REKLAMA

Prairie złożyło pozew przeciwko Polsce; domaga się 806 mln GBP odszkodowania

2021-06-09 08:06, akt.2021-06-09 09:08
publikacja
2021-06-09 08:06
aktualizacja
2021-06-09 09:08
Prairie złożyło pozew przeciwko Polsce; domaga się 806 mln GBP odszkodowania
Prairie złożyło pozew przeciwko Polsce; domaga się 806 mln GBP odszkodowania
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Prairie Mining w ramach toczącego się międzynarodowego postępowania arbitrażowego przeciwko Polsce złożyło pozew, w którym domaga się odszkodowania w wysokości 806 mln GBP, czyli ok. 4,2 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Jak podano, obejmuje to wycenę wartości szkód i utraconych przez spółkę Prairie zysków związanych z kopalniami JKM i Dębieńsko, a także naliczone odsetki związane z ewentualnymi odszkodowaniami.

Spółka twierdzi, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z traktatów: Traktatu Karty Energetycznej oraz Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju należących do spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko.

"Działania Rzeczpospolitej Polskiej pozbawiły spółkę Prairie całej wartości jej inwestycji w Polsce" - napisano w komunikacie.

Spółka przypomniała, że dysponuje środkami finansowymi na prowadzenie sprawy w związku z roszczeniem dzięki zawarciu umowy o finansowaniu postępowania (LFA) na kwotę 12,3 mln USD.

"Sprawa toczy się w szybkim tempie, a spółka złożyła już pozew w postępowaniu arbitrażowym z tytułu BIT, który zawierał wycenę szkód przygotowaną przez zewnętrznych ekspertów ds. wysokości roszczeń. Odszkodowanie, którego domaga się spółka, opiewa na kwotę 806 mln GBP. W dochodzeniu roszczenia kierownictwo spółki Prairie współpracuje z radcami prawnymi i szeregiem ekspertów zewnętrznych" - powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor generalny Prairie Ben Stoikovich.

We wrześniu 2020 r. spółka Prairie Mining ogłosiła, że rozpoczęła międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce, a wcześniej, w lutym 2019 r. formalnie powiadomiła polski rząd, że istnieje spór inwestycyjny między nim a spółką. Wezwała wtedy do niezwłocznego podjęcia negocjacji w celu polubownego rozwiązania sporu. Jak podano, polski rząd odmówił udziału w rozmowach.

W 2018 roku Prairie Mining podjęło działania prawne przeciwko ministerstwu środowiska w sprawie kopalni Jan Karski w Zagłębiu Lubelskim, po tym, jak nie dostało prawa do użytkowania górniczego. Także w 2018 r. MŚ odrzuciło wniosek Prairie Mining o zmiany w koncesji dla projektu Dębieńsko na Górnym Śląsku.

"Spór inwestycyjny spółki Prairie z Rzeczpospolitą Polską nie jest wyjątkiem, przy czym międzynarodowe media szeroko informują, że środowisko polityczne i klimat inwestycyjny w Polsce uległy pogorszeniu od czasu zmiany rządu w 2015 r. Efektem tego jest rosnąca liczba międzynarodowych roszczeń arbitrażowych kierowanych przeciwko Polsce w sektorach surowców naturalnych i energii, w których roszczenia odszkodowawcze wynoszą od 120 mln USD do ponad 1,3 mld USD, obejmujących między innymi spółki Bluegas NRG Holding (gaz), Lumina Copper (miedź) i InvEnergy (farmy wiatrowe)" - napisano w komunikacie Prairie Mining.

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
sel
Po to tu weszli żeby wydoić odszkodowania , bo przecież nie wydobycie węgla bo UE to blokuje.
ajwaj_
Stara recepta na lgalny wywóz czarnej kasiory, dziala i w PISu
Przegrac beznadziejny proces i gdzies daleko podzialkowac
jarekzbyszek
Ręczne pisowskie zarządzanie. Tylko kto to wszystko pospłaca?
demeryt_69
Ben Stoikovich, hehe - tam gdzie kasa, tam zawsze 'górale' :)
300_pala
Tam gdzie bieda zawsze Słowianie
demeryt_69 odpowiada 300_pala
Pała, od razu widać, że niewiele wiesz w temacie biedy na świecie - żałosne!
300_pala odpowiada demeryt_69
A ty niewiele wiesz o bogactwie.
mmmmooooo
Unia powinna wesprzeć pis w końcu to ekologiczne odmawiać rozbudowy kolejnych kopalni... czy jednak w przypadku gdy można dokopać Polsce to tak nie działa bo kapitał i interesy zachodnie są ważniejsze od ekologii? Zabawna sytuacja.
marxs
na pochyłe drzewo każda koza wejdzie nawet ta z Australii czy Czech
kwiecien2021
to dopiero początek ... a już mamy i Danię i NS2 .... nie wiele zmienimy ale nie dajmy się wciągnąć we wzajemną nienawiść.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki