REKLAMA

Potężny spadek zatrudnienia w USA

2020-04-03 14:30
publikacja
2020-04-03 14:30
Potężny spadek zatrudnienia w USA
Potężny spadek zatrudnienia w USA
fot. Marcus Santos / / ZUMA Press

Po raz pierwszy od 2010 roku zmalała liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych – obwieściło rządowe Biuro Statystyki Pracy. Zaskoczeniem było tylko to, że spadek ten był 7-krotnie większy od rynkowego konsensusu!

Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (ang. non-farm payrolls) spadła w marcu aż o 701 tysięcy – podał BLS. To prawdziwa sensacja, ponieważ ekonomiści spodziewali się zmiany zatrudnienia na poziomie -100 tys. etatów. To także najgorszy wynik od kwietnia 2009 roku, czyli od szczytu poprzedniej recesji.

Tyle że szacunki BLS nie oddają tego, co wydarzyło się w ostatnich dwóch tygodniach marca, ponieważ dane zbierane są w okolicy 12. dnia miesiąca. Jak zastrzega sam BLS: „marcowe dane z badań oficjalnych i ankietowych odzwierciedlają tylko wczesny wpływ pandemii koronawirusa na rynek pracy".

"Nie potrafimy precyzyjnie oddać wpływu pandemii na sytuację rynku pracy w marcu" - zastrzegają rządowi statystycy. Patrząc jednak na cotygodniowe statystyki napływu bezrobotnych raport NFP za kwiecień może przynieść spadek zatrudnienia liczony nie w tysiącach, lecz w milionach.

Podobny problem mieliśmy w przypadku raportu ADP, który oszacował  spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym na zaledwie 27 tysięcy.

Jeszcze lutym w amerykańskiej gospodarce przybyło 273 tysiące miejsc pracy, co wówczas było rezultatem znacznie lepszym od oczekiwań ekonomistów.

Stopa bezrobocia podskoczyła z 3,5% do 4,4% i w kwietniu niemal z pewnością wzrośnie znacznie mocniej. Zresztą już marcowy wzrost stopy bezrobocia był najsilniejszy od stycznia 1975 roku.

Najwięcej miejsc pracy ubyło w branży gastronomicznej i hotelarskiej, gdzie utracono aż 459 tys. etatów.  Zwolnienia nie ominęły nawet sektora medycznego i socjalnego (-61 tys.). W pzremyśle listy płac skróciły się o 54 tys., a w budownictwie o 29 tys. Sektor rządowy zwiększył zatrudnienie o 12 tys. etatów.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (27)

dodaj komentarz
open_mind
Kryzys z 1929 roku to będzie przy covid19 wyglądał jak drobna techniczna korekta.
Matka natura, wszechmogący, stworzyciel, Bóg, w zależności w co kto wierzy, albo nie, cyklicznie ludzkość temperuje, bo w swej rozwiązłości ziemianie w swym wyłudzaniu, arogancji, niepraworządności, zdziczeniu, wynaturzeniu, degeneracji
Kryzys z 1929 roku to będzie przy covid19 wyglądał jak drobna techniczna korekta.
Matka natura, wszechmogący, stworzyciel, Bóg, w zależności w co kto wierzy, albo nie, cyklicznie ludzkość temperuje, bo w swej rozwiązłości ziemianie w swym wyłudzaniu, arogancji, niepraworządności, zdziczeniu, wynaturzeniu, degeneracji i prób jej upowszechniania (LGBT), swawoli, a będący w posiadaniu telefonów komórkowych myśleli że pozjadali wszelkie mądrości i potrafią się rządzić według własnych upadłych praw. Niestety to co w obecnej chwili obserwujemy to nawet nie początek sromoty jaka na ten glob jest zesłana. Krótko - ludzie muszą się nawrócić na reguły dekalogu. Względnie innych wskazujące na życie w pokorze i umiarkowaniu.
meryt
"Kryzys z 1929 roku to będzie przy covid19 wyglądał jak drobna techniczna korekta"

Odwrotnie. -86% (1929-1933) i -35% (23 marca 2020). -26% obecnie.
Brakowało w systemie płynności i reakcja na wirusa ją dostarcza.
Mnożnik kreacji pieniądza zrobi swoje.
marianpazdzioch
Liczba bezrobotnych już wynosi 17M, czyli więcej niż w szczycie poprzednigo krachu 14,7M

https://fortune.com/2020/04/03/filing-for-unemployment-in-us-how-many-jobless-americans-more-than-ever-march-jobs-report-claims/
degrengolada
osobiście nie wiem jakim cudem stany mogą się z tego wszystkiego wywinąć obronną ręką. W mojej ocenie już nigdy nie wrócą do swojej wysokiej pozycji na arenie międzynarodowej. Prym przejmą Chiny.
koronnyargument
Lotniskowce i okręty podwodne na bezrobocie chyba nie przeszły?
znawca_wszystkiego odpowiada koronnyargument
Reset jest możliwy na różne sposoby. Wojna, zamachy terrorystyczne, "agresja" Rosji. dalsze pompowanie kasy. Sky is the limit. Wojnę nie za bardzo jest z kim toczyć. Demoludy wszystkie przejęte, ukraina tyle ile się dało, Iranu się boją na razie, bo za Iranem stoi Rosja. Więc wymyślili wirusa.
grzegorzkubik
Niewidzialna ręka rynku. Jeden temat z wirusem i patrzcie co się dzieje. A jakby nagromadziło się tych wirusów? Kapitalizm wcale a wcale nie jest tak wydajny. Kuba pomogła innym krajom a w Chinach już właściwie ruszyło gospodarka do przodu. Włochy i Hiszpania z niziutkimi wskaźnikami PMI.
piotr76
W Chinach jest teraz więcej kapitalizmu i gospodarki rynkowej niż w przeregulowanej UE i USA..
wektorwg odpowiada piotr76
Jasne, kto ci takich bajek naopowiadał? To że możesz sobie kupić ALIEXPRES towary nie oznacza że w Chinach jest jakikolwiek kapitalizm
darjusz777
FED wirtualne $ z zapisku księgowego da spoko będzie hossa ................... kupią za nic wszystko póki dolar jest główną walutą świata mogą szaleć " nowa ekonomia od poprzedniego kryzysu " tam pomogło ale tu .............
Problemem jest to że nie można pracować produkować być aktywnym więc te
FED wirtualne $ z zapisku księgowego da spoko będzie hossa ................... kupią za nic wszystko póki dolar jest główną walutą świata mogą szaleć " nowa ekonomia od poprzedniego kryzysu " tam pomogło ale tu .............
Problemem jest to że nie można pracować produkować być aktywnym więc te drukowanie to tylko do jednego sztucznej hossy na wirtualnych rynka gdzie FED i koledzy zarabiają już prawdziwe pieniądze za zero i bez ryzyka bo " nieograniczony skup aktywów " Swego czasu bank Holandii teraz Niderlandy powiedział że kupuje złoto by w razie kryzysu mieć coś prawdziwego i obiektywnie cena kontraktu na złoto a fizyczne złoto inwestycyjne to zupełnie inne sprawy . Zobaczymy póki co przy ostatnich 3 mil bez pracy amerykańska giełda 6 % góra teraz ponad 6 mil i delikatnie tylko 2 % do góry hossa jak nic ...............

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki