Potrzeby hut są inne

Potrzeby hut są inne

Komentarz

Katarzyna Jaźwińska

Dotychczas KFI Colloseum skupiało się na przejmowaniu hut produkujących rury i inwestycjach w elektroenergetykę. Dziwi natomiast, że ornontowicka spółka chce przejąć huty Florian i Sendzimira, producentów blach. Przede wszystkim zaskakuje oferta kupna walorów HTS, bowiem ani dawna, ani obecnie przygotowywana przez Business Management&Finance strategia prywatyzacji tej spółki nie zakłada sprzedaży jej akcji. Wskazuje natomiast na potrzebę gigantycznych inwestycji. Nadal aktualne są plany budowy w HTS linii do produkcji blach walcowanych na zimno, której koszt szacuje się na około 500 mln USD (2,2 mld zł).

Nietrudno przewidzieć, że przy 6 mln zł zysku netto w 1999 r. KFI Colloseum po prostu na to nie stać. Józef Jędruch, szef i właściciel ornontowickiej firmy zapowiada, że pieniądze pozyska z kredytów. Wątpliwe jednak, by banki zgodziły się kredytować tak duże inwestycje. Raczej nie przekona ich do tego nawet fakt, że kondycja stalowych spółek nieco się poprawiła. Nawet jednak jeśli banki zgodzą się dać Colloseum owe 500 mlm USD i tak nie wystarczy to firmie na realizację planów.

MSP nie sprzeda bowiem tanio huty Florian - tym bardziej, że o jej przejęcie starają się takie stalowe giganty jak Corus, Rautaruukki, Thyssen Krupp Stahl czy inwestor finansowy EBOiR. Zdzisław Sroka, prezes HF, oczekuje też, że inwestor wyda 90 mln zł na dokończenie modernizacji spółki, bo Florian długów ma już dosyć.

Resort skarbu do tej pory nie miał dobrych doświadczeń w sprzedawania hut krajowym inwestorom. MSP wyciągnie zapewne wnioski z pozbycia się przez Stalexport Huty Gliwice. Giełdowa spółka sprzedała ją firmie Metalex za 2 mln zł. Ta ostatnia nie była w stanie nic zrobić, by uratować HG przed likwidacją. Firmę odkupił Paweł Ledwoń, wcześniej członek zarządu huty. Nie wiadomo, czy MSP nie będzie miało obaw przed sprzedażą HTS i Floriana Colloseum.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil