Portugalia gotowa na walkę z wirusem Ebola

Portugalia przygotowuje się do walki z wirusem Ebola. Choć prawdopodobieństwo jego pojawienia jest minimalne, Lizbona podjęła specjalne kroki.

Generalna Dyrekcja Zdrowia ogłosiła stworzenie centrum koordynacyjnego, gotowego do reakcji w przypadku pojawienia się groźnej choroby na terenie Portugalii. Przeszkoleni zostali między innymi pracownicy Linii Zdrowie, która udziela chorym porad telefonicznych. Eksperci zapewniają, że do tej pory w kraju nie odnotowano przypadków zachorowania na gorączkę krwotoczną i że ryzyko jest minimalne.

Lizbona pozostaje jednak szczególnie wyczulona na kwestię chorób egzotycznych ze względu na bliskie kontakty z państwami afrykańskimi - między innymi swoją dawną kolonią Gwineą Bissau, która z powodu śmiertelnej epidemii ogłosiła stan podwyższonego zagrożenia. W przeszłości w Portugalii pojawiała się już malaria, a w ubiegłych latach na Maderze odnotowano przypadki Dengi.

Światowa Organizacja Zdrowia określiła epidemię wirusa Ebola w Afryce Zachodniej jako sytuację nadzwyczajną dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adriana Bąkowska, Lizbona/mcm/
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil