REKLAMA

Powstaje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe

2021-06-10 09:54
publikacja
2021-06-10 09:54
Powstaje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe
Powstaje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe
fot. Jacek Lagowski / / FORUM

Polskie Elektrownie Jądrowe - tak będzie nazywać się podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją polskiej energetyki jądrowej - poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP pełnomocnik, chodzi o zmianę nazwy dotychczasowej spółki PGE EJ1, która ostatnio została wykupiona od udziałowców przez Skarb Państwa. Dodał, że zmiana nazwy jest „w trakcie rejestracji”.

Naimski mówił podczas konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2021, że realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, czyli budowa 6 bloków jądrowych o łącznej mocy rzędu 6-9 GW, według wstępnych szacunków spowoduje, że w I połowie lat 40. 20-25 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce będzie pochodzić z atomu.

Pełnomocnik zaznaczył, że udział atomu, jako źródła zeremisyjnego, w Zielonym Ładzie jest „ewidentny”. Bez atomu, bilansowanie polskiego systemu energetycznego będzie pochodzić z Niemiec, a Polski na to nie stać - dodał. Polska nie może być systemowo uzależniona od importowanej energii - zaznaczył Naimski.(PAP)

wkr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
karbinadel
Jeszcze nawet jednej nie zaczęli budować, ale już spółka ma "elektrownie" w liczbie mnogiej :)
administratorosiedla
I może jeszcze powiecie, że zlecicie projekt amerykanom - tak tym samym co nas sprzedali (Nord Strem 2).
darius19
krytykantow wiekszosc - malo merytorycznych pomyslow - jak i komu. Bo to ze musimy miec energetyke jadrowa, jest oczywiste. "Nie" albo "be" - kazdy "homo sovieticus" potrafi
administratorosiedla
A jak tam polski samochód elektryczny? Jak on się miał nazywać? Izrael? Izera? I-zero? Ile pieniędzy już zmarnowaliście? Czy to prawda, że to auto ma kosztować 140.000 zł? Dla kogo ma ono być? Przecież na zachodzie nie kupią polskiego wypustu w obawie, że zardzewieją jak polonezy kiedyś i fiaciki. Potem znowu powiecie,A jak tam polski samochód elektryczny? Jak on się miał nazywać? Izrael? Izera? I-zero? Ile pieniędzy już zmarnowaliście? Czy to prawda, że to auto ma kosztować 140.000 zł? Dla kogo ma ono być? Przecież na zachodzie nie kupią polskiego wypustu w obawie, że zardzewieją jak polonezy kiedyś i fiaciki. Potem znowu powiecie, wita rozumita, nie udało się ale cośmy napchali do kieszeni to nasze. Granda! Gdzie prokuratura się pytam?
antek10
Te lepsiejsze bedą szły na eksport - tak jak maluchy za PRLu. Tak se władza zamarzyła
bankster-kreator
Polonez przynajmniej powstał i jeździł po drogach to I-zero nawet nigdy nie powstanie a jak powstanie to nikt tego nie kupi a hajs na to będzie tak przepalony, że to będzie najdroższa produkcja samochodu elektrycznego na ziemi. Koszty elektromobility Poland wyjdą po podziale na jedno wyprodukowane auto kilka baniek.
administratorosiedla
Jak kopaczową (jak była premierką) kiedyś zapytali jakie są postępy w budowie elektrowni atomowej to nic nie wiedziała. A prezes od tego przedsięwzięcia bierze po kilkadziesiąt tysi co miesiąc. Za co pytam? Ja wiem, że elektrownie atomowe są konieczne, tylko dlaczego hajs zamiast na inwestycje idzie od 6 lat na 500+.Jak kopaczową (jak była premierką) kiedyś zapytali jakie są postępy w budowie elektrowni atomowej to nic nie wiedziała. A prezes od tego przedsięwzięcia bierze po kilkadziesiąt tysi co miesiąc. Za co pytam? Ja wiem, że elektrownie atomowe są konieczne, tylko dlaczego hajs zamiast na inwestycje idzie od 6 lat na 500+. Dzieci z tego nie ma i nie będzie. Jak zacznie brakować prądu to nie wiem czym rząd przekupi wyborców? Źle rządzicie panie Morawiecki.
andre92
To bez sensu - Ja chciałem założyć Narodowe Centrum Energetyki Fuzyjnej - moje elektrownie termojądrowe dostarczałby prąd za połowę ceny obecnej stawki i mogłyby zapewnić 100% energii i jeszcze do kilkunastu procent na export - pierwsze elektrownie mógłbym uruchomić już w latach 70-tych - potrzebuje tylko lekkiego To bez sensu - Ja chciałem założyć Narodowe Centrum Energetyki Fuzyjnej - moje elektrownie termojądrowe dostarczałby prąd za połowę ceny obecnej stawki i mogłyby zapewnić 100% energii i jeszcze do kilkunastu procent na export - pierwsze elektrownie mógłbym uruchomić już w latach 70-tych - potrzebuje tylko lekkiego wsparcia z strony Państwa w wysokości zaledwie kilkunastu mln złotych na rozwój mojego projektu
dawcakapitalu
Będzie można kupowac akcje na gpw?
sadinternetowypl
Od razu liczba mnoga "elektrownie" po co zmieniać nazwę za 100 lat :)

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki