REKLAMA

Polsko-amerykańska umowa międzyrządowa ws. atomu zawarta

2020-10-19 18:02, akt.2020-10-19 19:21
publikacja
2020-10-19 18:02
aktualizacja
2020-10-19 19:21
fot. Regis Duvignau / Reuters

Ambasada USA w Polsce poinformowała o zawarciu polsko-amerykańskiej międzyrządowej umowy o współpracy między rządami w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

W czasie wirtualnej ceremonii sekretarz energii USA Dan Brouillette w Waszyngtonie i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w Warszawie „zawarli” umowę - podała w poniedziałek amerykańska ambasada.

Według ambasador Georgette Mosbacher, umowa stanowi kilka „kamieni milowych”. „Nie tylko wzmacnia polsko-amerykańskie stosunki, ale również obwieszcza światu, że Stany Zjednoczone wracają do nuklearnego biznesu dzięki swojej pionierskiej technologii” - brzmi oświadczenie ambasador. Dzięki nim energia jądrowa nigdy nie była bardziej dostępna, elastyczna i bezpieczna - dodała.

„Jesteśmy gotowi pomóc naszym partnerom osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne (..) dostarczając zarówno technologii, jak i finansowania” - napisała Mosbacher.

Departament Energii USA: to historyczna umowa

Jak podkreślił Departament Energii (DoE), 30-letnia umowa, pierwsza tego typu, jest dowodem trwałości polsko-amerykańskich relacji w obszarze energii. Porozumienie dotyczy współpracy w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport zawierający rezultaty prac przygotowawczych i projektowych wykonanych przez czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej oraz propozycję struktury finansowania programu. Raport będzie podstawą dla długofalowego zaangażowania USA, a dla rządu Polski do podjęcia decyzji o wyborze partnera przy realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

Dodatkowo, porozumienie określa obszary współpracy „na dekady w przód” - jak pisze DoE. Zarówno jeżeli chodzi o wsparcie „odpowiednich podmiotów gospodarczych”, jak i działań na poziomie rządowym - poczynając od regulacji, badań, szkolenia kadr, poprzez rozwój łańcuchów dostaw, kampanie mające na celu wzrost świadomości społecznej, aż po współpracę przy projektach w energetyce jądrowej w Europie.

Według DoE, podczas poniedziałkowej rozmowy z Naimskim, Brouillette zwrócił uwagę na zainteresowanie amerykańskiego przemysłu jądrowego dostarczeniem Polsce czystego, niezawodnego i elastycznego źródła energii jako sposobu na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w regionie.

Piotr Naimski uznał z kolei, że umowa dotyczy nie tylko czystej energii i bezpieczeństwa jej dostaw. „Polska widzi tą strategiczną współpracę w szerszym kontekście: geopolitycznego bezpieczeństwa, długoterminowego wzrostu gospodarczego, technologicznego postępu oraz rozwoju nowego sektora przemysłu” - mówił Naimski.

Cytowany przez DoE polski ambasador w USA Piotr Wilczek zauważył z kolei, że „Polska chce być strategicznym partnerem”. „Biorąc pod uwagę, ile czasu zajmuje zbudowanie, użytkowanie i rozebranie elektrowni jądrowej, to partnerstwo stanowi strategiczny wybór na sto następnych lat” - wskazał.

Jak poinformował Piotr Naimski, umowa będzie niezwłocznie przesłana do Polski i jeszcze w tym tygodniu zostanie przez niego podpisana. Projekt umowy został wcześniej notyfikowany na podstawie artykułu 103 Traktatu EURATOM, a Komisja Europejska nie wniosła do niego uwag. Umowa będzie podlegać zatwierdzeniu przez Radę Ministrów i wejdzie w życie po wymianie not dyplomatycznych pomiędzy Polską i USA.

Zaktualizowany Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby ruszyć w 2033 r.

wkr /skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
sel
Wracają do atomowego biznesu dzięki Polsce, bo sami od 1974r tylko zamykają swoje elektrownie atomowe, a niczego nie zbudowali.
Psuje i Szkaluje stale kłamią mieli bronić wartości... , zakazać burek w Polsce a może i w Europie?, a tu proszę nakaz zasłaniania twarzy dla wszystkich !!! nie tylko dla kobiet..Islamizacja
Wracają do atomowego biznesu dzięki Polsce, bo sami od 1974r tylko zamykają swoje elektrownie atomowe, a niczego nie zbudowali.
Psuje i Szkaluje stale kłamią mieli bronić wartości... , zakazać burek w Polsce a może i w Europie?, a tu proszę nakaz zasłaniania twarzy dla wszystkich !!! nie tylko dla kobiet..Islamizacja Polski postępuje... To oni sprowadzili 90000 muzułmanów do Polski z Czeczeni.w 2007r , którzy rozjechali się po Europie bo tu za mało zarabiali i terroryzują całą Europę.. z polskim obywatelstwem..
masekrut555
NWO 2020 - 2045
2045 = nie będziecie istnieć
masekrut555
masońska umowa zawarta między sobą na terenie Polski ws. atomu zawarta
rysiek58
problemem dawnej Polski były sojusze z Francją i UK tylko na papierze. Nie szły za nimi żadne inwestycje. Słusznie też wątpiono w nasze sojusze oparte wyłącznie na traktatach NATO. To co naprawdę zapewnia bezpieczeństwo to "deale" duże obustronne umowy. Wielkie Projekty. Inwestycje miliardów dolarów. Konkretne problemem dawnej Polski były sojusze z Francją i UK tylko na papierze. Nie szły za nimi żadne inwestycje. Słusznie też wątpiono w nasze sojusze oparte wyłącznie na traktatach NATO. To co naprawdę zapewnia bezpieczeństwo to "deale" duże obustronne umowy. Wielkie Projekty. Inwestycje miliardów dolarów. Konkretne bazy, żołnierze czyli "skin in the game"

Przeciętny Amerykanin nawet nie wie gdzie leży Polska nie mówiąc o tym że miałby jej bronić.

Inaczej sprawa wygląda jeśli zostanie zaatakowany istotny sojusznik w którym USA ma bazy, wydobywa surowce, zainwestowała ogromne sumy, zbudowała przemysł.

Tak, jeśli duże pieniądze będą zagrożone ze strony wroga wtedy nawet nie prosząc będziemy mogli być pewni sojuszu.
po_co
Zwróć tylko uwagę, że większość deklaracji i umów między Polską, a USA wygląda w ten sposób że deklarujemy głębszą współpracę w obszarze pogłębionych stosunków między oboma państwami, a efektem tego będzie przygotowany wspólny raport na temat ogólnych wrażeń z podejścia do realizowania wspólnej polityki Zwróć tylko uwagę, że większość deklaracji i umów między Polską, a USA wygląda w ten sposób że deklarujemy głębszą współpracę w obszarze pogłębionych stosunków między oboma państwami, a efektem tego będzie przygotowany wspólny raport na temat ogólnych wrażeń z podejścia do realizowania wspólnej polityki pogłębiania stosunków.
jes
W celu czego? "rozwoju programu"? A to mamy co rozwijać czy tak jak z CPK?
anty12
Pejsate nam zbuduja za 10 razy tyle coi innym krajom. PiS ich do tego przyzwyczail. Musi ich na splate uroszczen.
and-owc
Takimi umowami to "podcieram" sobie dupę. Elektrownia atomawa ma być za 10 lat -postawiona na nogi i pracować (sponsorzy z bozej łaski). Jak "Nie" to dalej fedrujemy węgiel (ku chwale Ojczyzny). "Gorzkie żale nie pomogą" (rządowe i U.E.). Najlepiej nic nie budować, tylko Importować. Wyjdzie Takimi umowami to "podcieram" sobie dupę. Elektrownia atomawa ma być za 10 lat -postawiona na nogi i pracować (sponsorzy z bozej łaski). Jak "Nie" to dalej fedrujemy węgiel (ku chwale Ojczyzny). "Gorzkie żale nie pomogą" (rządowe i U.E.). Najlepiej nic nie budować, tylko Importować. Wyjdzie taniej dla Polski produkującej żywność ma Eksport.
rysiek58
jeśli nie zbudujemy Atomu i zamkniemy kopalnie skupiając się jedynie na imporcie surowca energetycznego to w przypadku wojny i odcięciu nas od węgla będziemy bezbronni.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki