Ponad pół tysiąca skarg "na GetBack" w ciągu roku

redaktor naczelna portalu Bankier.pl

60 w styczniu i 39 skarg w sprawie GetBack w lutym tego roku zgłosili obligatariusze do Rzecznika Finansowego. W całym minionym roku takich spraw wpłynęło blisko pół tysiąca. Większość z nich nadal nie doczekała się finału. Doczekać się kary może za to niebawem jedna z firm oferujących w przeszłości feralne produkty.

Zgłaszający zastrzeżenia do Rzecznika Finansowego to – z racji ustawowych wymagań – przede wszystkim osoby, które nabyły obligacje GetBack od podmiotów rynku finansowego. W praktyce – głównie w banku lub biurze maklerskim, a nie bezpośrednio od firmy windykacyjnej GetBack.

Misseling nie do zapomnienia

Listopad i grudzień ubiegłego roku przyniosły rekordowo dużą liczbę zgłoszeń od obligatariuszy – odpowiednio 85 i 81. W całym minionym roku Biuro Rzecznika odebrało blisko 800 zgłoszeń od zaniepokojonych obligatariuszy GetBacku. Niemal pół tysiąca z tego (455) stanowiły pisemne wnioski o zajęcie się sprawą spółki, pozostałe wątpliwości czy zastrzeżenia pochodziły z rozmów telefonicznych kierowanych do ekspertów Biura Rzecznika Finansowego.

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych Rzecznika Finansowego
Źródło: Bankier.pl na podstawie danych Rzecznika Finansowego (Bankier.pl)

Początek nowego roku to na pierwszy rzut oka znacznie mniejsza skala formalnych zastrzeżeń. W styczniu br. do Biura Rzecznika Finansowego wpłynęło 60, a w lutym 39 wniosków o postępowanie interwencyjne – wynika z danych przekazanych redakcji Bankier.pl przez Biuro Rzecznika Finansowego. Przedstawiciele instytucji, m.in. odnosząc się do niespodziewanego końca ubiegłego roku, przestrzegają przez ferowaniem zbyt szybkich wyroków na temat „wygasania” tematu GetBacku.

Blisko w ciągu roku – od kwietnia do lutego włącznie – liczba wniosków o interwencję Rzecznika Finansowego w sprawie GetBacku sięgnęła ponad pół tysiąca.

Dominująca liczba zgłoszeń do Rzecznika Finansowego to skargi na misseling. Posiadacze obligacji twierdzą, że byli namawiani do zakupu papierów, a przy tym zapewniani, że przekazywane na taką inwestycję środki są bezpieczne, a zyski – pewne.

Sprawy bez finału

Najwięcej zastrzeżeń posiadacze obligacji GetBacku kierowali wobec trzech instytucji: Idea Banku (375), Getin Banku (21) i Noble Securities (13). Jak informuje Biuro Rzecznika Finansowego, większość tych spraw jest nadal w toku. Jednym z powodów jest niedostarczanie na czas wymaganych przez RF informacji. W licznych przypadkach do banków i biur maklerskich trafiają kolejne formalne wnioski o uzupełnienie.

Dla jednej z instytucji (rzecznik nie wskazuje nazwy) opieszałość we współpracy może zakończyć się bolesną karą finansową. Firma musiałaby zapłacić nawet 100 tys. zł z tytułu podejrzenia naruszenia obowiązków wynikających z art. 31 ustawy o Rzeczniku Finansowym („Podmiot rynku finansowego,  który otrzymał wniosek rzecznika w sprawach objętych zakresem jego działalności, jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, poinformować rzecznika o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku oraz przekazać żądane dokumenty”). Jak policzyli przedstawiciele Biura Rzecznika, w aż 192 sytuacjach wskazany podmiot nie przekazał na czas żadnych dokumentów czy informacji wyjaśniających.

Zamknięty z kolei jest przypadek zgłoszenia wobec Alior Bank, który po interwencji rzecznika zmienił stanowisko wobec obligatariusza.

Malwina Wrotniak

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 adamleszcz

Takie 100 tys. kary dla Idea Bank to jest nic, bo grają tym oszustwem o miliony. Zatem sam sposób przeprowadzania przez Idea Bank reklamacji wobec Rzecznika Finansowego tj. metodologiczne odmawianie odpowiedzi powinien być zgłoszony do Prokuratury, bo to ich dalsza cześć przestępczego procederu. Najpierw oszukiwali wciskając obligacje, a teraz oszukują, odmawiając odpowiedzi, wobec Rzecznika Finansowego, chcąc w ten sposób przyjąć karę 100 tys. zł, aby uniknąć faktów, poprzez które Rzecznik, wskazałby na ich winę, i w ten sposób przyczynił się do wypłat z Idea Bank na rzecz Klientów, po dokonanym oszustwie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 open_mind

Czy jest jeszcze coś na tym świecie co zostało nie przeżarte przez korupcję i chciwość? Ostatnio w USA Skandal przyjęć do uczelni jest doskonałym przykładem tego, jak głęboko skorumpowana stała się Ameryka. Malwersanci są tak głupi i chciwi, ale nie mają problemu z pouczeniem nas o globalnym ociepleniu. A z chytrości i chciwości nawet samoloty produkują z felerem. Masakra.
Ja mam gazowy bojler do wody na 120 litrów, i w ramach chytrości zrobili palniki z takiego badziewia że rozpadł się jak szkło. I teraz zaoszczędzili bo muszą wymieniać na nowe. Hahaha
A afera z samolocikami dopiero się rozkręca tak zaoszczędzili.
Boeing zawiesił loty wszystkich samolotów 737 Max. Ale PKB Wzrasta bo badziewie się produkuje masowo – jest odbicie? Oficjalnie tą masakrę podciągają pod:Nowe technologie i postęp – a ja raczę twierdzę że to podstęp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 11 staryznajomy

Dlatego IdeaBank jest pokrzywdzonym w tej sprawie i to na wniosek IdeaBanku prokuratura aresztowala re osoby. Przydało by sie troche rzetelności w informacjach !

! Odpowiedz
5 45 ali_bla

IdeaBank gra rolę poszkodowanego bo to jest ich taktyka obrony swoich interesów.
Czarnecki i rada nadzorcza wiedziała co robią jej pracownicy i tolerowała to bardzo długo. Widzieli sprawozdania finansowe, a w nich zyski z prowizji sprzedaży obligacji, i tak długo jak brali prowizję bank nie czuł się pokrzywdzony i nic nie robił z tą patologią. Kiedy sprawa wypłynęła to poleciały głowy i zaczęło się granie pokrzywdzonego, wtedy też znalazło sie nagranie z KNFu. Nagranie pamiętajmy sprzed kilku miesięcy, wyciągnięte w momencie kiedy pojawiły się problemy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 ertyy

Idea Bank w pełni i bez ograniczeń odpowiada (przede wszystkim finansowo) za działania tych 18-tu zatrzymanych.

! Odpowiedz
2 14 gerwazy-

i wilk wszedł między owce i zaczął beczeć jak one, by go nie zauważono

! Odpowiedz
3 15 marekrz

Idea Bank wciskał ludziom obligacje korporacyjne reklamując je jako "bezpieczniejsze niż lokaty" i będzie obciążony odszkodowaniami dla klientów. W Polsce jednak ludzie nie wierzą w sądy i 90% nie pójdzie, by odzyskać swoje pieniądze.

! Odpowiedz
9 0 jacek-19 odpowiada ali_bla

Glupoty piszesz , sam je wymysliles czy pod budka z piwem ci powiedzieli to .

! Odpowiedz
2 12 ertyy odpowiada marekrz

Dlatego tak ważne jest, aby Idea Bank "dobrowolnie" spłacił wszystkich (!) poszkodowanych klientów.

! Odpowiedz
0 0 ali_bla odpowiada jacek-19

Może napisz coś konkretnego i spróbój obalić te rzekome głupoty.
Tekst o budce z piwem to jedyne na co Cię stać ?
Żenada.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne