REKLAMA

Ponad 3,8 mld zł strat górnictwa po 11 miesiącach ubiegłego roku

2021-02-04 16:52
publikacja
2021-02-04 16:52
fot. Rasta777 / Shutterstock

3 mld 843,2 mln zł straty netto wygenerowało w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku polskie górnictwo węgla kamiennego; w porównywalnym okresie rok wcześniej strata wynosiła 69 mln zł - wynika z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych. Średnia cena węgla spadła o 11,3 proc.

Wyniki osiągnięte w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku przez górnicze spółki kontrolowane przez Skarb Państwa przedstawiło w czwartek PAP biuro prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wyniki branży za cały 2020 rok nie są jeszcze znane.

Średnia cena zbytu węgla ogółem (loco kopalnia) w okresie od stycznia do listopada zeszłego roku wyniosła 315,06 zł za tonę i w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym była niższa o 11,3 proc.

W ciągu 11 miesięcy średnia cena węgla energetycznego spadła rok do roku o 4,02 zł na tonie (1,4 proc.), do poziomu 281,65 zł za tonę, a cena węgla koksowego była niższa rok do roku o 196,89 zł na tonie (spadek o 31,4 proc.) i wyniosła 429,92 zł za tonę.

Choć nie ma jeszcze pełnych danych, wiadomo już, że 2020 rok był okresem znaczącego spadku importu węgla do Polski. Od stycznia do października z zagranicy (z UE i spoza Unii) napłynęło do Polski ponad 10,3 mln ton węgla (w tym niespełna 8,9 mln ton węgla energetycznego i ponad 1,4 mln ton koksowego) - to prawie 3,4 mln ton mniej niż w ciągu 10 miesięcy 2019 roku. Rekordowy pod względem importu był rok 2018, kiedy z zagranicy napłynęło ok. 19,7 mln ton węgla.

W minionym roku kopalnie zauważalnie zmniejszyły nakłady na inwestycje - od stycznia do końca listopada wydano na nie ponad 2,5 mld zł, o 740,5 mln zł mniej niż w porównywalnym okresie roku 2019.

Wcześniej katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu podał dane dotyczące produkcji i sprzedaży węgla w grudniu ub. roku, tym samym podsumowując pod tym względem cały 2020 rok. Z podsumowania wynika, że w ub. roku kopalnie wydobyły ok. 7,2 mln ton węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca była mniejsza rok do roku o ok. 5,4 mln ton. Wydobycie spadło o blisko 11,7 proc., a sprzedaż o ponad 9,2 proc.

W ciągu dwunastu miesięcy ub. roku krajowe wydobycie węgla kamiennego wyniosło ok. 54,4 mln ton, a sprzedaż ok. 53 mln ton – tym samym wielkość ubiegłorocznej produkcji przewyższyła sprzedaż o ok. 1,4 mln ton. Rok wcześniej, w 2019 r., polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego – ok. 1,8 mln ton mniej niż w roku 2018. Sprzedaż węgla w roku 2019 wynosiła ponad 58,4 mln ton i była o 4,1 mln ton niższa niż w roku 2018.

W samym grudniu ub. roku wydobycie i sprzedaż węgla należały do najwyższych w 2020 r. Kopalnie wydobyły ok. 5 mln ton węgla (wobec ponad 4,9 mln ton w grudniu 2019), a wielkość sprzedaży wyniosła ok. 5,1 mln ton (rok wcześniej niespełna 4,5 mln ton). W ub. roku wyższa sprzedaż była tylko w październiku (ponad 5,5 mln ton) i listopadzie (niespełna 5,2 mln ton). Najwyższe miesięczne wydobycie odnotowano natomiast, obok grudnia, w styczniu (ponad 5,2 mln ton) i marcu (ponad 5 mln ton).

Na przykopalnianych zwałach w końcu grudnia ub. roku leżało 6,2 mln ton węgla, wobec 6,4 mln ton miesiąc wcześniej oraz 7,8 mln ton w końcu września. Jak podała w czwartek ARP, w końcu grudnia 2020 r. całe polskie górnictwo węgla kamiennego zatrudniało 80 tys. osób - ok. 400 pracowników mniej niż miesiąc wcześniej.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
lukaszslask
Meryt a Ty caly czas z tym OZE,przeciez ja nie zabraniam nikomu wegla,chodzi tylko o to,zeby Panstwo przestalo do tego doplacac,bo jak Panstwo czy firmy energetyczne beda w nieskonczonosc do tego doplacac,to po co pracowac,po co jakies zyski,mozna zjechac na dol i spac,znam paru Gornikow-silownie,sztuki walki i inne hobby na porzadku Meryt a Ty caly czas z tym OZE,przeciez ja nie zabraniam nikomu wegla,chodzi tylko o to,zeby Panstwo przestalo do tego doplacac,bo jak Panstwo czy firmy energetyczne beda w nieskonczonosc do tego doplacac,to po co pracowac,po co jakies zyski,mozna zjechac na dol i spac,znam paru Gornikow-silownie,sztuki walki i inne hobby na porzadku dziennym,to jaki to jest zapieprz?Ale Oni akurat cos tam przynajmniej robia...a co cala reszta....
Bedzie trzynastka jak beda zyski,bo na tej zasadzie to czemu w przyszlym roku nie 8 mld straty
Ja nie chce blackoutow i tym podobnych,ale zmierzamy w tym kierunku,ze Oni sie juz wogole nie przejmuja tam niczym i beda doic te kopalnie tak dlugo jak Rzad bedzie doplacal,a jak dostana gwarancje do 2049,to najwazniejsze bedzie tylko,zeby nie przyjsc do pracy nawalonym,a pracowac juz nie trzeba bedzie:)
simeo
Żeby cokolwiek wyprodukować... trzeba mieć "piniondz". A strata tutaj nie znaczy przecież dopłatę synki... Właściciel założył, że wyciągnie ze spółek 15 miliardów (w każdej możliwej formie). A wyciągnął tylko 11.2 miliarda... Innymi słowy chciał wydoić 15 litrów mleka z krowy. A ta dała tylko Żeby cokolwiek wyprodukować... trzeba mieć "piniondz". A strata tutaj nie znaczy przecież dopłatę synki... Właściciel założył, że wyciągnie ze spółek 15 miliardów (w każdej możliwej formie). A wyciągnął tylko 11.2 miliarda... Innymi słowy chciał wydoić 15 litrów mleka z krowy. A ta dała tylko 11.2... No więc jest do tyłu... ale to nie oznacza, że do tej krowy dolał 3.8 litra z innej krowy... Podał jednak informację, że tyle na tej krowie jest stratny bo miała dać 15 litrów... Zrozumieli? A teraz Orlen... Raczej należałoby zobaczyć jaką część przychodów stanowi przychód tylko z produkcji własnej, a nie przetwórstwa ropy pozyskanej w Rosji, za którą najpierw trzeba było zapłacić, a potem w procesie rafinacji podnieść jej cenę ;-). Zrozumieli? Nie sądzę, ale może jednak... Chociaż jeden?
tysiak35
Głupoty wypisujesz węgiel w Polskich kopalniach jest 800 m pod ziemią ,a w tych nie rentownych kilometr pod ziemią i daleko od szybu co podnosi koszty wydobycia . Wielu górników przyznaje że w pracy się obija , nie chcą zrezygnować z przywilejów tj. trzynastek , czternastek , podatnicy i energetyka ma dopłacić .
marek-1980
Czyli można zakopać całe zyski Orlenu i dopłacić 1/3...…..
kapitanz
Za tyle co starty co ci złodzieje wygenerowali można by postawić farmę fotowoltaiczna o mocy szczytowej 2GW ....
dlaczego_nie
W Czechach okd ogłosiło upadłość w Polsce nierentowne kopalnie wcisnęli energetyce ....
simeo odpowiada dlaczego_nie
OKD produkowało węgiel koksujący wciąż świetnie się sprzedający. Niestety oniegdyś prywatny właściciel czeski oligarcha Zdenek Bakala kompletnie wydrenował firmę nie inwestując w nią a jedynie drenując na potęgę. Słynne akcje ze sprzedażą nawet starych rozpadających się samochodów... Kompletnie niedoinwestowana OKD produkowało węgiel koksujący wciąż świetnie się sprzedający. Niestety oniegdyś prywatny właściciel czeski oligarcha Zdenek Bakala kompletnie wydrenował firmę nie inwestując w nią a jedynie drenując na potęgę. Słynne akcje ze sprzedażą nawet starych rozpadających się samochodów... Kompletnie niedoinwestowana społka (nowe pola wydobywcze)... musiała upaść... Zrozum to działa jak Krowa... Karmisz, poisz to doisz...Nie karmisz, nie poisz... krowa zdycha... Tak to działa... na tym polega nierentowność... wydobycie zawsze jest rentowne (albo prawie zawsze), chyba, że jak wyjaśniłem po chłopsku... nie karmisz, nie poisz krowy... to zdycha... Kumasz?
dlaczego_nie odpowiada simeo
I co to ma wspólnego z PGG który jest producentem węgla energetycznego?
Chodziarz trudno to gów... nazwać węglem. Dlatego Tauron i inne spółki wypowiedziały umowy PGG.
OKD nie zostało wciśnięte energetyce tylko zbankrutowało. Gdyby KHW i KW zbankrutowały w 2015 to dziś nie było by problemu nierentownego górnictwa.
I co to ma wspólnego z PGG który jest producentem węgla energetycznego?
Chodziarz trudno to gów... nazwać węglem. Dlatego Tauron i inne spółki wypowiedziały umowy PGG.
OKD nie zostało wciśnięte energetyce tylko zbankrutowało. Gdyby KHW i KW zbankrutowały w 2015 to dziś nie było by problemu nierentownego górnictwa. A spółki energetyczne nie potrzebowały by opłaty mocowej żeby uzupełnić brakujący kapitał. A dziś znowu zabierze się pieniądze podatnikom i dosypie PGG....


_xyz
To już jest koniec,
Możecie iść.
Świat chce być czysty,
Możecie wyć.

To już jest koniec,
Brak nastej premii,
Nie będzie więcej
Golenia jeleni.

To już jest koniec,
Pierdzenia waszych kobiet,
Biedronki czekają,
Ale też w IT szukają.

To już jest koniec,
Bando darmozjadów.
To już jest koniec,
Możecie iść.
Świat chce być czysty,
Możecie wyć.

To już jest koniec,
Brak nastej premii,
Nie będzie więcej
Golenia jeleni.

To już jest koniec,
Pierdzenia waszych kobiet,
Biedronki czekają,
Ale też w IT szukają.

To już jest koniec,
Bando darmozjadów.
Komuna rozpieściła,
My nie chcemy już panów.

arzab
Teraz dla nas najważniejszą datą jest 15.02.2-21 czyli dzień wypłaty 14-tki która zwyczajnie nam się należy !

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki