REKLAMA

SZTUCZNA INTELIGENCJAPotrzebowali influencera, więc go stworzyli. Aitana nie istnieje, ale zarabia nawet 10 tys. euro

Piotr Bożek2023-11-24 14:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-24 14:00

Aitana Lopez to żywiołowa, 25-letnia modelka z Barcelony, której zdarzało się otrzymywać wiadomości od celebrytów z zaproszeniami na randkę. Szkopuł tkwi w tym, że nie istnieje - została stworzona przy użyciu sztucznej inteligencji. Nie przeszkadza jej to w generowaniu zarobków na poziomie 10 tys. euro - podaje “Euronews”.

Potrzebowali influencera, więc go stworzyli. Aitana nie istnieje, ale zarabia nawet 10 tys. euro
Potrzebowali influencera, więc go stworzyli. Aitana nie istnieje, ale zarabia nawet 10 tys. euro
fot. Fit_aitana / / Instagram

Poprzedniego lata Rubén Cruz, założyciel agencji The Clueless, miał problem ze znalezieniem wystarczającej liczby klientów. “Zaczęliśmy to analizować i zdaliśmy sobie sprawę z tego, że sporo projektów nie dochodzi do skutku z winy influencerów” - powiedział.

Na czym zarabia Aitana?

Z tego względu agencja postanowiła stworzyć własnego influencera, współpracującego z markami, które zgłoszą się do The Clueless. Tak powstała różowowłosa Aitana rodem z Barcelony. Wirtualna modelka może zarobić nawet do 10 tys. euro miesięcznie, ale według twórców średnia wynosi ok. 3 tys. euro.

Dochody Aitany są nieco rozproszone. Zarabia mniej więcej 1 tys. euro za pojedynczą reklamę, ale ostatnio stała się twarzą firmy suplementacyjnej. Dodatkowo publikuje swoje zdjęcia w bieliźnie na platformie Fanvue.

Jej popularność wystrzeliła

W ciągu kilku miesięcy Aitana zgromadziła ponad 121 tys. obserwujących na Instagramie, a jej materiały otrzymują tysiące wyświetleń i reakcji. Co więcej, zdarzyło się, że nieistniejąca kobieta została zaproszona na randkę przez celebrytę.

“Pewnego dnia znany aktor z Ameryki Południowej wysłał wiadomość z zaproszeniem na randkę. Miał ok. 5 mln obserwujących, niektórzy z naszego zespołu oglądali serial telewizyjny z jego udziałem, kiedy byli dziećmi. Nie miał pojęcia, że Aitana nie istnieje” - powiedział Rubén Cruz.

Agencja kreuje jej życie

Co tydzień zespół spotyka się, aby stworzyć życie Aitany. Podejmowane są decyzje na temat tego, co kobieta będzie robiła w trakcie nadchodzącego tygodnia, jakie miejsca odwiedzi i które ze zdjęć zostaną potem opublikowane.

“W pierwszym miesiącu zdaliśmy sobie sprawę, że ludzie śledzą życie, a nie obrazy. Musieliśmy jej nadać trochę realności, aby ludzie mogli się z nią utożsamić. Trzeba było opowiedzieć jej historię”.

Z tego względu Aitana ma bardzo jasno określoną osobowość. Została stworzona jako entuzjastka fitnessu, osoba zdeterminowana o złożonym charakterze. Sama definiuje się jako towarzyska i opiekuńcza.

“Aitana była bardzo przemyślana. Stworzyliśmy ją na podstawie tego, co ludzie lubią najbardziej. Zastanawialiśmy się nad gustami, hobby i niszami, które ostatnio były modne” - wyjaśnia Cruz.

Aitana okazała się wielkim sukcesem dla tej agencji, więc postanowiono stworzyć kolejną modelkę o imieniu Maia. Ma być nieco bardziej nieśmiała i trafiać do zupełnie innej niszy.

Głosy krytyki

Inicjatywa agencji nie jest jednak pozbawiona krytyków. Wiele osób boi się tego, że nierealistyczny i perfekcyjny wizerunek modelek może negatywnie wpłynąć na młode pokolenie, które często nieświadomie dąży do tej niemożliwej doskonałości.

Krytykowany jest także wysoki poziom seksualności zaproponowany przez twórców Aitany. Agencja jednak broni się, że tylko podąża za już dawno stworzoną estetyką. “Jeśli nie będziemy za tym podążać, marki nie będą zainteresowane. Aby zmienić system, trzeba zmienić wizję marek. Cały świat jest zseksualizowany” - dodał Cruz.

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
lebero654
Apogeum nonsensu i zakłamania. Jeżeli na tym ma się żywić AI to dochodzimy do absolutnego absurdu naszej rzeczywistości czyli VR reality. W efekcie wszystko jest ściemą oprócz gigantycznej kasy jaką zgarniają ojcowie chrzestni tej całej ściemy.
jas2
"W r. 2139 będą na świecie sami warjaci"

Kto nie wierzy, niech wklei tekst i wyszuka w sieci.
-kancermeister-
Super modelka ma swoje sztuczne życie, które super AI tyci, tyci modyfikuje. Tak żeby tego nie zauważyli jej twórcy, ale by w umysłach odbiorców rozwijał się ledwo widoczny trend. Np., że taka asystentka jest lepszą towarzyszką życia od biologicznej kobiety. Nie trzeba odłowić wszystkich mężczyzn, wystarczy określony procent, aby Super modelka ma swoje sztuczne życie, które super AI tyci, tyci modyfikuje. Tak żeby tego nie zauważyli jej twórcy, ale by w umysłach odbiorców rozwijał się ledwo widoczny trend. Np., że taka asystentka jest lepszą towarzyszką życia od biologicznej kobiety. Nie trzeba odłowić wszystkich mężczyzn, wystarczy określony procent, aby wskaźnik urodzeń zaczął gwałtownie maleć.

Zazwyczaj spodziewamy się armagedonu, a tymczasem można nas unicestwić seks-pułapką.
ajwajszalom
Polska 2050 - w końcu będą na świecie sami wariaci.
prs
Sami wariaci na swiecie, czyli jedna Wielka Polska - o, tu sie zgadzamy..

Gdzie wtedy bedzie tfu-j pan i włatca?..

Podpowiem.. na smietniku zapomnienia..

..lol..
bankster-kreator
Każdy kraj ma swoją Aitanę. My mamy Janoszek.
inwestor.pl
Trwa kompletna głupota. Idiokracja wchodzi w zaawansowaną fazę.
prs
Tak postepuje niewielki procent ludzi - kreuja warunki.


Wiekszosc nie rozumie.. nie potrafi znalezc wyjscia nawet z mokrej papierowej torby.. gdy w nie wdepnie..

Nastepnie wyzywaja madrzejszych od siebie, tych co dzialaja.. ze zlodzieje, cwaniaki..

Legalnie, moralnie, etycznie?..
Jezeli tak, nie ma problemu.
Tak postepuje niewielki procent ludzi - kreuja warunki.


Wiekszosc nie rozumie.. nie potrafi znalezc wyjscia nawet z mokrej papierowej torby.. gdy w nie wdepnie..

Nastepnie wyzywaja madrzejszych od siebie, tych co dzialaja.. ze zlodzieje, cwaniaki..

Legalnie, moralnie, etycznie?..
Jezeli tak, nie ma problemu..

Ale trzeba dorosnac.. od cyca, kumpli matołow sie oderwac..

..i wiedziec.. czego sie chce..
karbinadel
To wszystko pikuś, u nas android bajkopisarz udaje premiera
innowierca
nic szokujacego jezeli o pomysl chodzi. Juz w filmie Simon z Alem Pacino, Al wymyslil sztuczna aktorke. Wszyscy ja pokochali. Robila na filmach i reklamach gruba kase dla firmy.

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki