REKLAMA

Poszukiwania "złotego pociągu": prace przy kolejnym wykopie

2016-08-19 09:42
publikacja
2016-08-19 09:42

W kolejnym dniu poszukiwania "złotego pociągu" ekipa poszukiwaczy rozpoczęła wykop w nowym miejscu. Jak na razie prace nie przyniosły efektu.Do tej pory eksploratorzy przesypali nasyp kolejowy od jego korony do poziomu trasy kolejowej między Wrocławiem a Wałbrzychem.

Czy zagadka "złotego pociągu" zostanie rozwiązana? / fot. Jacek Zych / FORUM

Jak powiedział PAP rzecznik firmy XYZ dążącej do odnalezienia "złotego pociągu" Andrzej Gaik, w piątek rozpoczęto wykop w miejscu nasypu kolejowego, które poszukiwacze określają numerem jeden. - Wykop w tym miejscu ma teraz cztery metry głębokości - powiedział Gaik.

W czwartek udało się przekopać nasyp kolejowy od jego korony do poziomu linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych. To miejsce określane przez poszukiwaczy numerem trzy. Głęboki na dziewięć metrów wykop ma tam 30 metrów długości i 10 metrów szerokości. W tym miejscu nie udało się poszukiwaczom dotrzeć do tunelu, w którym miałby się znajdować skład z czasów II wojny światowej.

Prace przygotowawcze do prowadzenia poszukiwań rozpoczęły się w piątek. Teren został ogrodzony, wycięto część drzew. W niedzielę i poniedziałek teren poszukiwań był badany georadarami. Od wtorku prowadzone są właściwe poszukiwania.

Poszukiwania mają potrwać dwa tygodnie, jednak eksploratorzy spodziewają się wyników już w pierwszym tygodniu. Plan poszukiwań zakłada wykonanie trzech przekopów na długości około 100 metrów w odstępach 30-metrowych.

Były generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu ubiegłego roku przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem części ekspertów "złoty pociąg" - przynajmniej z takim ładunkiem - to legenda.

W grudniu 2015 r. na zlecenie wałbrzyskiego magistratu nieinwazyjne badania terenu niezależnie od siebie przeprowadzili naukowcy z krakowskiej AGH oraz firma XYZ. W raporcie ekipy z AGH pokreślono, że na wskazanym terenie być może znajduje się zasypany tunel kolejowy, jednak pociągu tam nie ma. Z kolei firma XYZ w swoim raporcie wskazała, że w przebadanym gruncie występują anomalie, mogące świadczyć o tym, że pod ziemią jest skład kolejowy z czasów II wojny światowej.(PAP)

pdo/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~cas
pociąg do łatwej kasy ma każdy - stwierdzono to już dawno i nie trzeba tego na nowo udowadniać - o czym wymienieni panowie chyba zapomnieli
~yeti
łąteirj Yeti spotkać na kasprowym niż znaleźć złoty pociong w Wałbrzychu
~THE_END
wielka ściema. wystarczy spojrzeć na zdjęcia z drona tego nasypu. teren znajduje się prawie w centrum miasta. dookoła budynki, tory, most, drogi. okolice były penetrowane milion razy i jak tam ma się schować 100 metrowy ociąg pancerny i gdzie ten tunel.
~rolnik
Słyszałem przed chwilą jak Kopyr klnął pod nosem. Wyzywał że będzie musiał wyjechać z Wałbrzycha
~Paweł
Koszt samego przekonania to około 150-170 tys zł, Państwo polskie nie było zainteresowane tego przekopania, szacunek dla ludzi którzy mimo że wszyscy mówią że nic tam nie ma oni dalej chcą za prywatne pieniądze to przekonać. W Ameryce wszystko co by znaleźli było by ich a w Polsce dostaną ze 20-30% reszta dla skarbu Koszt samego przekonania to około 150-170 tys zł, Państwo polskie nie było zainteresowane tego przekopania, szacunek dla ludzi którzy mimo że wszyscy mówią że nic tam nie ma oni dalej chcą za prywatne pieniądze to przekonać. W Ameryce wszystko co by znaleźli było by ich a w Polsce dostaną ze 20-30% reszta dla skarbu państwa więc nie piszcie że ktoś chce naród robiąc na kasę. Mam nadzieję że "coś " znajdą!!
~zez
nie byloby ich tylko wlasciciela ziemi, ktorą przekopuja. taka mala roznica :)
~sds
za dużo bajek i amerykański filmów człowieku...oglądałem kiedyś program o takich co kopali i szukali skarbów i jakoś żaden z nich nie zabierał całości dla siebie tylko musiał odpalić solidną prowizję właścicielowi ziemi...

Powiązane: "Złoty pociąg" pełen skarbów odnaleziony?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki