REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Powstanie Polska Służba Geologiczna. Strażnicy będą mieli karabiny i paralizatory

Marcin Hołubowicz2016-09-19 13:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-09-19 13:05

Ministerstwo Środowiska wpadło na pomysł powołania Polskiej Służby Geologicznej (PSG). Strażnicy mają walczyć z nielegalnym wydobywaniem, handlem i wywożeniem za granicę surowców. Nowa jednostka będzie uzbrojona po zęby - w skład ich wyposażenia wejdzie broń długa i krótka, pałki oraz paralizatory.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Resort ministra Szyszki chce od początku przyszłego roku wysyłać na patrole nowych strażników. Funkcjonariusze Polskiej Służby Geologicznej mają strzec legalności wydobywania surowców. Tym samym wygląda na to, że strażnicy geologiczni będą walczyć m.in. z tzw. biedaszybami, których nie brakuje zarówno na Dolnym, jak i Górnym Śląsku. Są to nielegalne szyby wydobywcze węgla, najczęściej kamiennego.

Funkcjonariusze Państwowej Służby Geologicznej będą mieli uprawnienia zbliżone do policji. Będą więc mogli m.in. legitymować i zatrzymywać podejrzanych, przeprowadzać przesłuchania i przeszukania, pobierać i zabezpieczać próbki, konfiskować mienie, doprowadzać podejrzanych na posterunek policji i nakładać grzywny. Nowa straż geologiczna będzie współpracować z policją, strażą graniczną i służbą celną.

Największe kontrowersje wzbudza jednak fakt, że PSG będzie wyposażona w solidne uzbrojenie. Jak czytamy w projekcie ustawy Ministerstwa Środowiska, funkcjonariusze będą mieli prawo do „noszenia broni palnej długiej i krótkiej, kajdanek zakładanych na ręce, pałki służbowej, ręcznego miotacza substancji obezwładniających oraz przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej”. Pytanie, po co nowej służbie karabiny? I dlaczego pracy strażników geologicznych nie może po prostu wykonywać policja, która ma odpowiednie uprawnienia w tym zakresie?

Zdaniem resortu środowiska policja to za mało. „W poszczególnych państwach na świecie, zwłaszcza tych dysponujących bogatymi zasobami geologicznymi i czerpiących duże korzyści z ich eksploatacji, istnieją  bardzo rozbudowane służby państwowe zajmujące się zabezpieczaniem interesów państwa w dokumentowaniu, ochronie i wydobywaniu tych zasobów” – czytamy w uzasadnieniu ministerstwa do projektu ustawy.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dlatego Polska Służba Geologiczna ma za zadanie wspomóc dotychczasowe działania istniejących instytucji. Urzędnicy dotychczas musieli prosić o pomoc policję, zaś strażnicy geologiczni skupią się wyłącznie na walce z nielegalnym wydobyciem, obrotem i wywozem za granicę surowców.  A, zdaniem urzędników, „wykonanie zadań przewidzianych dla służby geologicznej będzie w ten sposób znajdowało się w jednej spójnej programowo i strukturalnie jednostce”.

Dzięki swoim "uprawnieniom policyjnym" nowa służba będzie mogła prowadzić działania zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z innymi służbami. Ministerstwo nie martwi się natomiast o ewentualne nadużycia związane z tymi uprawnieniami, ponieważ "używanie przez strażników straży określonych środków przymusu bezpośredniego będzie podlegało unormowaniom ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej i będzie dozwolone w przypadkach tam określonych". Chodzi o uprawnienia dla takich służb, jak np. straż graniczna.

Kto będzie mógł zostać strażnikiem geologicznym?

O pracę w PSG będą się mogły ubiegać osoby, które posiadają obywatelstwo polskie, nie mają kartoteki przestępczej, ukończyły 21 lat i cieszą się nieposzlakowaną opinią. Są sprawne pod względem fizycznym i psychicznym – kandydaci mają być poddani testom sprawnościowym, ale także i psychologicznym, co wydaje się niezwykle istotne w związku z przywilejem posiadania broni palnej. Badania psychologiczne mają być powtarzane co 3 lata pełnienia służby. Jak będzie można aplikować na funkcjonariusza PSG? Trzeba będzie złożyć CV i komplet dokumentów.

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (93)

dodaj komentarz
~Adam
PiS okazuje się niestety kolejną anty Polską partią... Tylko, że pod innymi chasłami...
~PIS_to_zdrajcy
PIS przygotowuje Polaczków do CETY. Ustawa 1066 a teraz służba geologiczna będzie strzelać do rolników z długiej broni broniących swojej ziemi przed korporacjami amerykańskimi.
~rasizm
15 listopada boom tak jak w wypowiedzi obamy gdy mowil i nagle dal usta na palec i sposcil mikrofon jak podprogowych reklamach i bajkach 07. sierpnia 2016 + 100 dni zobaczymy co sie wydazy po uplywie potem 3 i 5 stycznia 2017 i najwieksza zapowiedz masoneri 25 luty 2017 pozyjemy zobaczymy.
~piter
Po co to?
Walka z biedaszybami.
To walka z biednymi ludźmi, trochę węgla wykopią ciężką pracą żeby mieć na życie.
To nie jest problem!!!!
Do niczego innego nie potrzebna taka służba bo Polska nie ma jakiś super bogactw naturalnych.
Kolejny głupi pomysł rządu na wydanie milionów!!!!!!!!!!!!!!!!
~zek
Powiem tak trzeba iść grupą pod sejm i strajkować tak jak w Grecji bo niedługo to nic nie będzie można zrobić w naszym kraju .Jeszcze tak długo a będzie trzeba się wyprowadzić do innego państwa
~ciek
Chcieliscie PiSu u władzy to macie.
~Grzechu_comeback
fakt..... POrażka.... etaciki się skończyły, przetargi pod kolegów też..... kupa stanowisk wokół elektrowni atomowej widmo również.... mało tego, będzie WOJSKO TERYTORIALNE!!! W dodatku dowodzone przez człowieka BEZ SOWIECKICH orderów i doświadczonego!!! SKANDAL!!!
ZIELONE LUDZIKI MAJĄ PRZERĄBANE!!!
~Midas
Nowy debilny pomysł PiSoKomuny, jeszcze trochę a Prezes zacznie budować łagry bo jak komunizm bez zamordyzmu.
~zatroskanyobywatel
e tam trzeba im dać broń jądową
~Grzechu_comeback
pewnie i to z fabryki, którą zbudował TOWARZYSZ GRAD.... za ciężkie pieniądze!!!!
Tak działała "kamieni kupa"!!!

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki