Potężny spadek zatrudnienia w USA

Po raz pierwszy od 2010 roku zmalała liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych – obwieściło rządowe Biuro Statystyki Pracy. Zaskoczeniem było tylko to, że spadek ten był 7-krotnie większy od rynkowego konsensusu!

Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (ang. non-farm payrolls) spadła w marcu aż o 701 tysięcy – podał BLS. To prawdziwa sensacja, ponieważ ekonomiści spodziewali się zmiany zatrudnienia na poziomie -100 tys. etatów. To także najgorszy wynik od kwietnia 2009 roku, czyli od szczytu poprzedniej recesji.

Tyle że szacunki BLS nie oddają tego, co wydarzyło się w ostatnich dwóch tygodniach marca, ponieważ dane zbierane są w okolicy 12. dnia miesiąca. Jak zastrzega sam BLS: „marcowe dane z badań oficjalnych i ankietowych odzwierciedlają tylko wczesny wpływ pandemii koronawirusa na rynek pracy".

"Nie potrafimy precyzyjnie oddać wpływu pandemii na sytuację rynku pracy w marcu" - zastrzegają rządowi statystycy. Patrząc jednak na cotygodniowe statystyki napływu bezrobotnych raport NFP za kwiecień może przynieść spadek zatrudnienia liczony nie w tysiącach, lecz w milionach.

Podobny problem mieliśmy w przypadku raportu ADP, który oszacował  spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym na zaledwie 27 tysięcy.

Jeszcze lutym w amerykańskiej gospodarce przybyło 273 tysiące miejsc pracy, co wówczas było rezultatem znacznie lepszym od oczekiwań ekonomistów.

Stopa bezrobocia podskoczyła z 3,5% do 4,4% i w kwietniu niemal z pewnością wzrośnie znacznie mocniej. Zresztą już marcowy wzrost stopy bezrobocia był najsilniejszy od stycznia 1975 roku.

Najwięcej miejsc pracy ubyło w branży gastronomicznej i hotelarskiej, gdzie utracono aż 459 tys. etatów.  Zwolnienia nie ominęły nawet sektora medycznego i socjalnego (-61 tys.). W pzremyśle listy płac skróciły się o 54 tys., a w budownictwie o 29 tys. Sektor rządowy zwiększył zatrudnienie o 12 tys. etatów.

KK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 16 open_mind

Kryzys z 1929 roku to będzie przy covid19 wyglądał jak drobna techniczna korekta.
Matka natura, wszechmogący, stworzyciel, Bóg, w zależności w co kto wierzy, albo nie, cyklicznie ludzkość temperuje, bo w swej rozwiązłości ziemianie w swym wyłudzaniu, arogancji, niepraworządności, zdziczeniu, wynaturzeniu, degeneracji i prób jej upowszechniania (LGBT), swawoli, a będący w posiadaniu telefonów komórkowych myśleli że pozjadali wszelkie mądrości i potrafią się rządzić według własnych upadłych praw. Niestety to co w obecnej chwili obserwujemy to nawet nie początek sromoty jaka na ten glob jest zesłana. Krótko - ludzie muszą się nawrócić na reguły dekalogu. Względnie innych wskazujące na życie w pokorze i umiarkowaniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 meryt

"Kryzys z 1929 roku to będzie przy covid19 wyglądał jak drobna techniczna korekta"

Odwrotnie. -86% (1929-1933) i -35% (23 marca 2020). -26% obecnie.
Brakowało w systemie płynności i reakcja na wirusa ją dostarcza.
Mnożnik kreacji pieniądza zrobi swoje.

! Odpowiedz
0 10 marianpazdzioch

Liczba bezrobotnych już wynosi 17M, czyli więcej niż w szczycie poprzednigo krachu 14,7M

https://fortune.com/2020/04/03/filing-for-unemployment-in-us-how-many-jobless-americans-more-than-ever-march-jobs-report-claims/

! Odpowiedz
7 17 degrengolada

osobiście nie wiem jakim cudem stany mogą się z tego wszystkiego wywinąć obronną ręką. W mojej ocenie już nigdy nie wrócą do swojej wysokiej pozycji na arenie międzynarodowej. Prym przejmą Chiny.

! Odpowiedz
1 9 koronnyargument

Lotniskowce i okręty podwodne na bezrobocie chyba nie przeszły?

! Odpowiedz
1 3 znawca_wszystkiego odpowiada koronnyargument

Reset jest możliwy na różne sposoby. Wojna, zamachy terrorystyczne, "agresja" Rosji. dalsze pompowanie kasy. Sky is the limit. Wojnę nie za bardzo jest z kim toczyć. Demoludy wszystkie przejęte, ukraina tyle ile się dało, Iranu się boją na razie, bo za Iranem stoi Rosja. Więc wymyślili wirusa.

! Odpowiedz
14 4 grzegorzkubik

Niewidzialna ręka rynku. Jeden temat z wirusem i patrzcie co się dzieje. A jakby nagromadziło się tych wirusów? Kapitalizm wcale a wcale nie jest tak wydajny. Kuba pomogła innym krajom a w Chinach już właściwie ruszyło gospodarka do przodu. Włochy i Hiszpania z niziutkimi wskaźnikami PMI.

! Odpowiedz
5 16 piotr76

W Chinach jest teraz więcej kapitalizmu i gospodarki rynkowej niż w przeregulowanej UE i USA..

! Odpowiedz
7 3 wektorwg odpowiada piotr76

Jasne, kto ci takich bajek naopowiadał? To że możesz sobie kupić ALIEXPRES towary nie oznacza że w Chinach jest jakikolwiek kapitalizm

! Odpowiedz
0 14 darjusz777

FED wirtualne $ z zapisku księgowego da spoko będzie hossa ................... kupią za nic wszystko póki dolar jest główną walutą świata mogą szaleć " nowa ekonomia od poprzedniego kryzysu " tam pomogło ale tu .............
Problemem jest to że nie można pracować produkować być aktywnym więc te drukowanie to tylko do jednego sztucznej hossy na wirtualnych rynka gdzie FED i koledzy zarabiają już prawdziwe pieniądze za zero i bez ryzyka bo " nieograniczony skup aktywów " Swego czasu bank Holandii teraz Niderlandy powiedział że kupuje złoto by w razie kryzysu mieć coś prawdziwego i obiektywnie cena kontraktu na złoto a fizyczne złoto inwestycyjne to zupełnie inne sprawy . Zobaczymy póki co przy ostatnich 3 mil bez pracy amerykańska giełda 6 % góra teraz ponad 6 mil i delikatnie tylko 2 % do góry hossa jak nic ...............

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,36% 3,9255
2020-06-05 22:59:00
EUR/PLN -0,08% 4,4307
2020-06-05 22:59:00
EUR/USD -0,41% 1,1291
2020-06-05 22:59:00
CHF/PLN -0,41% 4,0767
2020-06-05 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil