Powstaną nowe zawody w związku z odnową miast

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Mieszkańcy wielu polskich miast prowadzących inwestycje w odnowę zdegradowanych dzielnic słyszą, że w ich mieście zachodzi proces rewitalizacji. To, co do niedawna było utożsamiane z remontem kamienic, dziś jest kompleksowym programem mającym nie tylko poprawić warunki mieszkaniowe, ale też pobudzić gospodarczo i społecznie najbardziej potrzebujące obszary miast.

Lata 2007-2013 to prawdziwe apogeum prac rewitalizacyjnych. Ponieważ nietrudno o dotacje z Unii Europejskiej, samorządowcy, wspólnoty mieszkaniowe, kościoły i inne organizacje planują coraz to nowe projekty wpisujące się w propagowane przez Unię hasło rewitalizacji.

Koordynatorem prowadzonych w gminach prac rewitalizacyjnych jest najczęściej tzw. koordynator ds. rewitalizacji, czyli urzędnik wytypowany do nadzorowania procesu pozyskania środków unijnych i przeprowadzenia inwestycji. W niektórych urzędach, przede wszystkim w dużych miastach, powołano do życia osobne referaty ds. rewitalizacji - tam nad projektami czuwa większe grono osób. Tymczasem związani z Instytutem Rozwoju Miast specjaliści zwracają uwagę, że wraz z popularyzacją rewitalizacji, potrzeba będzie ekspertów wyspecjalizowanych w tej dziedzinie.

Kogo konkretnie potrzeba? Prócz szefów projektów i wspomagających ich zespołów, przydatna okazuje się pomoc:

  • specjalistów rynku nieruchomości - pośrednictwa, regulacji prawnych, instrumentów finansowych i procedur niezbędnych do sprawnej obsługi wszelkich procedur związanych odnową budynków i lokali,
  • specjaliści w zakresie mieszkalnictwa,
  • socjologowie, psycholodzy - specjaliści w kwestiach społecznych i pracownicy socjalni
  • negocjatorzy przygotowani do godzenia interesów różnych partnerów biorących udział w projektach rewitalizacji,
  • doradcy dla inwestorów prywatnych włączających się w projekty rewitalizacji, znający specyfikę i złożoność rewitalizacji.

Tak duże potrzeby wynikają z kompleksowego charakteru projektów prowadzonych pod hasłem "rewitalizacja". Pojęcie to odnosi się do sfery infrastrukturalnej, społecznej, gospodarczej i ekologicznej.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl