Pomorskie stara się o inkubator Europejskiej Agencji Kosmicznej

Pomorskie stara się o ulokowanie w regionie inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej, w którym działałyby startupy specjalizujące się w kosmicznych technologiach. W środę zainteresowane lokalne podmioty podpisały list z deklaracją wspólnych działań w tej sprawie.

Pod listem podpisali się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, miasta Gdańsk, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz dwóch firm mających wspomóc te starania.

Pomorski wicemarszałek Ryszard Świlski wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że zgodnie z założeniami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) działający pod jej auspicjami inkubator przedsiębiorczości istniałby przez co najmniej pięć lat, a w jego ramach mogłoby działać maksymalnie 25 startupów pracujących w technologiach kosmicznych.

Jak zaznaczył Andrzej Marszk, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod hasłem technologie kosmiczne kryją się różnorodne technologie przydatne w wielu dziedzinach, w tym np. nawigacji, łączności czy tworzeniu nowych materiałów o różnych pożądanych właściwościach.

Działające w inkubatorze ESA młode firmy mogłyby liczyć na pomoc finansową oraz merytoryczną ze strony zarówno Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak i lokalnych partnerów.

Świlski wyjaśnił, że w Polsce powstanie tylko jeden inkubator ESA, a wnioski ośrodków chętnych do utworzenia go u siebie można składać do 7 listopada. Dodał, że dopiero wtedy okaże się, ile polskich ośrodków stara się o ulokowanie u siebie inkubatora. Dziś znamy tylko część z nich. Wiemy, że starania czynią m.in. Warszawa, Rzeszów i Łódź powiedział dziennikarzom.

Dodał, że Pomorze będzie prowadziło starania o inkubator ESA wspólnie z Małopolską. Wyjaśnił też, że wyboru konkretnego ośrodka wiodącego dla inkubatora dokonają w ciągu kilku najbliższych miesięcy ESA oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Świlski zaznaczył też, że podpisany w środę list to dopiero pierwszy krok w staraniach o ulokowanie na Pomorzu inkubatora ESA, a w ramach kolejnych do współpracy zaproszone zostaną m.in. szkoły wyższe czy inne instytucje naukowe.

Maciej Mickiewicz z firmy Blue Dot Solutions (spółka specjalizuje się najnowszych technologiach kosmicznych i ma reprezentować regiony pomorski i małopolski w staraniach o pozyskanie inkubatora), wyjaśnił, że na Pomorzu działa już kilkanaście firm specjalizujących się kosmicznych technologiach i mogą one być dobrymi partnerami dla startupów chcących działać w tej samej branży.

Inkubatory przedsiębiorczości ESA to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć inkubatorów skupiających startupy działające w sektorze technologii kosmicznych. Dziś takie inkubatory działają w kilkunastu europejskich państwach. (PAP)

aks/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil