Ponad 40 proc. producentów motoryzacyjnych rozważa zwolnienia pracowników

Ponad 40 proc. producentów motoryzacyjnych rozważa zwolnienia pracowników z powodu kryzysu wywołanego przez epidemię - wynika z raportu Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. 38 proc. z nich jeszcze nie wie, czy będzie zwalniać, 19 proc. nie zamierza tego robić.

(Toyota)

Zatrzymanie fabryk w Chinach na początku tego roku spowodowało poważne naruszenie globalnego łańcucha dostaw w motoryzacji. Obecnie ogłoszona pandemia, zamykanie fabryk motoryzacyjnych na całym świecie, zamykanie granic, ograniczenia związane z transportem powodują, że łańcuch ten jest zerwany - wskazuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Według prezesa SDCM Alfred Franke, produkcja części jest aktualnie najbardziej dotkniętym segmentem reprezentowanym przez Stowarzyszenie.

Jak wskazał, z ankiety przeprowadzonej na potrzeby raportu wynika, że niespełna 29 proc. producentów wskazało, że w kolejnych miesiącach popyt na ich produkty "bardzo mocno spadnie". Ponad 47 proc. pytanych stwierdziło, że "znacząco spadnie", a blisko 24 proc. wskazało na "nieznaczny spadek".

Nikt z ankietowanych producentów nie wskazał na możliwość utrzymania sprzedaży na tym samym poziomie oraz nikt nie przewiduje wzrostu popytu na swoje produkty - podało SDCM.

Z badania wynika ponadto, że w związku z obecną sytuacją epidemiczną i przypuszczalnie przeciągającym się kryzysem z tego powodu, 12 proc. firm wśród badanych producentów motoryzacyjnych rozważa zwolnienia pracowników "już teraz", 7 proc. pytanych wskazało na taką możliwość, jeśli kryzys potrwa dłużej niż 1 miesiąc, 12 proc., jeśli dłużej niż 2 miesiące oraz kolejne 12 proc., jeśli kryzys potrwa dłużej niż 3 miesiące.

38 proc. badanych firm nie wie jeszcze, czy zwolnienia będą konieczne, natomiast 19 proc. wskazało, że nie zamierza zwalniać pracowników, nawet jeżeli trudna sytuacja potrwa dłużej niż 3 miesiące.

Według prezesa SDCM, choć jeszcze trudno ocenić, jak daleko jest do zakończenia pandemii, to już wiadomo, że kryzys nią wywołany będzie większy niż ten z 2008 roku.

Franke dodał, że branża automotive będzie potrzebować wsparcia w wielu obszarach i to zarówno krajowego jak i tego, jakie powinna zapewnić gospodarce europejskiej Unia Europejska. Jak ocenił, "koordynacja i synchronizacja działań na poziomie europejskim, będą kluczowe do jak najszybszego postawienia gospodarki i motoryzacji na właściwe tory".

Wśród narzędzi pomocowych SDCM wymienia m.in. uproszczenie przepisów dotyczących pomocy państwa oraz zapewnienie ulg podatkowych, gwarancji inwestycyjnych, pożyczek i innych środków.

Badanie wśród 150 producentów motoryzacyjnych na zlecenie SDCM przeprowadził portal MotoFocus.pl w okresie 21-24 marca br.

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych tworzy 154 firm przemysłu i rynku części motoryzacyjnych, zatrudniających 300 tys. pracowników. SDCM należy do największych europejskich organizacji związanych z sektorem części motoryzacyjnych – CLEPA i FIGIEFA. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 eagleeye

Cóż kiedyś pisałem że "eurokouchoz" czytaj RFN i FR za bardzo rozpychały się na Świecie w "automotive" i ich czas hegemoni się skończył.

Jedynie zastanawia mnie dlaczego na ten temat wypowiada sie obywatel RFN bo to jest kuriozum.

! Odpowiedz
15 19 ajwaj

Po tym Virusie UE zostanie skansenem zielonych
Malo bylo fejka CO2, NORM made in Eurokolchoz, cel USA, sankcji dla kogo mozna itd.
to Virus sie zglosil

! Odpowiedz
22 13 1a2b

Powinni jeszcze pozwalniać tych idiotów co w Krakowie pracują nad samochodami sterowanymi gestami bo tylko psują powietrze. Gdyby się z powrotem porozjeżdżali do swoich wsi to Kraków byłby piękniejszy.

! Odpowiedz
15 8 1a2b

Wszystkim, którym się ten wpis nie podoba proponuję eksperyment myślowy. Wyobraźcie sobie samych siebie widzianych z zewnątrz jak kierujecie samochodem przy pomocy gestów. Kabaret i techniczny kicz w czystej formie.

! Odpowiedz
4 51 ravauw

Akurat auto jest tym dobrem materialnym, z ktorego zakupu zrezygnujemy w pierwszej kolejnosci. Ta branza ostro dostanie po... Nosie

! Odpowiedz
0 1 karbinadel

Po dudzie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.