REKLAMA

Pracownicy ZUS pokazują zarobki... i chcą więcej

Weronika Szkwarek2018-07-19 10:52redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-07-19 10:52

Związek Zawodowy Pracowników ZUS pokazał wynagrodzenia, jakie przysługują zatrudnionym ze względu na staż i stanowisko, jakie wykonują. Jak podają, trzy czwarte pracowników merytorycznych i z długoletnim stażem nie otrzymuje nawet równowartości przeciętnego wynagrodzenia za pracę. 

"Związek Zawodowy Pracowników ZUS jest zaniepokojony brakiem działań ze strony Pracodawcy w kwestii podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników Zakładu. A przecież w porozumieniu z dnia 13.10.2017 r. ws. zakończenia sporu zbiorowego Pracodawca zobowiązał się do podjęcia działań zmierzających do zwiększenia funduszu wynagrodzeń osobowych w roku 2018 i w latach następnych. Brak efektów działań był podstawą do ponownego wejścia w spór zbiorowy, który obecnie obejmuje, m.in. żądania w zakresie podwyższenia wynagrodzeń" podaje na stronie Ogólnego Porozumienia Związków Zawodowych, ZZ Pracowników ZUS-u. 

fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Pracownicy poinformowali również, że ok. 34 tys. zatrudnionych w ZUS-ie nie otrzymuje wynagrodzenia, które odpowiadałoby średniej płacy w gospodarce. 

Zatrudnieni podali informacje dot. wynagrodzenia za 2017 rok, według których:

  • ok. 2931 etatów ze stanowiskiem referenta otrzymuje średnio 2440 zł brutto,
  • ok. 3862 etatów ze stanowiskiem starszego referenta otrzymuje średnio 2699 zł brutto,
  • ok. 6228 etatów ze stanowiskiem inspektora otrzymuje średnio 3003 zł brutto,
  • ok. 9705 etatów ze stanowiskiem starszego inspektora otrzymuje średnio 3278 zł brutto,
  • ok 6665 etatów ze stanowiskiem specjalisty otrzymuje średnio 3578 zł brutto,
  • ok. 3484 etatów ze stanowiskiem starszego specjalisty otrzymuje średnio 3946 zł brutto,
  • ok. 1209 etatów ze stanowiskiem aprobanta otrzymuje średnio 3748 zł brutto.

Zdaniem pracowników brak poprawy w wysokości wynagrodzeń może wpłynąć na jakość pracy. Spadek motywacji może odbić się na klientach, a niekonkurencyjne płace na migracji zatrudnionych do innych firm. 

Pracodawca odpowiada

Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS-u komentuje w rozmowie z Bankier.pl stawki pokazane przez związkowców. – Przedstawione na stronie internetowej OPZZ, dane o wynagrodzeniu pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w podziale na poszczególne stanowiska, nie mogą być w żadnym przypadku porównywane do przeciętnego wynagrodzenia w kraju, jak to uczynił Związek Zawodowy Pracowników ZUS. Przedstawione z pewnym przybliżeniem przez ZZP ZUS, średnie wynagrodzenie zasadnicze, nie stanowi wynagrodzenia przeciętnego w Zakładzie.  Do przeciętnego wynagrodzenia poza pensją zasadniczą wlicza się wszelkie dodatkowe wynagrodzenie, jak nagrody, premie, „trzynastkę” oraz świadczenia socjalne, czyli wszystko to co znajduje odzwierciedlenie w formularze rozliczeniowym PIT – mówi Andrusiewicz. 

Wynagrodzenia pracowników ZUS-u

Stanowisko

Etaty

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Referent

1221

2960

Starszy referent

2754

3138

Inspektor

6208

3625

Starszy inspektor

9817

4007

Specjalista

6773

4315

Starszy specjalista

3637

4916

Aprobant

1215

4753

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych przedstawionych przez biuro prasowe ZUS-u. Dane pochodzą z sytemu SAP

– Jak więc widać różnica między danymi zaprezentowanymi przez ZZP ZUS a rzeczywistym przeciętnym wynagrodzeniem w ZUS w poszczególnych grupach, to od blisko 450 zł do 1 tys. zł. W kształtowaniu poszczególnych pozycji wynagrodzenia, w ramach negocjacji układu zbiorowego pracy, uczestniczą organizacje związkowe, stąd też mają pełnię wiedzy na jakich zasadach wyliczane jest przeciętne wynagrodzenie w Zakładzie – podaje rzecznik prasowy. W rozmowie z Bankier.pl podkreśla, że pracodawca dąży do porozumienia ze stroną związkową i stara się sukcesywnie podnosić stawki wynagrodzeń.

– Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cały czas czyniła i czyni starania by wynagrodzenia pracowników ZUS w pełni odpowiadały nałożonym na Zakład obowiązkom. Stąd też w ostatnich dwóch latach, dzięki staraniom prezes ZUS, wsparciu ministra finansów oraz minister rodziny pracy i polityki społecznej, zarobki w ZUS wzrosły o 500 zł, i były to podwyżki bez precedensu w ostatnich latach funkcjonowania ZUS. Dodatkowo w ostatnim roku z okazji Dnia Pracownika ZUS, każdy z zatrudnionych otrzymał specjalną nagrodę w wysokości 1,5 tys. zł. Obecnie trwają rozmowy, w ramach ogłoszonego przez część organizacji związkowych, sporu zbiorowego. Co niezwykle istotne to fakt, że w sporze uczestniczą 3 spośród 11 organizacji związkowych działających w ZUS. Dwie organizacje w ogóle nie weszły w spór, a pozostałe ze sporu się wycofały. Liczymy, że w niedługim czasie uda nam się osiągnąć porozumienie i z pozostałymi trzema organizacjami związkowymi. Wszystkim nam zależy na tym samym, czyli właściwym docenieniu ciężkiej i profesjonalnej pracy kadry zatrudnionej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśnia Andrusiewicz. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (26)

dodaj komentarz
jarko36
ZUS to firma marnotrawna, więc podwyżki w ZUS-ie są ekonomicznie nieuzasadnione...
r4t10
Dystrybucją pieniędzy mógłby zająć się dobry algorytm komputerowy.
Byłby tańszy, a pracowników ZUS mogłoby zostać 25% obecnego stanu do klasyfikowania wątpliwych, lub kwestionowanych spraw.
Byłoby taniej, a ci co zostaną mogą bajońskie premie dostać za efektywność. :-)
glos_rozsadku
ja to bym im nawet minimalnej nie dał, no za wyjątkiem pracowników obsługi klienta, powinni dostawać tyle co na kasie, żeby byli mili, a reszta 1000zł.
tomitomi
zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków ! ! !

=======

ok. 46 000 nierobów ( specjalistów ) kosztuje nas rocznie ok.4 MILIARDY złotych ! ! !
społecznej patologii mówię : DOŚĆ !
slc350
Pracy jest pełno.... zgodnie ze słynnym powiedzeniem byłego wodza RP. "czas wziąć kredyt i zmienić pracę"
jasiek2017
Praca w ZUSie to 7.00-15.00 i tyle. Kazdy by chcial pracowac po kilka godzin i byc w domu przed 16.00. Do tego po 14.00 niczego nie zalatwisz bo swiete krowy juz nie obsluguja.
wizytator
ZUS, czy to ta firma co to ma po dwa odwalone budynki w każdym mieście i przynosi straty ?
kimdzongtusk
Założyć firmę i zarabiać 20k/msc..proste ? proste. Od razu ostrzegam, na prywatnej działalności trzeba zasuwać i nie ma się gwarancji zarobku. Za zużywanie powietrza kasy nie ma.
specjalnie_zarejstrowany1
W Goldman Sachsie pracuje mniejwiecej tyle samo ludzi. Aktywa Goldmana to kolo 1 trylion USD. Ile warte sa aktywa ZUSu tego nie wiadomo ale na pewno nawet ulamka z tego nie bedzie, wszytko w jednej walucie i jednego typu - zobowiazania i naleznosci.
tomwak
Nie wiedziałem, że w ZUS-ie pracuje tak duża ilość pracowników. Czy tam nie mają komputerów do pracy by szybciej i wydajniej pracować - rozwiązałby się od razu problem niskich zarobków.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki