Pracodawca rozliczy PIT za pracownika. Czas na decyzję do 10 stycznia

Pracownicy spełniający określone wymogi nie muszą samodzielnie rozliczać swoich dochodów. Do 10 stycznia osoby, które będą chciały skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT, powinny złożyć w tym celu oświadczenie PIT-12. 

(MF)

Oświadczenie PIT-12 każdy zainteresowany powinien przedstawić do 10 stycznia 2017 roku swojemu płatnikowi. Warto przy tym zaznaczyć, że taka opcja jest dostępna jedynie dla osób, które w 2016 roku uzyskały dochody tylko od jednego płatnika. Dlatego też, jeżeli w ciągu roku dany pracownik zmienił miejsce zatrudnienia lub równocześnie miał inne źródło dochodu, nie będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania. 

Przez złożenie oświadczenia PIT-12 pracownik potwierdza otrzymywanie dochodu u jednego płatnika oraz zaświadcza, że nie zamierza skorzystać z żadnych ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów. W związku z powyższym, podatnik, który będzie chciał skorzystać np. z ulgi na krew czy za internet, powinien samodzielnie złożyć zeznanie roczne. 

Jak informuje Ministerstwo Finansów, jeżeli pracownik osiągnął przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką 19 proc. albo uzyskał przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - musi złożyć osobne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów. 

Na koniec warto podkreślić, że złożenie PIT-12 i sporządzenie PIT-40 nie pozbawia pracownika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 - np. jeżeli zatrudniony uzna, że chce skorzystać z ulgi podatkowej lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

PIT 2016. Rozliczenia roczne

Najważniejsze informacje i porady pomocne przy składaniu zeznania podatkowego za 2016 rok.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl