REKLAMA

Ponad połowa Polaków popiera tzw. piątkę dla zwierząt

2020-10-16 10:39
publikacja
2020-10-16 10:39
fot. Maciej Jeziorek / FORUM

Ponad połowa społeczeństwa popiera ustawę o ochronie zwierząt i chce, żeby prezydent Andrzej Duda ją podpisał. Wśród zwolenników ustawy znajdują się wyborcy wszystkich partii politycznych - wynika z badania CBOS przeprowadzonego na przełomie września i października.

Na przełomie września i października Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Otwartych Klatek i Fundacji Viva! przeprowadziło badanie wśród Polaków w kwestii ich nastawienia do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - poinformowała w piętek Fundacja Viva!.

Ankietowani mieli odpowiedzieć na pytanie: Czy, Pana(i) zdaniem, Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, nazywaną potocznie w mediach "piątką dla zwierząt", której celem jest poprawa ochrony zwierząt w Polsce?.

Ponad połowa (56,6 proc.) badanych odpowiedziała twierdząco (odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak"), natomiast swój sprzeciw wobec uchwalenia proponowanej ustawy wyraziło jedynie 18,7 proc. ankietowanych (odpowiedzi "zdecydowanie nie" i "raczej nie"). 8,1 proc. nie ma zdania w tej kwestii, ponieważ nie słyszała wcześniej o ustawie. Pozostali odpowiedzieli "trudno powiedzieć" (14,8 proc.) lub odmówili odpowiedzi na pytanie (1,7 proc.).

Z badania wynika, że tzw. piątkę dla zwierząt popierają zarówno mieszkańcy dużych miast (64,5 proc.), jak i wsi (55,5 proc.).

Badanie pokazało również, że przestrogi rzucane przez producentów mięsa i futer o malejącym poparciu Prawa i Sprawiedliwości nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Aż 68,7 proc. ankietowanych, którzy deklarują znajomość ustawy i głosowali na PiS, chce żeby prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. piątkę dla zwierząt. "Co ciekawe, nowelizację pochwala także znaczna część (54,1 proc.) wyborców PSL, partii, która głośno oponuje przeciwko uchwaleniem ustawy" - czytamy w komunikacie Fundacji.

"Producenci mięsa i futer twierdzą, że są głosem społeczeństwa i bronią jego interesów. Kolejne badania pokazują jednak, że polskie społeczeństwo pragnie lepszej ochrony prawnej zwierząt, a jedyne interesy, jakich bronią hodowcy, są ich własne. Badanie CBOS potwierdza, że troska o dobro zwierząt nie ma barw politycznych, a zwolennicy +piątki dla zwierząt+ są liczni wśród wyborców wszystkich partii" – powiedział cytowany w komunikacie prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki Paweł Rawicki.

Przytoczono też komentarz prezesa Fundacji Viva! Cezarego Wyszyńskiego. "Warto zauważyć, że wyniki badań przemawiają jednoznacznie za rozwiązaniami zawartymi w nowelizacji, pomimo trwającej od kilku tygodni kampanii dezinformacji zorganizowanej przez hodowców zwierząt na futra. Jeśli prezydent się wahał, a chce uszanować wolę większości społeczeństwa, to powinien tę podpisać ustawę i wesprzeć zmiany, dzięki którym nasz kraj znajdzie się w czołówce państw chroniących zwierzęta" - powiedział Wyszyński.

Badanie zostało przeprowadzone między 30 września a 9 października br. na reprezentatywnej grupie 1133 osób, a jego wyniki zostały opublikowane 16 października przez organizacje Otwarte Klatki oraz Viva! Akcja dla Zwierząt. (PAP)

rud/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
kopernikus1990
"Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Otwartych Klatek i Fundacji Viva!"

Bardzo proszę wszystkich czytających o sprawdzenie czym zajmuje się fundacja VIVA i poczytanie o liście gończym wystawionym za właścicielem i jego upadłości konsumenckiej dla bronienia zrabowanych pieniędzy.

Oto czym
"Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Otwartych Klatek i Fundacji Viva!"

Bardzo proszę wszystkich czytających o sprawdzenie czym zajmuje się fundacja VIVA i poczytanie o liście gończym wystawionym za właścicielem i jego upadłości konsumenckiej dla bronienia zrabowanych pieniędzy.

Oto czym się zajmują:
https://www.youtube.com/results?search_query=fundacja+viva

Dla mnie badanie to wierutna bzdura. Rozmawiam z ludźmi w pracy. Mnóstwo ludzi mówi, że wie o czym mowa w 5-tce dla zwierząt, lecz gdy przychodzi do konkretów znają tylko propagandę z TVP.
kopernikus1990
echh..... Wyszukiwanie zostało okrojone o mnóstwo pozycji pod wklejonym linkiem.
Wpiszcie w Youtube "fundacja VIVA" lub "ciemna strona animalsów"
hfjdj
Człowiek swojego istnienia nie rozumie. Może sam jest hodowlanym zwierzęciem. Leży gdzieś tam w różowej mazi z wszczepionymi kablami w mózgownice.
samsza
Gdyby spytać czy są za ustawą, która faktycznie zakłada dręczenie zwierząt, ale przez inicjatorów jest określana jako "celem jest poprawa ochrony zwierząt w Polsce?" to wynik byłby ten sam. Poniżej 1% czytało tekst, max 10% orientuje się co tam jest, a do 30% coś słyszało. Reszta co się wypowiadała nic Gdyby spytać czy są za ustawą, która faktycznie zakłada dręczenie zwierząt, ale przez inicjatorów jest określana jako "celem jest poprawa ochrony zwierząt w Polsce?" to wynik byłby ten sam. Poniżej 1% czytało tekst, max 10% orientuje się co tam jest, a do 30% coś słyszało. Reszta co się wypowiadała nic o niej nie wie, wsparli zdanie o poprawie warunków dla zwierząt.
Dlaczego tak twierdzę? Bo tam jest, że norki można hodować, można zabijać, a jest tylko zakaz sprzedaży na futra!
anty12
CBOS robil badania :D Andrzejku przeprowadzmy referendum i zobaczymy jaki bedzie wynik. Ale referendum takie przy kamerach jak bylo odnoscie brexitu a nie referendum w bantustanie, tak ze mozna wszystko zachachmecic.
grzegorzkubik
Dodam, że rolnicy też to popierają. Manifestacja w stolicy liczyła max ok 1000 osób i to byli mordercy norek i bestie praktykujące ubój rytualny. Nie mam słów by ocenić tych ludzi.
33karol33
55,5% mieszkańców wsi to popiera? Widzę dwie opcje: albo badanie opinii jest zwykłą ściemą albo demokracja jest ściemą i podcinaniem gałęzi na której się siedzi
obserwator321
Trzeba było zadać pytanie "Czy, Pana(i) zdaniem, Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, nazywaną potocznie w mediach "piątką dla zwierząt", której celem jest ograniczenie przewagi konkurencyjnej polskiego rolnictwa, likwidacja branży futerkowej oraz likwidacja dziesiątek Trzeba było zadać pytanie "Czy, Pana(i) zdaniem, Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, nazywaną potocznie w mediach "piątką dla zwierząt", której celem jest ograniczenie przewagi konkurencyjnej polskiego rolnictwa, likwidacja branży futerkowej oraz likwidacja dziesiątek tysięcy miejsc pracy?"
Ciekawy jestem wyników takiego sondażu. Tak uprawia się manipulację i sankcjonuje idiotyczne decyzje.
jas2
Oznacza to 55,5% mieszkańców wsi widziało krowy i kury wyłącznie w telewizji.
grzegorzkubik
Przejrzyj filmy na YT jak ludzie opowiadają o zapachu, muchach i innych niedogodnościach. Na wsiach ludzie też chcą żyć komfortowo a nie otoczeni fermą norek.

Powiązane: Ustawa futerkowa - zakaz hodowli zwierząt na futra

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki