REKLAMA

Nowe czasy, nowe metody zwalniania pracowników

Weronika Szkwarek2020-04-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-04-17 06:00

Koronawirus pochłania kolejne miejsca pracy. Praca zdalna, kwarantanna i przestoje w przedsiębiorstwach sprawiają, że pracodawcy mogą rozważać wypowiedzenia umów na odległość. Rozwiązaniem może być zwolnienie zdalne, przekazane drogą elektroniczną czy listownie.

Z powodu epidemii koronawirusa pracę straciły już setki osób. Prognozy i badania nie napawają optymizmem – jedni mówią o zwolnieniu 2 milionów pracowników, drudzy, że w co czwartej firmie nie obejdzie się bez redukcji. Tak po stronie pracowników, jak i przedsiębiorców, przybywa wątpliwości. Staramy się odpowiadać na nie na bieżąco (kolejne zgłaszać można na alert@bankier.pl). Tym razem Redakcja Bankier.pl zapytała prawników o to, czy pracodawca może wypowiedzieć umowę zdalnie.

fot. tsyhun / / Shutterstock

Zdalne wypowiedzenie umowy

Jak podaje Joanna Kośmider, radca prawny i starszy prawnik w kancelarii Kochański i Partnerzy, co do zasady stosunek pracy może zostać rozwiązany na piśmie, jednak ważne jest, aby pracownik mógł się z nim zapoznać.

– Zgodnie z zasadami wyrażonymi w kodeksie pracy stosunek pracy może zostać rozwiązany pisemnie. Jednakże zgodnie z kodeksem cywilnym można złożyć oświadczenie woli w postaci elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią (odczytać). Do zachowania formy pisemnej wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Pracownik może zatem zostać zwolniony zdalnie, jeżeli spełnione zostaną powyższe warunki – mówi w rozmowie z Bankier.pl Joanna Kośmider z kancelarii Kochański i Partnerzy.

Zwolnienie z pracy przez telefon

Czy można zwolnić pracownika telefonicznie? W związku z epidemią pracodawcy mogą rozważać wypowiedzenie umowy za pomocą wideorozmowy lub poprzez komunikatory typu Skype.  

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

– W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę ustnie – telefoniczne czy za pomocą środków telekomunikacji (np. w trakcie telekonferencji), wypowiedzenie takie, pomimo tego, że jest wadliwe, należy uznać za skuteczne – wyjaśnia Joanna Kośmider.

Zwolnienie z pracy listownie

Wypowiedzenie umowy o pracę można również przekazać Pocztą Polską za pomocą listu poleconego. Jeśli list odbierze adresat lub inna osoba do tego upoważniona, uznaje się doręczenie za skuteczne. Podobnie jest w przypadku, gdy ma miejsce drugie awizowanie przez pocztę. Zaniechanie odbioru listu poleconego nie wyłącza skuteczności złożonego wypowiedzenia.

Mówi o tym wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2005 roku. „Dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktyczne możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią, co oznacza przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy”

Jednak dla rozpoczęcia biegu wypowiedzenia ważna jest data odbioru listu, a nie data nadania.

Zwolnienie z pracy a urlop

Aby wypowiedzenie umowy o pracę było skuteczne, muszą zostać spełnione prawne wymogi dotyczące między innymi okresu wypowiedzenia. Jeśli jednak pracownik lub pracodawca chce wypowiedzenie złożyć bez obowiązującego okresu wypowiedzenia, takie oświadczenie powinno nastąpić na piśmie – o czym mówi art. 30 Kodeksu pracy.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy.

fot. / / Bankier.pl

W związku z wydłużonym zasiłkiem opiekuńczym i nowymi zasadami jego przyznawania zwolnienie pracownika może być niemożliwe. O tym mówi artykuł 41 Kodeksu pracy – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Zwolnienie z pracy a upadłość pracodawcy

Sytuacja się zmienia w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, co może mieć miejsce szczególnie w czasie pandemii koronawirusa.

Jeśli przedsiębiorca będzie musiał posunąć się do tak drastycznych kroków, wówczas nie stosuje się wspomnianego wcześniej przepisu ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem. Jeśli pracodawca będzie zmuszony ogłosić upadłość, wówczas umowa zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
marcinesku
Janusze biznesu już uczą się popularnej formułki ich kolegów z lat 90: „zapiedralaj 15 h a jak ci się nie podoba to mamy na twoje miejsce 20 innych„
maximuspl
Teraz straszą, że wrócił znowu czas pracodawcy. Pewnie tylko należy pamietać, że "pierdylion" Ukraińców wyjechało z tego kraju. Były niedobory pracowników. Teraz UK ściąga do zbierania owoców i warzyw Rumunów specjalnymi samolotami bo nie ma kto pracować. Za chwile Janusz, który zwolni pracownika będzie błagał aby wrócił Teraz straszą, że wrócił znowu czas pracodawcy. Pewnie tylko należy pamietać, że "pierdylion" Ukraińców wyjechało z tego kraju. Były niedobory pracowników. Teraz UK ściąga do zbierania owoców i warzyw Rumunów specjalnymi samolotami bo nie ma kto pracować. Za chwile Janusz, który zwolni pracownika będzie błagał aby wrócił bo nie będzie kto miał pracować.
jendreka
PiS wszystko może. Wszystko dla władzy.
xiven
kiedyś to było

przychodziłeś na 6 rano do swojej pracy na śmieciówce za 6zł na godzine i się dowiadywałeś że wylatujesz bo znaleźli kogoś za 5,80 na godzine
specjalnie_zarejstrowany1
to były czasy
fred_
Tylko zwolnienia i kryzys w kazdym artykule. Gdzie podzialy sie wypociny Bartosza Turka o galopujacych cenach nieruchomosci?
tergal
Kośmider, Szkwarek ... kto wymyślał te nazwiska? Pijana Liwa Szoken?
wonder_kay
Hm, jestem ciekaw, dlaczego jeszcze nie ma artykułu z tytułem („Polski start-up ma pomysł na biznes!!!Wypracowali aplikacje na rozwiązanie umowy pracy bez wychodzenia z domu!”. Bo jak wiadomo - 90% technologii to śmieciowka
ravauw
i od razu planowany debiut na NC potem GPW!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki