REKLAMA

Porozumienie zgłosiło poprawkę do projektu ustawy medialnej

2021-07-27 10:26
publikacja
2021-07-27 10:26
Porozumienie zgłosiło poprawkę do projektu ustawy medialnej
Porozumienie zgłosiło poprawkę do projektu ustawy medialnej
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Porozumienie zgłosiło poprawkę do projektu ustawy medialnej, dopuszczającą w przyszłości państwa OECD - w tym USA - do rynku medialnego w Polsce - poinformowali we wtorek politycy tej partii. Zapowiedzieli, że Porozumienie nie poprze nowelizacji ustawy medialnej bez tej poprawki.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Projekt złożony przez posłów PiS przewiduje, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest wiceszef klubu PiS Marek Suski.

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. Na wtorek zaplanowano pierwsze czytanie projektu w komisji, Sejm zajmie się nim 11 sierpnia.

Stanisław Bukowiec, sekretarz generalny Porozumienia, poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że jego formacja złoży poprawkę do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jak wyjaśnił celem poprawki jest poszerzenie katalogu wymienionych w projekcie państw o te, "które mają ugruntowane stosunki gospodarcze z Polską".

"Chcemy aby w tej poprawce znalazły się również kraje należące do OECD. Poprawka wzmocni pluralizm mediów w Polsce i przyczyni się do jeszcze lepszych kontaktów gospodarczych z USA" - mówił Bukowiec.

Rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek dodał, że poprawka sprawi, że "wszystkie media w Polsce dalej będą mogły funkcjonować". Ponadto - jak dodał - dzięki niej, "kraje stosunkowo nam nieprzyjazne nie będą mogły w Polsce funkcjonować na rynku medialnym". Zapowiedział też, że jeżeli poprawka nie zostanie zaakceptowana przez partnerów Porozumienia "ciężko będzie liczyć na poparcie Porozumienia" dla poselskiego projektu ustawy.

"Albo ta poprawka i wyłączenie krajów OECD, w tym USA, Kanady, Australii i innych państw, z którymi współpracujemy, albo tej ustawy Porozumienie nie poprze. Są te dwa warianty" - powiedział Strzeżek.

Bukowiec wyraził przekonanie, ze Rosja nie zostanie w przyszłości państwem należącym do OECD, gdyż jako państwo aspirujące "straciła taka możliwość po inwazji na Ukrainę".(PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Dziennikarze i media

Komentarze (5)

dodaj komentarz
itso_a_dlaczego
nadal zagranica będzie nam eksportować swoja ciemnotę umysłową ? brawo !
itso_a_dlaczego
czytam to i to jest po prostu kpina ten medialny syf to trzeba zamykać !
3xx
a tym czasem narodowcy z Flaga rosji na czele protestuja w Warszawie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki