REKLAMA

Portoryko na granicy bankructwa

2013-10-08 17:32
publikacja
2013-10-08 17:32

Umiejscowiona nad Oceanem Atlantycki i Morzem Karaibskim wyspa ma poważne kłopoty finansowe. Rząd Portoryko został praktycznie odcięty od rynku obligacji i musi obecnie ratować się krótkoterminowymi środkami finansowania.

Portoryko, nieinkorporowane terytorium Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty, jeszcze parę miesięcy temu mogło się chwalić olbrzymią popularnością swoich obligacji. Było tak głównie dzięki wyjątkowi pozwalającemu unikać płacenia podatków od odsetek oraz relatywnie wysokiemu oprocentowaniu, związanemu jednak z większym ryzykiem. Nie na tyle dużym, żeby odstraszyć inwestorów łasych na tani zarobek. Widząc duże zainteresowanie, lokalny rząd w ostatnich latach emitował setki milionów obligacji, co ostatecznie doprowadziło do zadłużenia całej wyspy na 87 miliardów dolarów. W przeliczeniu na mieszkańca jest to zadłużenie rzędu 23 tysięcy dolarów. Sytuację można przyrównać do Detroit, które niedawno ogłosiło bankructwo.

We wrześniu zaalarmowane fundusze inwestycyjne zaczęły wyprzedawać duże pakiety obligacji ze swoich portfeli, co gwałtownie pociągnęło ich ceny w dół. Obecnie, według zestawienia Bloomberga, inwestorzy żądają za 10-letnie obligacje oprocentowania wyższego o 5,2 % od innych, najwyżej ocenianych przez agencje ratingowe obligacji. Biały Dom razem z lokalnymi władzami zastanawia się, w jaki sposób zażegnać kryzys i wysłać sygnał świadczący o stabilności tego regionu.

Agencje ratingowe utrzymują ocenę ryzyka kredytowego Portoryko jedno oczko powyżej śmieciowego. Zapytana przez New York Times przedstawicielka agencji Moody’s stwierdziła, że wysiłki lokalnego rządu zmierzające do zażegnania kryzysu wyglądają na wiarygodne.

/MŚ, NYT, Bloomberg

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Sopel
Jest prosty sposób. Niech Portoryko PRZESTANIE SIE ZADŁUZAC, zawsze pomaga. Jak to jest że Kowalski potrafi żyć z tego co zarobi a państwo Kowalskiego nie. Co jest nie tak z głowami tych którzy dorwą się do władzy?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki