REKLAMA

Powstanie rejestr firm zajmujących się wirtualnymi walutami

2021-01-13 11:44
publikacja
2021-01-13 11:44
Powstanie rejestr firm zajmujących się wirtualnymi walutami
Powstanie rejestr firm zajmujących się wirtualnymi walutami
fot. Alexander Demianchuk / / TASS

Działalność w zakresie wirtualnych walut będzie regulowana. Projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy przewiduje obowiązek wpisu takich podmiotów do rejestru i konieczność wykazania w przypadku osób fizycznych odpowiednich kompetencji.

12 stycznia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W projekcie znalazły się fragmenty odnoszące się do podmiotów prowadzących działalność usługową w zakresie walut wirtualnych.

Działalność ta jest już zdefiniowana w polskim prawie. Dotyczy przedsiębiorców, którzy pozwalają na wymianę walut wirtualnych na środki płatnicze oraz inne wirtualne waluty lub pośredniczą w tym procesie. Nowe obowiązki obejmą także dostawców „portfeli”, określanych w ustawie jako szczególnego typu rachunki. Definicja określa je jako „prowadzony w formie elektronicznej zbiór danych identyfikacyjnych zapewniających osobom uprawnionym możliwość korzystania z jednostek walut wirtualnych, w tym przeprowadzania transakcji ich wymiany”.

Zgodnie z proponowanymi zapisami działalność w zakresie walut wirtualnych będzie działalnością regulowaną, wykonywaną tylko po uzyskaniu wpisu do odpowiedniego rejestru prowadzonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Za naruszenie obowiązku grozić będzie kara do 100 tys. zł.

Projekt przyjmuje, że działalność w zakresie walut wirtualnych będzie mogła być wykonywana przez osobę fizyczną lub osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Przewiduje się, że konieczne będzie spełnienie wymogu niekaralności (czyli braku skazania m.in. za umyślne przestępstwo przeciwko m.in. mieniu, wiarygodności dokumentów i obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi).

Osoby fizyczne będą musiały legitymować się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w zakresie walut wirtualnych. Wymóg może zostać spełniony przez potwierdzone dokumentami ukończenie szkolenia lub kursu i wykonywanie przez okres co najmniej jednego roku czynności związanych z działalnością w zakresie walut wirtualnych.

MK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
adrian76
Trwa ubieranie ulicy w krypto. Teraz kupują tylko amatorzy... EBC chce regulować, rząd chce regulować - żadna z tych instytucji nie lubi konkurencji. Na razie akceptują bańkę, ale myślę że już niedługo wejdą korporacyjne i narodowe kryptowaluty i jednym ruchem zamkną interes.
czadfad
Rząd miał promować innowację, a skończyło się tym że największą innowację XXI wieku pogonili za granicę.
carlito1
Kiedy w końcu będzie rejestr rejestrów??? Albo rejestr skorumpowanych urzedasow??
anty12
i wszyscy na Malte jak BitBay a pozniej bolszewicy dziwia sie ze pinindze nie zgadzaja sie w kasie.
batic
No i pomyśleć, że jakiś urzędas musiał spędzić całe popołudnie na sklecenie takiego bubla, zamiast odpalić youtube i dowiedzieć się jak działa bitcoin... jedna transakcja i jesteś w Singapurze i nie zostawiasz już ani grosza podatku na polskiej giełdzie. Teraz urzędas musi wymyślić jakiś nowy podatek, żeby rozwiązać No i pomyśleć, że jakiś urzędas musiał spędzić całe popołudnie na sklecenie takiego bubla, zamiast odpalić youtube i dowiedzieć się jak działa bitcoin... jedna transakcja i jesteś w Singapurze i nie zostawiasz już ani grosza podatku na polskiej giełdzie. Teraz urzędas musi wymyślić jakiś nowy podatek, żeby rozwiązać problem który sam stworzył.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki