Pracownicy w Unii będą bezpieczniejsi? Przyjęto nowe przepisy

Unijne przepisy o delegowaniu pracowników ostatecznie przyjęte. Po Parlamencie Europejskim, we wtorek zielone światło dla nowych zasad dały kraje członkowskie. Zmiany mają przyczynić się do ograniczenia przypadków nieuczciwego traktowania pracowników.

Nowa dyrektywa wprowadza m.in. zasadę solidarnej odpowiedzialności w branży budowlanej. Chodzi o to, że jeśli na przykład firmy wysyłające pracowników za granicę nie będą płacić im należnych wynagrodzeń, kary za to będą mogły ponieść firmy korzystające z ich usług. Ustalono także katalog środków kontrolnych wobec przedsiębiorstw delegujących pracowników. Ponadto, państwa członkowskie będą zobowiązane do utworzenia specjalnej strony internetowej z informacjami dotyczącymi minimalnych warunków delegowania pracowników.

Komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor stwierdził, że przyjęcie dyrektywy w przeddzień wyborów europejskich stanowi wyraźny sygnał, że "Europa nie akceptuje ani oszustw, ani nadużyć kosztem pracowników delegowanych, ani też żadnych innych form dumpingu socjalnego. Andor wezwał jednocześnie wszystkie państwa członkowskie do jak najszybszego wprowadzenia w życie nowych przepisów.

Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/mcm/
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne