Posłowie za ustawą o darmowych rachunkach

Sejm jednogłośnie zaakceptował w piątek ustawę, która przewiduje możliwość zakładania darmowego tzw. podstawowego rachunku płatniczego.

Posłowie za ustawą o darmowych rachunkach
Posłowie za ustawą o darmowych rachunkach (YAY Foto)

Posłowie poparli połączone dwa rządowe projekty nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i innych ustaw. Jeden wprowadza właśnie darmowe rachunki płatnicze, drugi - nowe procedury nadzorcze nad płatnościami elektronicznymi. Zmiany wynikają z dyrektyw unijnych.

W myśl zapisów ustawy, posiadacz bezpłatnego rachunku uzyska dostęp do podstawowych transakcji. Ustawa zakłada również, że konsumenci będą mogli łatwiej przenosić rachunek płatniczy, w przypadku gdy znajdą atrakcyjniejszą ofertę.

Przypomnijmy, że w lipcu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który implementuje do naszego prawa unijne przepisy dotyczące tzw. rachunków podstawowych. Szeroko na ten temat pisaliśmy już we wcześniejszych publikacjach. Takie rachunki miałyby w założeniu ułatwić osobom nieubankowionym dostęp do oferty instytucji finansowych. Chodzi o dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, aby założyć konto osobiste.

(PAP)

pś/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~lkjlk

super tylko że darmowe póki co są na rynku tylko że doją za karty - nie używane. :/ tu będzie to samo.

! Odpowiedz
1 3 ~polak2

jak wprowadzą darmowe konta to zakażą obrotu gotówkowego na 100%. Jak wprowadzali konta były za darmo i zmusili pracodawców do wypłaty tylko na konto ? potem zaczęli brać opłaty coraz większe .

! Odpowiedz
2 11 ~aaa

Polacy wiedzą, że od banksterstwa trzeba się trzymać jak najdalej. Gotówka wszędzie gdzie to tylko możliwe. Same zalety.

! Odpowiedz
9 5 ~silvio_gesell

Niestety nie same zalety, bo gotówka trzymana w domu zmniejsza ilość pieniędzy w obiegu, co ostatecznie obniża wysokość realnych wynagrodzeń. Jednym z powodów dlaczego mają w Grecji problemy było właśnie chomikowanie zbyt mocnego euro na czarną godzinę. Samospełniająca się przepowiednia.

! Odpowiedz
0 0 ~fdasf odpowiada ~silvio_gesell

gdy trzymasz pieniądze w skarpecie - jego wartość rośnie - ktoś na tym zarobi - gdy wydajesz wszystko regularnie - niczego się nie dorobisz ;) - i obniżysz wartość pieniądza - dasz zarobić komuś innemu ;) każdy kij ma dwa końce.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne