Posłowie jednogłośnie uchwalili zmiany w podatku tonażowym

Armatorzy nie będą mogli odliczać od podatku tonażowego składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne - zakłada znowelizowana w piątek jednogłośnie przez Sejm ustawa o podatku tonażowym. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych.

Głosowało 432 posłów, żaden nie był przeciw, nikt się też nie wstrzymał od głosu.

Zobacz także:
kalendarium podatnika
Płacisz podatki i musisz przestrzegać urzędowych terminów? Sprawdź Kalendarium podatnika i przedsiębiorcy

Podatek tonażowy został wprowadzony w 2006 r. Miał on odwrócić tendencję rejestrowania polskich statków pod obcymi banderami oraz zwiększyć konkurencyjność polskich przedsiębiorstw żeglugowych. Podatek tonażowy jest podatkiem zryczałtowanym, którego wysokość zależy od pojemności netto statku i okresu jego eksploatacji, a nie od zysku z działalności - jak w przypadku podatku dochodowego.

Jednak w rozumieniu przepisów unijnych podatek tonażowy stanowi środek pomocy publicznej, jego wprowadzenie wymagało więc akceptacji Komisji Europejskiej. W 2009 r. KE uznała, że jest on zgodny z wewnętrznym rynkiem UE, ale w ustawie z 2006 r., wprowadzającej podatek tonażowy, należy dokonać zmian.

W uchwalonej przez Sejm nowelizacji określono, że przedsiębiorca żeglugowy nie będzie mógł odliczać od podatku tonażowego składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na ubezpieczenie społeczne od podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Ponadto podatkiem tonażowym będzie można objąć holowniki i pogłębiarki - o ile świadczą one usługi transportu morskiego. (PAP)

her/ je/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne