REKLAMA

Powstanie Instytut Strat Wojennych. "Polska podtrzymuje swoje roszczenia"

2021-11-26 10:00, akt.2021-11-26 12:52
publikacja
2021-11-26 10:00
aktualizacja
2021-11-26 12:52
Powstanie Instytut Strat Wojennych. "Polska podtrzymuje swoje roszczenia"
Powstanie Instytut Strat Wojennych. "Polska podtrzymuje swoje roszczenia"
fot. INTS KALNINS / / Reuters

Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował w wywiadzie dla agencji dpa, że podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych. Kwestia odszkodowań wojennych "nie jest poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji" - powiedział.

Dzięki nowemu instytutowi badawczemu Polska chce uzasadnić swoje roszczenia o odszkodowania za szkody wyrządzone przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Premier Morawiecki powiedział w rozmowie z agencją dpa, że podpisał dokument powołujący Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

"Ta kwestia nie jest poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji" - cytuje Morawieckiego niemiecka agencja prasowa.

Instytut ma zinstytucjonalizować wysiłki na rzecz badania wszystkich szkód wojennych, a także zająć się dalszym postępowaniem w sprawie roszczeń odszkodowawczych.

Morawiecki zapowiedział też, że powołana w 2017 r. sejmowa komisja do zbadania zniszczeń wojennych zakończy prace nad swoim raportem w lutym przyszłego roku. "Decyzja o tym, co, kiedy i jak zrobimy z tym raportem, jeszcze nie zapadła" - zaznaczył premier. "Ale przygotowujemy wszystko, aby przedstawić ten raport światu" - dodał.

Sejmowa komisja została powołana w 2017 r. w celu ustalenia zniszczeń wojennych w Polsce, która w 1939 r. została najechana przez Niemcy i była okupowana do 1945 r. Jej przewodniczący Arkadiusz Mularczyk już w ubiegłym roku ogłosił zakończenie prac. Według Morawieckiego, komisja została jednak poproszona o uzupełnienie informacji. Raport będzie gotowy do lutego - powiedział premier.

Według wcześniejszych polskich szacunków, opartych na inwentaryzacji z 1946 r. plus odsetki, szkody wynoszą 800 mld euro. W II wojnie światowej życie straciło od czterech do sześciu milionów Polaków - pisze w piątek dpa.

"W 80. rocznicę rozpoczęcia wojny Warszawa znacznie zwiększyła presję w debacie o reparacjach w 2019 roku. Potem jednak wokół tego tematu zrobiło się ciszej" - zauważa niemiecka agencja prasowa. "Prawdopodobnie zmieni się to ponownie, gdy w lutym zostanie przedstawione sprawozdanie parlamentarne".

Dla rządu federalnego kwestia ta jest prawnie i politycznie zamknięta. Odnosi się to przede wszystkim do traktatu "dwa plus cztery" o konsekwencjach polityki zagranicznej zjednoczenia Niemiec z 1990 roku. W traktacie między RFN, NRD i czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi - USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią - nie ma jednak wyraźnej wzmianki o reparacjach. Co więcej, wiele państw zaatakowanych i okupowanych przez nazistowskie Niemcy, takich jak Grecja i Polska, nie brało udziału w negocjacjach w tej sprawie - podkreśla dpa.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (25)

dodaj komentarz
pstrzezek
O ja ja! Kolejne stołki i kolejne PiSie kadry znajdą zatrudnienie. A że idą wybory to trzeba odgrzebać temat reparacji. Nieśmiertely niezawodny pewny. Niczym aborcja i LGBP ;)))))
jpelerj
W punkt. I oczywiście, rodziny PIS zarobią w zarządzie. To będzie jedyna kasa, którą zobaczą Polacy.
langdon25
KOLEJNE KŁAMSTWO MORAWIECKIEGO

Notoryczny kłamca wczoraj ogłosił że w ramach tarczy inflacyjnej nie powstaną nowe stołki dla pisuarów …

I mija dzień i jest info że takie stołki powstaną - bo wszyscy wiedzą że kolejny „instytut” to tylko przykrywka do tuczenia kotów pisowskich

MORAWIECKI - NOTORYCZNY KŁAMCA
max5000
W interesie Niemiec jest by Polską rządziła opcja niemiecka czyli PO bo jak wiadomo PO jest przeciwko reparacjom dla Polski. Najwazniejszy jest dla nich interes Niemiec.
300_pala
A teraz kto
Rządzi ze bez przetargu kupują mercedesy dla wojska zamiast od PGZ.???
langdon25
Opcja niemiecka …

A matka twoja to holecka

Pustogłowie pisowskie
pstrzezek
Idąc twoim chorym tokiem myślenia to teraz rządzi u nas opcja radziecka. Wysztkie chrakterystyki się zgadzają. A ty pierniczysz o opcji niemieckiej tak jakbyś straszył zgniłym Zachodem
max5000
Najwyższa pora aby Niemcy zapłaciły za straty spowodowane wskutek II WŚ. Zniszczyli kra, budownictwo, przemysł, wymordowali 6 mln obywateli Polski, zrabowali kilka milionów dzieł sztuki ktore przeciez do tej pory nie zostały Polsce zwrócone. Oni myślą ze słowo przepraszam wystarczy? A gdzie naprawienie szkód i zadośćuczynienie za Najwyższa pora aby Niemcy zapłaciły za straty spowodowane wskutek II WŚ. Zniszczyli kra, budownictwo, przemysł, wymordowali 6 mln obywateli Polski, zrabowali kilka milionów dzieł sztuki ktore przeciez do tej pory nie zostały Polsce zwrócone. Oni myślą ze słowo przepraszam wystarczy? A gdzie naprawienie szkód i zadośćuczynienie za to co dokonali? Ile mamy czekac? Teraz wiadomo czemu tak promują na niemieckim Onecie PO bo jak wiadomo PO jest przeciwko reparacjom dla Polski.
300_pala
Oddamy dolny Śląsk ? A może od Moskwy jakieś odszkodowani ??

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki