Polskie prawo pracy dyskryminuje kobiety. Komisja Europejska wymusza zmianę

W Polsce zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno zatrudniać kobiet do prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Chodzi głównie o zajęcia związane z wysiłkiem fizycznym, np. transport ręczny. Zdaniem Komisji Europejskiej jest to przejaw dyskryminacji płciowej, który należy zlikwidować.

Polskie prawo pracy dyskryminuje kobiety. Komisja Europejska wymusza zmianę
Polskie prawo pracy dyskryminuje kobiety. Komisja Europejska wymusza zmianę (fot. diego_cervo / YAY Foto)

Żeby implementować dyrektywy unijne, polski prawodawca zdecydował się na zmiany w ustawie i doprecyzowanie, że podmiotem ochrony są jedynie kobiety w ciąży i te karmiące piersią mówi serwisowi infoWire.pl adwokat Jacek Sosnowski.

Jeśli kobieta wykonująca pracę szczególnie uciążliwą lub szkodliwą dla zdrowia zajdzie w ciążę, pracodawca będzie musiał tymczasowo przenieść tę pracownicę do innych zajęć (nawet wbrew jej woli) lub w przypadku gdy nie będzie to możliwe zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy.

W tym okresie kobiecie będzie przysługiwać prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ~leo

Różny wiek emerytalny to też dyskryminacja.

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

Biorąc pod uwagę że kobiety dłużej żyją to nawet powinno być odwrotnie niż obecnie.

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

w gestii przypomnienia, jakiś czas temu (kilka lat) badania płac wykazały, że w Polsce płące kobiet są na najbardziej zblizonym poziomie na swiecie....

! Odpowiedz
0 2 ~niepelnosprawny_org

cofanie sie o stulecia...epoka jaskiniowa, jaki naukowiec udowodni, że kobieta, jej ciało, jest silna jak mężczyzna? sama anatomia to wyraża, delikatnosc, umiejszanie wygladu silnej postawy.....

! Odpowiedz
0 2 ~zez

Nie wiem czemu się oburzacie. Wszak to naturalny efekt absurdalnej polityki Unii wg której "wszyscy jesteśmy równi we WSZYSTKIM"

! Odpowiedz
0 3 ~noss

Jest też dyskryminacja facetów. Dlaczego facet nie może wziąć tacierzyńskiego jak długiego jak macierzyńskie ?! Przecież jak kobieta chce robić karierę, a facet zajmować się dzieckiem to nie da rady, bo musi to robić za darmo.

! Odpowiedz
0 3 ~Branżowiec

Bzdura i jeszce raz bzdura Kobiety dyskryminowane ))))) Pracuję w tym śmiesznym kraju i zajmuje się prawem i przepisami i się pytam czy facet może dźwigać więcej niż Kobieta tak co określają przepisy oczywiście uważam to za naturalne. Dlaczego musi być miejsce do odpoczynku dla Kobiet a nie na np również dla mężczyzn Absurdów ciąg dalszy a Pan Pannie redaktorze niech poczyta przepisy KP oraz BHP

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~adaad

Ah ta Unia. Kiedyś kobiety na traktory a dzisiaj do łopaty na budowie ;-)

! Odpowiedz
0 11 ~ZeŚląska

To chyba chore jest.
Kobiety mają ciężko dźwigać i nosić ciężkie pakunki a 40 -letni policjanci i mundurowi na emeryturze. Młodzi górnicy się nudzą na emeryturach i na siłę szukają roboty ( choćby na czarno).
Coś z tą Komisją Europejską jest nie tak. Chyba nie w tym kierunku mamy iść.

! Odpowiedz
1 2 ~wykrot

Skoro przyjmiemy dogmat że kobiety i mężczyźni są równi. To dlaczego kobiety miały by nie dźwigać ciężarów jak mężczyźni ;-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.