REKLAMA

Posłowie PiS chcą podwyżki opłaty paliwowej

2017-06-28 08:19
publikacja
2017-06-28 08:19

Do marszałka Sejmu trafi poselski projekt ustawy powołującej Fundusz Dróg Samorządowych, który ma być finansowany z podwyższenia opłaty paliwowej o 20 groszy - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

/ fot. Wojciech Matusik / FORUM

Jak informuje dziennik, poselski projekt ustawy oznaczać będzie wzrost cen benzyny, ON i LPG o prawie 25 groszy za litr (z VAT). Wpływy z wyższej daniny mają wynieść ok. 5 mld zł rocznie, połowa zasili Funduszu Dróg Samorządowych, a połowa Krajowego Funduszu Drogowego. Przepisy mają wejść w życie w czasie wakacji – projekt ustawy jest poselski, a nie rządowy, wobec czego nie są wymagane konsultacje.

„Rzeczpospolita” dodaje, że „projekt jest kompromisowy”, a wcześniejsze projekty ustawy zakładały m.in. podwyżkę opłaty paliwowej o 35 groszy za litr, wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych na drogach ekspresowych czy podwyżkę opłat na autostradach.

Według wyliczeń e-petrol.pl, tylko 39,8% ceny benzyny na stacjach stanowi cena paliw w rafineriach. Reszta to akcyza (35,2 proc.), VAT (18,8 proc.), marża sprzedawcy (3,2 proc.) i opłata paliwowa (3 proc.). W przypadku oleju napędowego cena w rafinerii to 43,6 proc., VAT 18,8proc., akcyza 28,2 proc., marża 2,4 proc., a opłata paliwowa 7proc.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważał podniesienie opłaty paliwowej już w przeszłości. W kwietniu ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaprezentowało projekt zwiększenia opłaty w celu zebrania 10-40 mld złotych w ciągu 10 lat. Wówczas 80 proc. środków miało trafić do KFD, a pozostałe 20 proc. do Funduszu Kolejowego.

20 czerwca Rada Ministrów zaakceptowała wniosek resortu infrastruktury i zwiększyła o 28 mld zł limit finansowy na program budowy dróg krajowych, z 107 mld zł do 137 mld zł. Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit powiedział wówczas, że pieniądze te będą „głównie przeznaczone na drogi w Polsce Wschodniej, ale nie tylko”.

Obecnie łączna wartość zadań z programu drogowego skierowanych do realizacji i realizowanych wynosi 95,4 mld zł. W tym wartość inwestycji już zakończonych to 2,3 mld zł, zadań w realizacji, czyli takich, dla których zostały podpisane umowy i trwają prace budowlane lub projektowe, sięga 48,8 mld zł. Z kolei wartość zadań, które znajdują się w procedurze przetargowej to 35,1 mld zł.

W realizacji znajduje się obecnie 89 zadań o łącznej długości 1271,4 km, natomiast w procedurze przetargowej jest 69 zadań o długości 867,1 km. Łącznie daje to 2138,4 km i stanowi 56 proc. zakresu rzeczowego programu drogowego. Do wybudowania w ramach programu pozostało jeszcze 2800 km dróg.

MŻ/PAP

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (71)

dodaj komentarz
~Zdeterminowany
Zwyczjnie trzeba wyjsc na ulice i zrobic z tym porzadek. Zlodzieje okradaja nas z każdej strony. Podniosą raz i za chwile znów jak nic z tym nie zrobimy. Trzeba zablokowac miasta i drogi. Pokazac tym imbecylom ze nie beda nas dymac. Maja juz tyle podatku w paliwie ze dawno powinnismy latac po ekspresowkach i autostradach,tylko Zwyczjnie trzeba wyjsc na ulice i zrobic z tym porzadek. Zlodzieje okradaja nas z każdej strony. Podniosą raz i za chwile znów jak nic z tym nie zrobimy. Trzeba zablokowac miasta i drogi. Pokazac tym imbecylom ze nie beda nas dymac. Maja juz tyle podatku w paliwie ze dawno powinnismy latac po ekspresowkach i autostradach,tylko trzeba rozbijac mniej limuzyn spac po hotelach i zmniejszyc uposazenia tym darmozjadom i skonczyc z finansowaniem parti z budżetu państwa!! Zlozymy sie na budowe drog i za przejazd autostrada i tak trzeba bedzie placic to jest chore droga do nikad.
~yk
Dramat. Podatek bankowy, opłata paliwowa 20 gr., podatek energetyczny 4%. Mieli pobudzać gospodarkę a będą dusić. 500 plus kosztuje. A co będzie jak przyjdzie recesja...y
~ggggg
Złodzieje wzorują się na usa a tu robią dalej komunę
~rozumny
podnieść paliwo bo oni tankujac nie płacą tylko leją ile wlezie podatnik zapłaci jeszcze zezre osmiorniczki i się wyspi w mariocie
jendreka
kolejna danina na 500+, bo ta opłata jest już w cenie paliwa. PiS wykorzystuje niskie cenyn na stacjach, jest po prostu za tanio.
~Jatoja
#chicken77 po wiele rzeczy zebalo ale na ceny ropy nie mialo wpływu czyz nie?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Marta
Jeśli wpeowadza opłatę paliwową to będziemy kontrolować ba co zostaly wydane pieniądze co do grosza a jak się okaże ze poszły na inny cel to sa przegrani
~nikkiheat
Bez jaj. Ile jeszcze będą szły przez to artykuły spożywcze do góry?! Nie mówiąc o calej reszcie. Ktoś te towary dowozi. Chyba nie za darmo?! Pie*przeni bolszewicy!

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki