REKLAMA

Potężna strata największego "złego banku" w Chinach. Będzie bailout

Maciej Kalwasiński2021-08-20 11:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-20 11:30
Potężna strata największego "złego banku" w Chinach. Będzie bailout
Potężna strata największego "złego banku" w Chinach. Będzie bailout
fot. Noska Photo / / Shutterstock

Po miesiącach niepewności Huarong poinformował o astronomicznej stracie odnotowanej w 2020 r., a Pekin w końcu zdecydował się na bailout największego chińskiego "złego banku".

Huarong jest największym "złym bankiem" w Chinach - jedną z kilku instytucji utworzonych w 1999 r. w celu oczyszczenia rynku finansowego przytłoczonego masą niespłacanych długów po reformach lat 90. i kryzysie azjatyckim. Od tamtej pory rozrósł się do potężnych rozmiarów (przed rokiem jego aktywa sięgały ok. 1,6 bln juanów), a sieć powiązań i wpływów pokryła całe Państwo Środka. Zamiast skupiać się na zarządzaniu zagrożonymi kredytami, rozszerzał swoją działalność inwestycyjną, podejmując coraz większe ryzyko. W końcu miarka się przebrała - prezes Lai Xiaomin został oskarżony o korupcję (miał otrzymać w łapówkach równowartość miliarda złotych), defraudacje i bigamię, i skazany na śmierć. Egzekucję wykonano w styczniu.

Tymczasem Huarong od kilku miesięcy wstrzymywał publikację wyników za ubiegły rok, a nad instytucją wisiała groźba niewypłacalności. Pomimo powszechnej wiedzy o problemach finansowych spółki Pekin nie ogłaszał interwencji, poddając w wątpliwość niepisaną gwarancję, że w ostateczności duże państwowe firmy, szczególnie te systemowo istotne, mogą liczyć na ratunek państwa. Cel był jasny: inwestorzy mają dostać nauczkę, że lata inwestycji bez ryzyka za Murem dobiegły końca. Z drugiej strony przeważała nadzieja, że władze zmuszone wybierać między walką z pokusą nadużycia (ang. moral hazard) a stabilnością finansową, tradycyjnie wybiorą to drugie.

Jak się teraz okazuje, nie była to nadzieja płonna - Huarong okazał się "zbyt duży, by upaść". Największy chiński "zły bank" poinformował w czwartek, że podpisał umowę z 5 kontrolowanymi przez państwo instytucjami finansowymi na czele z Citic Group ws. dokapitalizowania. Szczegóły nie są znane, ale jak donosi Bloomberg, spółka ma otrzymać zastrzyk środków rzędu 50 mld juanów.

Równocześnie Huarong podzielił się ze światem informacją o skali strat odnotowanych w ubiegłym roku: miała ona wynieść aż 102,9 mld juanów (ponad 60 mld złotych). Dla porównania w poprzednich latach instytucja notował zyski rzędu kilku miliardów juanów. Spółka podkreśla, że na bieżąco reguluje swoje zobowiązania - od początku kwietnia oddała inwestorom ponad 60 mld juanów - i zamierza spłacać długi również w przyszłości.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zbyszek_
prezes Lai Xiaomin został oskarżony o korupcję (miał otrzymać w łapówkach równowartość miliarda złotych), defraudacje i bigamię i skazany na śmierć. Egzekucję wykonano w styczniu.

A w wolnej Polsce ?? Lista afer korupcyjnych jest dluga az konca nie widac, ktoś poza rywinem chociaz odsiedział???

My zyjemy w bantustanie,
prezes Lai Xiaomin został oskarżony o korupcję (miał otrzymać w łapówkach równowartość miliarda złotych), defraudacje i bigamię i skazany na śmierć. Egzekucję wykonano w styczniu.

A w wolnej Polsce ?? Lista afer korupcyjnych jest dluga az konca nie widac, ktoś poza rywinem chociaz odsiedział???

My zyjemy w bantustanie, kongo, dzungla , takie standardy sa u nas. Nigeria.
Wolne media , ,,,, buchahaaha od czego wolne?
koba2020
i to jest resocjalizacja, u nas to by czwórkami szli jak żołnierza na Westerplatte (całymi rodzinami)
PS
ale ktoś kiedyś powiedział móc tzn. chcieć
podatnik-
Gdyby to była wolna Polska to tak by było! Przypominam, gdzie rzecz się dzieje, ano dzieje się w PRLu bis, który 1 września 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję Gdyby to była wolna Polska to tak by było! Przypominam, gdzie rzecz się dzieje, ano dzieje się w PRLu bis, który 1 września 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i gdzie nikt się nie pyta miliarderów skąd mają majątek ?
ajwaj_
Korupcja i defraudacja w "wolnym swiecie" jest OK
Powinien w Brukselce MinFinem zostac
Ale bigamia (2 dzieci) jest karygodna
Bedzie OK
_____________
"" Huang Jiacheng, dyrektor zarządzający Invesco i szef stałego dochodu w regionie Azji i Pacyfiku, wcześniej przeanalizował i wskazał, że jego ogólny
Korupcja i defraudacja w "wolnym swiecie" jest OK
Powinien w Brukselce MinFinem zostac
Ale bigamia (2 dzieci) jest karygodna
Bedzie OK
_____________
"" Huang Jiacheng, dyrektor zarządzający Invesco i szef stałego dochodu w regionie Azji i Pacyfiku, wcześniej przeanalizował i wskazał, że jego ogólny pogląd na incydent Huarong był stosunkowo optymistyczny.
Aktywa Huarong są nadal cenne, ale potrzeba czasu, aby te aktywa w pełni pokazały swoją wartość.

Ponieważ z punktu widzenia cen, cena obligacji Huarong z krótkim terminem wykupu pozostała na stosunkowo wysokim poziomie.

Jeżeli ogólna panika i emocje zostaną naprawione i stopniowo będą ukazywać się jakieś pozytywne wiadomości, cena będzie się powoli naprawiać.""

Powiązane: Chiny - Analizy i komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki