym „Rz” zapytała członków panelu prawników o to, czy da się w ciągu trzech lat przywrócić praworządność w sądach. Taki mniej więcej horyzont czasowy przewiduje bowiem najszybszy wariant procedur przygotowanych przez resort sprawiedliwości.

"Okazało się, że 65 proc. pytanych prawników jest sceptycznych wobec szybkich zmian. Uważają – ogólnie mówiąc – że w tej sprawie ważniejsza od szybkości jest zgodność z konstytucją procedur porządkujących status sędziów. 26 proc. członków panelu opowiada się za szybszymi zmianami, a 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie" - pisze gazeta.

Dodaje też, że większość ankietowanych chce, by przywracanie praworządności odbywało się "metodami praworządnymi, a przynajmniej według reguł dobrej legislacji".(PAP)

akuz/ bar/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
klimaciarz
Jeżeli chcesz sprawiedliwego wyroku, to próżno Ci go szukać u Temidy niesprawiedliwej, co podgląda przez opaskę, na oczach ;)
sajetan
tylko pozbycie się nawiezionych przez stalina justek tutek i ich po miotów może uzdrowić polskie sądownictwo.
sajetan
Wszystkie justitutki, temiesbeczki, resortowe – do zwolnienia !
energizerjohn51
Panel błaznów nazywamy cyrkiem.
hylobiusnews
To nawet nie jest śmieszne.
Już nawet nie jest tragiczne.
To już groteska, ale bez polotu.
samsza
Miało być rozliczanie PiS, a skończyło się atakiem w sędziów.
Bo pis władzy nie ma, a sędzia ma, władzę sądowniczą.
Aha...
samsza
Ciekawe, czy po tych wszystkich zmianach, jak w Sejmie grupa polityków nazwie się komisją i postawi w charakterze ŚWIADKA takiego samego polityka jak oni, to czy on będzie musiał stać tam przed nimi "na baczność" (!) jak sugeruje polityk Lewica ?

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wiceminister-o-zachowaniu-
Ciekawe, czy po tych wszystkich zmianach, jak w Sejmie grupa polityków nazwie się komisją i postawi w charakterze ŚWIADKA takiego samego polityka jak oni, to czy on będzie musiał stać tam przed nimi "na baczność" (!) jak sugeruje polityk Lewica ?

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wiceminister-o-zachowaniu-zbigniewa-ziobry-morderca-tez-ma-sie-tak-bawic/4s4ftqf,79cfc278

Powiązane: Naprawa wymiaru sprawiedliwości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki